Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Naturelgaz, Türkiye Enerji Sektöründe Bir İlke İmza Atıyor

Güncelleme :03.08.2012

Türkiye’nin ilk halka açık Yap-İşlet-Devret CNG ikmal istasyonunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla hizmete sokan Naturelgaz, Türkiye’yi ekonomik ve çevre dostu yakıt ile tanıştırmanın gururunu ve heyecanını yaşıyor.

Beş yıl süren AR-GE çalışmaları ve 50 Milyon USD’lik alt yapı yatırımıyla Bolu’da hayata geçirilen ilk istasyon ile sektöre yeni bir soluk getirdiklerini söyleyen Naturelgaz İcra Kurulu Başkanı Aksel Goldenberg, yeni bir sektörün doğduğunu açıkladı. İstasyonun 2 milyon dolara mal olduğunu belirten Goldenberg, konuyla ilgili yatırımların Türkiye genelinde devam edeceğini açıklarken, kısa vadeli hedeflerinin 15 lojistik noktasında daha istasyon açmak olduğunu söyledi.

Dizel yakıt kullanan ağır vasıta, hafif vasıta ve otobüslerin %100 doğal gaz ya da %60 doğal gaz %40 dizel karışım kullanabilen dönüşümlerin de Naturelgaz tarafından yapılabildiğinin altını çizen Aksel Goldenberg, CNG’nin sıfır karbon salımı ile en çevreci ve benzine oranla %75, dizel yakıtlara oranla %35 avantajı ile en ekonomik yakıt olduğunu belirtti.

Lojistik sektörünün en büyük giderlerinin başında gelen yakıt bedelini azaltabilmek için tercih edilen 10 numara yağ gibi kaçak yakıtların karşısında yasal, çevre dostu ve ekonomik bir alternatif ile yer aldıklarını vurgulayan Goldenberg, CNG’nin tüm dünyada yerel yönetimler ve lojistik firmaları tarafından tercih edilen yakıt olduğunu ve bu yeni yakıtın kullanımının yaygınlaştırılması için kamu ve özel sektörün el ele vererek yapılan çalışmaların hızlandırılmasını arzu ettiklerini sözlerine ekledi.
 

Bu haber 5416 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.