Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Türkiye ve bölgenin enerji ticareti konusundaki ilk etkinliği olan “ALL ENERGY TURKEY” başladı…

Güncelleme :12.09.2013

Avrupa’nın konusunda en deneyimli ve güçlü kuruluşu Informa Exhibitions tarafından organize edilen ve Enerji sektörünün kamu-özel, yerli-yabancı en önemli aktörlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Enerji Ticareti Zirvesi niteliğindeki All Energy Turkey; Informa Exhibitions Konferanslardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Christina Sternitzke ile ETD (Enerji Ticareti Derneği) Başkan Yrd. Mustafa Karahan’ın açılış konuşmalarıyla başladı. 

 
Açılış konuşmasında ETD Başkan Yrd. Mustafa Karahan “Ülkemiz için bu toplantı özellikle zamanlama açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de Enerji Ticareti’nin liberalleşme çalışmalarının olgunlaştığı, kendi enerji borsamızın (EPİAŞ) kurulma çalışmalarının sonuna gelindiği bu dönemde ülkemizin ve bölgemizin sektördeki önemli oyuncularının ve kamunun bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunabileceği sadece enerji ticaretine yoğunlaşan bu etkinliğe planlama aşamasından itibaren destek veriyoruz, ETD olarak devamlılığını diliyoruz.“ diye belirtti.
 
Christina Sternitzke ise “EPİAŞ’ın kuruluşu Türkiye için çok önemlidir. Bu, Türkiye’nin Avrupa ile Orta Doğu arasında enerji köprüsü ve ticaret merkezi olacağı anlamına gelmektedir” dedi. Christina Sternitzke “All Energy Turkey etkinliği, konusu sadece enerji ticareti ve borsası olan çok özel bir etkinliktir. Ulusal ve uluslararası enerji alım, satım ve servis sağlayıcılığı yapan önemli enerji ticareti aktörleri ve ilgili kuruluşlar burada bir araya getirilmiştir. Önümüzdeki yıllarda düzenlenmesi planlanan etkinliklerde; Enerji Ticareti Yönetimi, Veri Satınalma, Değerlendirme, Toptan Ticaret, Satış ve Pazarlama konuları üzerine olacaktır” şeklinde görüşlerini paylaştı.
 
Boden Hukuk’tan Değer Boden ,”Türk Enerji Sektörüne Yasal Yaklaşım” konulu tebliğini sundu. Oturum, Deloitte Türkiye Üst Gözetim Kurulu Başkanı Sibel Çetinkaya’nın, Enerji Değişimi ve Türk Enerji Piyasasının Yeni Dönemini anlatan konuşmasıyla devam etti.
 
EWE Turkey Holding’ten Dr. Frank Quante’nin “Türk Enerji Piyasasının Düzenlenmesi ve Liberalleşmesi” konulu sunumundan sonra Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Doç Dr. Mustafa K. Yılmaz ise “Türkiye’de Sermaye ve Enerji Piyasalarının Entegrasyonuna Doğru” konusuna açıklık getirdi. 
 
Daha sonra oturum RWE Türkiye Holding CEO’su Dr. Ralph Jäger’in “EPİAŞ’ın kuruluşu ile Gerçekleşen Atılım – Şimdi Ne Olacak? Türkiye Ticareti En Etkili Şekilde Nasıl Kullanılabilir?”  konularına değindiği konuşmasıyla devam etti. 
 
Ardından Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Selahattin Hakman “Daha Rekabetçi Bir Enerji Piyasası” konulu bir konuşma yaptı.
 
All Energy Turkey’de Konuk Konuşmacı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı vekâleten Enerji ve Tabii Kaynaklar Müsteşarı Metin Kilci konuşmasını yaptı.  
 
Bu haber 3190 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.