Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Bakan Yıldız: “Hedefimiz boru hatlarında 100 bin kilometrelik uzunluğa ulaşmak”

Güncelleme :18.11.2013

 Ekim sonu itibariyle 235 doğalgaz santraline ve 20 bin 440 megavatlık kurulu Güce ulaşıldığını dile getiren Yıldız, doğalgaz santrallerinin kurulu güçteki payının yüzde 36 civarında olduğunu belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, boru hatları konusunda kısa süre içerisinde 100 bin kilometrelik bir uzunluğu yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

Yıldız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2014 Yılı Bütçesi’nin Tbmm Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinde yaptığı konuşmada, yatırımlar açısından bakıldığında da kurulu güç itibariyle çok ciddi yatırımlar yapıldığını, son 11 yıl içerisinde enerjiyle ilgili bütün yatırımları hemen hemen 2 katına çıkardıklarını bildirdi.

Ekim sonu itibariyle 235 doğalgaz santraline ve 20 bin 440 megavatlık kurulu Güce ulaşıldığını dile getiren Yıldız, doğalgaz santrallerinin kurulu güçteki payının yüzde 36 civarında olduğunu belirtti.

Bakan Yıldız 26 kömür santralinin 12 bin 391 megavat kurulu güçle yüzde 22′lik bir paya sahip olduğunu dile getirerek, hidrolik kaynakların (446 hidroelektrik santral) kurulu güçteki payının ise 21 bin 724 megavatla yüzde 35 civarında olduğunu kaydetti. Yıldız, rüzgar enerjisi santrali sayısının 70′e çıktığını ve 2 bin 689 megavatlık kurulu Güce ulaşıldığını söyledi.

Yıldız, rüzgar enerjisi santrallerinin yaptığı üretimle doğal gaz ithalatının 600 milyon dolar azaldığını ifade etti.

Elektrik iletim ve dağıtım hatlarına ilişkin de bilgiler veren Yıldız, “İletim ve dağıtım hattı uzunluğumuz 1 milyon 100 bin kilometreye ulaştı. Bu, Avrupa’nın ikinci, dünyanın beşinci büyük iletim ve dağıtım hattıdır. Dünyanın etrafını da yaklaşık 25 defa dolaşmakta” dedi.

Enerji sektöründeki serbestleşmeyle özel sektörün üretim ve dağıtımdaki payının arttığını ve bir anlamda özel sektörle kamunun yer değiştirdiğini anlatan Yıldız, şu anda 8 milyar dolarlık yatırımın özel sektör tarafından yapıldığına dikkati çekti.

Yıldız, 2023 hedefleri doğrultusunda 122 milyar doları harcayarak kurulu Güce 50 bin megavatlık bir kapasitenin eklenmesi için gereken bütün lisanslama ve işlemlerin yapıldığını belirtti.

Nükleer santraller konusunda, dünyada temiz enerjiye doğru gidildikçe nükleer güçte artış kaydedildiğini ifade eden Yıldız, “Japonya ve Rusya’ya yaptığımız çalışmalarda belli bir aşamaya gelindi. Tabii ki bu uzun soluklu bir çalışmadır, 10 yıllık bir portföydür, sabırlı da olmamız lazım. Büyük işlerin, büyük fırsatların zaman zaman büyük tehditleri de oluyor. Her birini hukuk kuralları içerisinde, normal mevzuat içerisinde aşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Yeni geliştirilen boru hatları ve Türkiye’deki dağıtım şirketleriyle yaklaşık 70 bin kilometrelik bir dağıtım hattı, 12 bin 700 kilometrelik de iletim hattı yapıldığını belirten Yıldız, “Amacımız kısa süre içerisinde 100 bin kilometrelik bir hattı yakalamaktır. Çünkü her bir ilimize götürdüğümüz iletim hattının dağıtım şebekeleriyle beraber halkımıza daha iyi bir hizmet olacağı kanaatindeyiz” dedi.

Ticareti yapılan 90 madenin 77′sinin Türkiye’de bulunduğunu ifade eden Yıldız, bu anlamda Türkiye’nin 132 ülke arasında onuncu sırada bulunduğunu söyledi. Yıldız, yılda yaklaşık 100 bin metreler civarındaki sondajın şuanda 1,5 milyon metrelere ulaştığını vurguladı.

Bor ihracatının arttığına değinen Yıldız, son olarak 822 milyon dolarlık bir hasıla yapıldığını bildirdi.

Enerji sektörünün artan gayri safi milli hasıla ve kişi başına düşen gelirin yaratacağı ihtiyaçlara hazırlıklı olduğunu dile getiren Yıldız, bakanlık bağlı, ilgili ve ilişkili bütün kuruluşların bütçedeki yatırım tutarının 4,5 milyar lira civarında olduğunu söyledi.

Bu haber 2978 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'da doğal gaz fiyatları Rusya-Ukrayna gerilimiyle yeniden yükseldi... 24.01.2022
Auto King Oto Ekspertiz ile elektrikli araçlar için pil ölçümü başlıyor... 24.01.2022
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe bir kez daha ‘Yılın İtibarlısı’ seçildi... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Bakanlar Varank ve Dönmez, sanayide enerji kısıntılarına ilişkin sektör temsilcileriyle bir araya geldi... 24.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.