Haber Ekonomi


Haberler > Lojistik Başlıkları

Geleceğin Lojistiğini “Kadınlar” Tasarlayacak

Güncelleme :08.03.2021

 UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, otomasyonun artmasıyla üretim alanında çalışan sayısı azalırken; planlama, bilişim, IT ve yazılım gibi alanlarda artacağını, bunun da kadınları erkeklere göre daha avantajlı duruma getireceğini dile getirdi. Kadınların yüksek öngörüye sahip olmasının, onların en büyük avantajı olduğunu vurgulayan Nuhoğlu kadınlara seslenerek, “Geleceğin lojistiğini sizler tasarlayacaksınız. Yeter ki kendinize güvenin, özgüveninizi yüksek tutun” dedi.

Genç UND Akademi’deki kadınlarla online toplantıda bir araya gelen UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlarken; kadınların lojistik sektöründeki yeri, kadın çalışanların sektöre kattığı değer, kadın yönetici sayısının artırılması için yapılacak çalışmalar konusunda gelen soruları cevaplandırdı. 8 Mart’ta yapılan toplantıya, Genç UND Akademi üyesi 30’un üzerinde kadın katıldı. 

Türkiye’nin her ne kadar gidecek çok yolu olsa da, kadınlara seçme seçilme hakkı başta olmak üzere birçok hakkın Avrupa ülkelerinden daha önce verdiğini hatırlatan Nuhoğlu, dünyanın kadın hakları konusunda daha fazla ilerleme kaydetmesi gerektiğini belirtti.

Çetin Nuhoğlu, otomasyon ve dijitalleşme ile birlikte çalışma şekillerinin de değiştiğine değindi. Bu değişimi kadınlar için bir fırsat olarak gösteren Nuhoğlu, “Bilgiye ulaşma ve eğitim konusu başta olmak üzere artık her şey eşitleniyor. Artık sanayide çalışan işçi sayısı azalırken; yazılımda, bilişimde, planlamada çalışan sayısı artıyor. Bu da kadınları avantajlı duruma getiriyor. Kadınlar yüksek öngörüleri, disiplinli çalışmaları ve hedefe ulaşma noktasında gösterdikleri kararlılıkla çok daha önemli hale gelecek. Geleceğin lojistik tasarımında en büyük katkıyı kadınlar verecek. Yeter ki siz isteyin ve ben bu işi yapacağım deyin. İmkânlarımız çok fazla, lojistik okullarımız var, deneyimli hocalarımız var, uluslararası programlarımız var” dedi. 

Nuhoğlu, kadın yönetici sayısının lojistik sektöründe arttığının ve bu kadınların büyük bir başarı ile şirketlerini yönettiklerinin altını çizdi.  Genç UND’li kadınlara seslenen Nuhoğlu, “Hangi alanlarda daha iyi olduğunuzu belirlemeli ve bunun üzerinde gelişim hedefi oluşturmalısınız. Bugün Genç UND’nin içinde olmanız bu ihtiyacı, farkındalığı hissettiğini gösteriyor. Biz de UND olarak bundan sonra neler yapabiliriz, bunu nasıl geliştirebiliriz diye planlamalar yapıyoruz. Biz size destek olmak için hazırız” diye konuştu. 

Nuhoğlu, Koç Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (KOÇ-KAM) ve Dünya Gazetesi stratejik ortaklığında gerçekleştirilen Türkiye’nin Kadın Liderleri Ödül Töreni’nde verilen ödül başlıklarına dikkat çekti. “Yönetim Katına Yön Veren Kadın Ödülü, Rota Çizen Kadın Ödülü, Parayı Yöneten Kadın Ödülü, Ezber Bozan Kadın Ödülü, Umut Vadeden Kadın Ödülü, Kadınların Geleceğini Güçlendiren Üniversite Ödülleri var. Görüyorsunuz, kadınlar artık ekonomiye yön veriyorlar, şirket stratejilerini oluşturuyorlar” ifadelerini kullandı. 

Bu haber 2310 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.