Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Gazprom ve Solbus, Polonya’yı doğalgazlı otobüslerle tanıştırdı

Güncelleme :11.11.2013

 Gazprom Export’un yan kuruluşu Gazprom Germania ile Polonyalı otobüs üreticisi Solbus uzmanlıklarını birleştirerek, doğalgazın Polonya’da ulaşımda kullanımı alanında ortak yatırım yapıyor.

Polonya’nın başkenti Varşova’da artık toplu taşıma çevreyle dost oluyor. Varşova belediyesi taşımacılık şirketi Miejskie Zakłady Autobusowe (MZA), araç filosuna sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan otuz beş otobüs ekleme kararı aldı.

Gazprom Export’un yan kuruluşu Gazprom Germania ile Polonyalı otobüs üreticisi Solbus uzmanlıklarını birleştirerek, doğalgazın Polonya’da ulaşımda kullanımı alanında ortak yatırım yapıyor. Adı geçen iki şirket Avrupa’da bir ilk olarak, Polonya’nın Olsztyn kentinde Ekim ayında sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan 11 şehir içi otobüsü kullanıma soktu.

Solbus, dağıtım ortağı Lider Trading ve Gazprom Germania, Varşova belediyesince açılan ihalede başarıya ulaştı. Varşova belediyesi taşımacılık şirketi MZA, doğalgazın motor yakıtı olarak kullanımının çevre ve maliyet bakımlarından getirdiği avantajlar konusunda kani oldu. Solbus MZA’ya sehir içi kullanım için sıvılaştırılmış doğalgazla çalışan yenilikçi ve modern otobüsler üretirken, Gazprom Germania sıvılaştırılmış doğalgaz tedarikini üstlenerek otobüslere yakıt ikmali için gerekli altyapıya yatırım yapacak. MZA Sözcüsü Adam Stawicki “Doğalgazla çalışan otobüsler, Varşova’da çevreyle dost toplu taşımacılık için son derece yerinde bir çözüm. Doğalgaz yakıt olarak çok daha ucuz. Doğalgaz kullanarak ayrıca petrole olan bağımlılığımızı da azaltmış oluyoruz,” dedi.

Gazprom Germania İş Geliştirme Direktörü Timo Vehrs ise konuya ilişkin olarak “Maliyet avantajı sağlamasından ve karbon salınımını kayda değer oranda düşürmesinden ötürü, toplu taşıma yakıtı olarak doğalgaz giderek daha büyük önem kazanıyor. Polonyalı ortağımız Solbus ile beraber doğalgazın motor yakıtı olarak kullanımının avantajlarını daha çok alıcıya anlatabilmek arzusundayız” yorumunu yaptı.

Doğalgaz ‐161°C kadar düşük sıcaklıklarda sıvı halde bulunup, bu haliyle motor yakıtı olarak kullanılabiliyor. Sıvılaştırılmış doğalgazın çevresel nitelikleri, halihazırda birçok Avrupa ülkesinde motor yakıtı olarak yer edinmiş bulunan sıkıştırılmış doğalgazla aynı. Doğalgaz halen, maliyeti giderek yükselen benzin ve dizele göre en çok umut vaat eden yakıt alternatifi. Doğalgazlı motorlar çok daha sessiz ve karbondioksit salınımlarında alternatiflerine göre yüzde yirmi beşe kadar düşüş sağlıyor. Polonya’daki sıvılaştırılmış doğalgazlı otobüs projesi, Gazprom Grubu’nun Avrupa’nın temiz, güvenli ve ekonomik ulaşım sağlama stratejisine katkı niteliğindeki faaliyetlerinden biri.

Gazprom Germania hakkında

Berlin merkezli Gazprom Germania GmbH, merkezi Moskova’da bulunan dünyanın en büyük doğalgaz üreticisi Gazprom’un yan kuruluşudur. 1990 yılında kurulan Gazprom Germania GmbH, o tarihten bu yana Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da yirmi ülkede kırk şirket çerçevesinde faaliyet gösteren uluslararası bir şirketler grubuna dönüşmüştür. Temel faaliyet alanları arasında doğalgazın depolanması ve alım-satımının yanı sıra doğalgazın taşımacılık için pazarlanması yer almaktadır. İki yüzü Berlin’deki genel merkezde olmak üzere yaklaşık bin iki yüz çalışanı bulunmaktadır. Gazprom Germania GmbH, stratejik ortaklarıyla beraber Avrupa’ya güvenilir, çevreyle dost ve sürdürülebilir enerji tedariki sağlamak için çalışmaktadır.

Solbus hakkında

Solbus, Polonya’da aile işletmesi olarak kurulmuş, bugün Avrupa’nın en ünlü otobüs üreticilerinden biri haline gelmiştir. Şirketin uzmanlık alanı, doğalgazla çalışan, çevreyle dost ve modern şehir içi otobüslerin geliştirilmesi ve üretilmesidir. Solbus, şehir içi, şehirlerarası ve uzun mesafe otobüsleri olmak üzere üç temel ürün sahasına odaklanmaktadır. Cummins, Iveco, ZF ve Voith gibi uluslararası şirketlerin ürettiği parçaları ve bileşenleri kullanır. Solbus tarafından üretilen tüm araçlar Avrupa’nın güvenlik ve çevre standartlarıyla uyumludur. Solbus’un yaklaşık 150 çalışanı mevcuttur. Solec Kujawski’de yer alan ana otobüs üretim üssü 8000 metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Solbus yeni otobüslerinin tasarımında Polonya’nın ve diğer ülkelerin deneyimli tasarımcılarıyla işbirliği yapmaktadır.

Bu haber 4215 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.