Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Bedava doğalgaz verilmesi söz konusu değil

Güncelleme :16.09.2013

 Enerji Bakanlığının yoksullara, fakir kardeşlerimize dağıttığımız yerli kömürdeki gibi bir sübvansiyon doğalgazda söz konusu değildir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, dar gelirli vatandaşlara bedava doğalgaz verilmesinin söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Yıldız, “İthal bir doğalgaz kaynağıyla alakalı bir sübvansiyonun, bunun kömür gibi dağıtılması şuanda bizim programımızda yer almamakta, böyle bir şey söz konusu değildir.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yerel Seçimlerde Gençliğin Önemi” konulu programa katıldı. Bakan Yıldız, programa geçmeden öce basın mensuplarını sorularını cevapladı.

Basın mensuplarının dar gelirliye bedava doğalgaz verileceğine dair haberlerin sorulması üzerine Bakan Yıldız, dağıtılan yerli kömürdeki gibi bir sübvansiyon doğalgazda söz konusu olmadığını söyledi. Bakan Taner Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın böyle bir tasarısı olmadığını kaydederek, şunları söyledi: “Enerji Bakanı Yıldız: Doğalgaz Piyasası Kanunun taslağı içerisinde format açısından, şeklini şartlarını yerine getirmek kaydıyla Elektrik Piyasası Kanunu’ndaki benzer özellikleri burada zikrettik. Enerji Bakanlığının yoksullara, fakir kardeşlerimize dağıttığımız yerli kömürdeki gibi bir sübvansiyon doğalgazda söz konusu değildir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın böyle bir tasarısı yoktur. Ancak kanun taslağında, ilgili bakanlık hangisi ise ilerde böyle bir şey istemesi halinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının tarifeleri arasında herhangi bir çapraz sübvansiyona yol açmaksızın, o ilgili bakanlığın teklifi ile bu tür şeyler değerlendirilebilecek. Ama bunu bir beklenti haline sokmak doğru değil. İthal bir doğalgaz kaynağıyla alakalı bir sübvansiyonun, bunun kömür gibi dağıtılması şuanda bizim programımızda yer almamakta, böyle bir şey söz konusu değildir. kanun tasarısında, elektrik piyasasına uygunluğu açısından böyle bir düzenleme bulunmaktadır. Dediğim gibi kanun tasarısında şuanda taslak programda elektrik piyasasına uygunluğu açısından böyle bir düzenleme bulunmaktadır.”

 

Bu haber 3057 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.