Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Exxon, K. Irak’ta yeniden sondaja başlıyor

Güncelleme :15.11.2013

 Irak’ın kuzeyindeki petrol sahalarında sondaj platformları hazırda bekleyen Exxon, bölgesel yönetimle merkezi yönetim arasındaki ihtilafın netleşmesinin hemen ardından ilk sondajı vuracak.

Bağdat ile çıkan sorunlar sonrası K. Irak’taki petrol arama faaliyetlerini durduran ABD’li Exxon yeniden sondaja başlıyor, ABD Enerji bakanı da Türkiye’ye geliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ile merkezi Irak hükümeti arasındaki petrol anlaşmazlığı nedeniyle, Kuzey Irak’taki petrol arama faaliyetlerine bir süre ara veren ABD petrol-gaz devi ExxonMobil yeniden Pirman bölgesindeki sahada sondaja hazırlanıyor.

Irak’ın kuzeyindeki petrol sahalarında sondaj platformları hazırda bekleyen Exxon, bölgesel yönetimle merkezi yönetim arasındaki ihtilafın netleşmesinin hemen ardından ilk sondajı vuracak.

Exxon, merkezi yönetimin haberi olmadan bölgesel yönetimle anlaşmış ve petrol aramaya başlamıştı; ancak merkezi yönetimin itirazları üzerine sondaj vurma çalışmaları durmuştu.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Exxon Mobil’ın merkezi yönetimi es geçerek kendi bölgelerinde petrol aramayı kabul etmesini, “tam bağımsızlık” için önemsiyor.

ABD enerji bakanı da Türkiye’ye geliyor

Aralık ayının ilk haftasında Irak’ın kuzeyinde üretilen petrolün Türkiye’ye ulaşması beklenirken, ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, görüşmelerde bulunmak için Türkiye’ye geliyor.

Ziyaretin Kasım ayının son haftasında gerçekleşmesi bekliniyor. Görüşmelerde Irak’ın kuzeyinden gelen petrol ve doğalgaz boru hattı projeleri ile Türk ve Amerikan şirketlerinin birlikte yapacakları ortak yatırımların masaya yatırılması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz Mayıs’ta gerçekleştirdiği ABD temasları öncesinde TPAO ile ABD’li Exxon-Mobil’in Irak’ın kuzeyinde petrol arayacaklarını açıklamıştı. Ancak Washington bu hamlenin Irak’ın toprak bütünlüğü açısından sıkıntı oluşturabileceğini söyleyerek öneriye sıcak yaklaşmamıştı.

Bu arada Aralık ayının ilk haftasında Irak’ın kuzeyinde üretilen petrolün Türkiye’ye ulaşması bekleniyor. Yılda 2 milyon ton ham petrol taşıyacak petrol boru hattının ikinci bir hatla güçlendirilmesi planlanıyor.

Ayrıca 2017 yılında yine aynı bölgeden Türkiye’ye doğalgaz ihracatına başlanacak. İnşa edilecek hattan ilk etapta yılda 10 milyar metreküp doğalgaz akışı sağlanacak. Ardından bu rakam 20 milyar metreküpe kadar çıkacak.

Bu haber 2025 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Eren enerji otomasyon çözümleri için Mepsan’ı tercih etti... 28.02.2020
Madeni Yağın Uzmanı Motul, Deniz Tutkunları ile CNR Avrasya Boat Show’da buluşuyor... 28.02.2020
Onikişubat Belediyesi Araç Takip Sistemlerini Neofleet İle Değiştirdi... 27.02.2020
Krone, Daralan İç Pazarda Satışlarını Yüzde 17 Arttırdı... 27.02.2020
Scania’dan Satış Sonrası Servis Hizmetlerinde Kampanya... 27.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.