Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Gazprom, Avrupa'daki varlığını güçlendiriyor

Güncelleme :06.08.2013

Gazprom yılsonuna kadar Belçika'da yer alan 415 megavat düzeyindeki Marcinelle Energie doğalgaz çevrim santralini almaya hazırlanıyor.

    Avrupa'daki varlığını güçlendirmeye çalışan Gazprom yılsonuna kadar Belçika'da yer alan 415 megavat düzeyindeki Marcinelle Energie doğal gaz çevrim santralini almaya hazırlanıyor. 

Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Aleksey Miller ile Enel Üst Yöneticisi (CEO) Fulvio Conti, bir süre önce St. Petersburg'da düzenlenen Uluslararası Ekonomik Forumu sırasında Marcinelle Energie kombine çevrim santralinin Gazprom tarafından satın alınması olasılığına ilişkin ortak belgeyi imzaladılar. 

Taraflar, anlaşmaya yönelik olarak gelinen aşamadan duydukları memnuniyeti ifade ederek, Marcinelle Energie kombine çevrim santralinin hisselerinin tamamına ilişkin alım-satım anlaşması da dahil olmak üzere projeye ilişkin tüm anlaşmaların 2013 sonuna kadar tamamlanmasını umduklarını dile getirdiler. 

Dünya çapında 40 ülkede faaliyet göstermekte olan Enel, İtalya'nın en büyük enerji şirketi konumunda bulunuyor. Enel'in faaliyetleri, elektrik üretimi, doğal gaz ve elektrik dağıtımı ile satışı alanlarında yoğunlaşıyor. 

Şirket çalışmalarında, yenilenebilir kaynakların daha yaygın olarak kullanılması ve doğa dostu elektrik üretim süreçlerinin geliştirilmesi gibi stratejik hedefler gözetiyor. 

Enel'in başlıca elektrik üretim ve pazarlama tesisleri Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika'da yer alıyor. 

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gazprom Export kaynakları, Gazprom'un ENEL'in Belçika'daki Marcinelle doğal gaz çevrim santraline olan ilgisinin tüketicilerin tedarik güvenliği talep etmesi ve Gazprom'un, sattığı doğal gaza yönelik uzun dönemli talep istikrarına önem vermesine dayandığını belirttiler. 

Kaynaklar, Gazprom'un Belçika'da elektrik üretimine girmesiyle birlikte bu iki faktörün birbirlerini tamamlayıcı rol oynayacağını ve aynı zamanda karşılıklı yarar sağlayacağını vurguladılar. 

Gazprom'un henüz Belçika'da perakende piyasasında yer almadığına, ancak hem upstream (üretime yönelik) hem de downstream (satışa yönelik) aşamalarda varlık gösterdiğine dikkati çeken kaynaklar, şunları kaydettiler: 

"Aslında bugün Gazprom grubu birçok Avrupa ülkesinde downstream düzeyinde faaliyet göstermekte. Elektrik üretimi, Gazprom'un Avrupa'nın birçok yerinde halihazırda yapmış olduğu diğer doğal gaz altyapı yatırımlarını tamamlayıcı rol oynayacak. Bu yatırımı, istikrara ve uzun vadeli talep güvenliğine olan katkısından ve fiyatların düşmesine yönelik etkisinden ötürü Belçika enerji politikasıyla uyumlu ve olumlu bir fırsat olarak görüyoruz." 

"Güçlü gelir kapıları açacak" 

Gazprom'un gelirini artırma ve çeşitlendirme stratejisinin bileşenlerinden birinin, Avrupa'da entegre bir downstream seçeneğinin geliştirilmesi olduğunu vurgulayan kaynaklar, bu kapsamda taşıma, pazarlama ve ticaret, doğal gazdan elektrik üretilmesi, doğrudan perakende ve ham petrol, LNG, LPG ve döviz gibi diğer emtia seçeneklerine ilişkin faaliyetler yürütüleceğini belirttiler. 

Kaynaklar, "Bu strateji mevcut Rus doğal gaz piyasasını genişletmekle kalmayıp, Gazprom grubu için yeniden güçlü ve koruyucu gelir kaynaklarının kapısını açacak yeni sinerjiler yaratacak" değerlendirmesinde bulundu. 

 

Bu haber 3297 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe bir kez daha ‘Yılın İtibarlısı’ seçildi... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Auto King Oto Ekspertiz ile elektrikli araçlar için pil ölçümü başlıyor... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.