Haber Ekonomi


Haberler > Lojistik Başlıkları

Kargoda zam isyanına cevap: “Fahiş zam iddiası doğru değil, yeterliliğimizi konuşalım”

Güncelleme :01.02.2021

 Pandemiyle birlikte e-ticaretin artması kargo sektörüne olan talebi de artırdı.  Bu durumun kargo ücretlerine yansıdığı ve son bir yılda neredeyse yüzde 100’ün üzerinde zam yapıldığı iddiaları gündeme oturdu. Bu iddialar üzerine konuşan Bir Günde Kargo Kurucu Ortağı Yaşar Kımıl; “Son günlerde basında yer alan, sanayiciden esnaf ve tüketiciye kadar büyük tepkiyle karşılanan kargo ücretlerine gelen fahiş zamlar ile ilgi haberler gerçekleri yansıtmamaktadır. Bir ya da birkaç firmanın yaptığı zammı tüm sektöre mal etmek etik bir davranış olarak kabul edilemez. Yeni nesil bir kargo şirketi olarak biz, iddia edilenin tam aksine zam değil indirim yaptık. Kargo fiyatlarının belirlenmesinde birçok değişken var. Ayrıca, talebin artması zam yapılmasını değil hizmet kalitesinin iyileştirilmesini zorunlu kılar.” dedi. 

 Pandeminin yaşandığı son bir yılda kargo sektöründe yüzde 100 zam yapıldığına dair iddiaların gündeme gelmesi üzerine, Bir Günde Kargo kurucu ortaklarından Yaşar Kımıl; iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi. 60’ın üzerinde e-ticaret firmasıyla çalıştıklarını belirten Yaşar Kımıl; “Markaların ve e-ticaret platformlarının gelen taleplere yetişemediği bu dönemde, hizmetlerimizi kesintiye uğratmadan sürdürmek için tüm gücümüzle çalışıyoruz. Salgın nedeniyle yüksek risk altında bulunan bir meslek grubuyuz. Ancak tüm olumsuzluklara rağmen siparişleri hızla ve emniyetle sahiplerine ulaştırmak için her şeyimizi ortaya koyuyoruz. Yeni nesil kargo şirketi olarak, teknolojiye yaptığımız yatırım ve kurduğumuz sistem sayesinde günlük 25 bin adet kargo taşıyoruz. Amacımız, hizmet verdiğimiz müşterilerimize sunduğumuz avantajlı ve rekabetçi fiyatlarımızla, gönderi maliyetlerini minimuma düşürmek. Artan taleplere yetişebilmek adına kargo firmalarının altyapı yatırımlarını hızlandırmak zorunda kalması ve artan maliyetlerini kargo ücretlerine yansıtmaları Bir Günde Kargo için söz konusu değildir. Son derece dinamik ve hızlı aksiyon alabilen genç bir firma olarak başından beri hazırlıklı olduğumuz bu zorlu süreçte hiçbir olumsuz durum yaşamadan, iddia edilenin aksine müşterilerimize herhangi bir fiyat değişikliği uygulamadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki günlerde de hizmet verdiğimiz e-ticaret firmalarına yönelik teslimat ücretlerinde bir zam planlaması gündemimizde değildir.” dedi.

İddiaların tüm kargo firmaları ve sektöre mal edilmemesi gerektiğini belirten Yaşar Kımıl, sözlerine şöyle devam etti: “Kargo fiyatlarının belirlenmesinde birçok değişken var. Söz konusu iddia sahibi otomotiv sektörünü temsil ediyor. Bu sektörde ürünün kendisine gelen zam çok daha fazla. Dolayısıyla ürüne gelen zam ve kargosuna ait fiyat birbiriyle karıştırılmamalıdır. Bununla birlikte bir sektöre karşı talep artması zammı değil tam aksine fiyat rekabetini doğurur. Bu asılsız iddiaları gündeme taşımak yerine hızla ekonominin lokomotifi konumuna geçen bu sektörün nasıl daha kaliteli hizmet vermesi gerektiği ve yeterliliği üzerine konuşulmalıdır.”  

Bu haber 2575 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.