Haber Ekonomi


Haberler > Lojistik Başlıkları

Türkiye’den Libya’ya düzenli Ro-Ro seferleri başladı

Güncelleme :24.06.2021

 Karanfil Group şirketlerinden KRN Lines, ikili ticaret hacminin artırılması amacıyla, bugüne kadar sadece deneme amaçlı gerçekleştirilen Ro-Ro seferleri düzenli olarak yapılmaya başlandı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile Libya arasındaki yakınlaşma her alanda meyvelerini veriyor. Türkiye’den Libya’ya yönelik daha önce düzenli olarak gerçekleştirilemeyen Ro-Ro seferleri kalıcı olarak başlatıldı.

KRN Lines, Türkiye’nin Libya ve Afrika’ya yönelik ihracatını artıracak bir yeniliğe imza attı. İki ülke arasında deniz taşımacılığı ve anahtar teslim lojistik çözümleri sunan, Karanfil Group’un 35 yılı aşkın tecrübesini ve Libya’daki deneyimini taşıyan KRN Lines, Türkiye’den Libya Misurata Limanı’na ilk seferini gerçekleştirdi.

İstanbul Ambarlı Limanı’ndan yola çıkan ilk gemi, Akçansa Limanı’na uğramasının ardından Misurata’ya ulaştı.

Direkt Ro-Ro ve konteyner servisi yapan KRN Lines, temmuz ayı itibarıyla filosuna katacağı yeni konteyner gemiler sayesinde iki ülke arasında haftalık düzenli konteyner hat servisine başlamayı planlıyor.

İstanbul, Kocaeli, Samsun, İzmir, Mersin ve İskenderun limanlarından Libya Misurata’ya direkt Ro-Ro ve konteyner taşımacılığı gerçekleştirecek şirket, yeni konteyner gemilerle iki ülke arasında haftalık düzenli konteyner hat servisine başlamayı hedefliyor.

KRN Lines, yürür ve çekilebilir araçlar, iş makinesi, dorse, treyler, tank, tüm konteyner çeşitleri gibi taşıyacağı yüklerle Türkiye ile Libya ve Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin artmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

“Kurduğumuz hat ve seferler sayesinde direkt 4 günde Libya’da olabileceğiz”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karanfil Group Üst Yöneticisi (CEO) Fatih Sarı, “Kurduğumuz hat ve seferler sayesinde direkt 4 günde Libya’da olabileceğiz. Bu sayede Türk üreticilerine, sanayicisine ve ihracatçısına ciddi avantaj sağlayabilecekleri bir fırsat sunmuş oluyoruz. Daha kısa sürede ve daha uygun fiyatlarla ürünlerini Libya’ya ve oradan Afrika’ya sunabilecekleri bir hat sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ile Libya arasında Ro-Ro seferlerinin daha önce denendiğini ancak devamlılık sağlanamadığını kaydeden Sarı, halihazırda İstanbul, Gemlik, İzmir ve Mersin limanlarından Libya’nın Misurata, Tripoli, Al Khoms ve Bingazi limanlarına konteyner servislerinin bulunduğunu belirtti.

Sarı, şunları kaydetti:

“Düzenli konteyner servisi dışında düzenli Ro-Ro ve kargo seferlerini ilk kez biz gerçekleştiriyoruz. Misurata limanı ile başladık. Türkiye’den İstanbul İzmir, Mersin, İskenderun, Kocaeli ve Samsun limanlarından düzenli seferlerimiz gerçekleşecektir. Karanfil Group’un 35 yılı aşkın deneyimi sayesinde Türk denizciliğini daha ileri götürecek projelere imza atmaya devam edeceğiz. Düzenli Ro-Ro ve kargo seferleri, başta Libya olmak üzere tüm Afrika’ya yönelik ticaretimizi artıracak. Aynı zamanda iki ülke arasında her geçen gün ileri giden ilişkilere de katkı sunacak. Türk denizciliğini daha da ileri götürme yolunda yeniliklere imza atmaya devam edeceğiz.”

Sarı, Libya’ya yönelik düzenli Ro-Ro ve kargo seferlerinin hem savaş öncesinde hem de savaş döneminde zaman zaman denendiğini ancak kalıcı olamadığını belirtti.

Bugüne kadar sadece projelere göre yapılan seferlerin mevcut olduğunu belirten Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Halbuki İtalya, Fransa ve İspanya üzerinden bugüne kadar çok kez düzenli Ro-Ro seferi yapıldı Libya’ya. Türkiye’den Libya’ya giden yürür araç ve iş makineleri ancak İtalya üzerinden aktarmalı gidiyor ve bu işlem çok uzun sürüyor. Kurduğumuz hat ve seferler sayesinde direkt 4 günde Libya’da olabileceğiz. Bu sayede Türk üreticilerine, sanayicisine ve ihracatçısına ciddi avantaj sağlayabilecekleri bir fırsat sunmuş oluyoruz. Daha kısa sürede daha uygun fiyatlarla ürünlerini Libya’ya ve oradan Afrika’ya sunabilecekleri bir hat sunuyoruz.”

Bu haber 2251 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.