Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Topbaş: Aslan payı ulaşıma ayırıyoruz

Güncelleme :16.12.2013

 Çevre dostu sıvılaştırılmış doğalgaz (CNG) ile çalışan otobüs satın alma sözleşmesi imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayırıyoruz. Bugüne kadar yine ulaşımda yaptığımız yatırımlar toplamı da 24.6 milyar lira. 2014 yılı sonunda da 28,2 milyar liraya erişecek” diye konuştu.

İETT filosunu yenileyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Otobüs A.Ş. filosuna da çevre dostu Sıvılaştırılmış Doğalgaz (CNG) ile çalışan 110 otobüsü katmak için TEMSA ile anlaşma imzaladı. Saraçhane’deki İBB Başkanlık Sarayı’nda düzenlenen imza törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, Otobüs A.Ş Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin ile birlikte çok sayıda Büyükşehir Belediyesi bürokratı katıldı.

İstanbul ve Türkiye için heyecanlı bir gün olduğunu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanındaki başarılarına yeni bir halka ekledikleri için gurur duyduğunu ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Gelişen dünya koşullarına ayak uyduramayanlar bir süre sonra bu gelişmeler izler halde kalacaklardır. Küçülen dünyada ciddi bir yarış var. Bu yarışa bütün ulus olarak biz ve iş adamlarımız yerel yönetimler hatta STK (sivil toplum kuruluşları)’lar da ayak uydurmak için çalışmaktadır” dedi. 

Önceliğimiz yerli üretim otobüs

Başkan Topbaş, İETT filosunu yenilerken ve Otobüs A.Ş’ye yeni otobüs alırken yerli üretim otobüsleri tercih ettiklerinin altını çizerek, “Yerli otobüs üretimi ve ihracatına destek vermekten ötürü memnunuz” dedi.

Başkan Topbaş yaptıkları her çalışmanın ülkenin gelişmesine önemli katkı sunduğunu ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti: “Göreve geldiğimiz günden bugüne ulaşım başta olmak üzere şehrin her alanındaki geleceğini tasarladık. Ulaşım networkumuzu oluşturduk. Hangi sistemlere ihtiyaç var bunu belirledik. Şunu çok iyi biliyoruz ki bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranına bağlıdır. Biz buna çok dikkat ettik.”

İstanbul’a 3 bin 315 yeni yerli otobüs 

Göreve geldikleri günden bu güne 10 yıl içerisinde 60 milyarlık yatırım yaptıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, “2014 yılı sonunda bu rakam 68,5 milyar liraya yükselecek. Yatırımlarda aslan payını ulaşıma ayırıyoruz. Bugüne kadar yine ulaşımda yaptığımız yatırımlar toplamı da 24.6 milyar lira. 2014 yılı sonunda da 28,2 milyar liraya erişecek” diye konuştu.

Başkan Topbaş İETT’deki otobüslerin yaş ortalamasının 14 olduğunu ve modern İstanbul’a yakışmadığı için filoyu yenilediklerini ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti. “Bizde dedik ki başta İETT’miz olmaz üzere filomuzu yenileyelim, OTOBÜS A.Ş. şirketimiz de bu kalitede bir hizmet ortaya koysun. Diğer taraftan da Halk otobüslerimize yenilenmeleri için ciddi destek vereceğiz ki onlar da yenilensin. İstanbul’un 1 yılda aldığı otobüs sayısı Türkiye’nin 1 yılda aldığı otobüsle aynı. Yerli otobüs sanayimize her zaman destek veriyoruz. Avrupa’da birçok otobüs üretim şirketinin krize girdiği dönemde bizim 3 bin yeni otobüs alımımız otobüs sanayimize çok ciddi destek oldu. İstanbul’da 3 bin 315 yeni yerli otobüs devreye girdi. Bu otobüslerimiz çağımızın gereksinimlerini karşıladığı gibi engelli vatandaşlarımızın da rahatça kullanabilecekleri şekilde dizayn edildi.” 

İç borcumuz yok

Başkan Topbaş yerel yöneticiler olarak halkın parasını kullandıklarını ve alım yaptıklarında çok iyi pazarlık yaptıklarını ifade ederek, “Paramız var hamd olsun. Milletimizin parasını çok doğru kullanıyoruz. Sıkı bir pazarlık yapıyoruz. Para yönetimi, insan yönetimi, zaman yönetimini Başbakanımızdan öğrendik. Yeni otobüs alımlarına devam edeceğiz. Halk otobüslerinin yenilenmesi için onlara da destek vereceğiz. Amacımızı kentte yaşayan herkesin otobüsleri keyifle kullanması” şeklinde konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin iç borcunun olmadığını belirten Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: "Kasamızda çok şükür paramız var. Büyükşehir Belediyesi'nin iç borcu yok. 24 milyar bütçeli bir belediye. Dış borcumuz da borçlanma limitimizin yüzde 38'indeyiz. Bütçemiz yüzde 99 gerçekleşiyor. Paramız var hamdolsun."

İstanbul’a yaptıklarınız için teşekkürler

İmza töreninde konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı da İstanbul’a yaptığı hizmetlerden dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.  “Doğma büyüme Emirganlıyım ve Emirgan’da Sakıp Sabancı Müzesi ve hemen arkamızda müthiş bir yer yaptınız. Lale Müzesi. Ayrıca zaten Emirgan Parkı’nın laleleri meşhurdur. Dolayısıyla benim için İstanbul’un, lalelerin ve Emirgan’ın ayrı bir yeri var. Bir İstanbullu olarak İstanbul’a yaptığınız emeklerinize ayrıca teşekkür ediyorum. Hakikaten gurur verici bir şehir oldu. Bütün zorluklarına bütün büyüklüğüne rağmen. Aslında küçük bir ülke İstanbul. Bir İstanbullu olarak emeği geçen arkadaşlarınıza teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından Otobüs A.Ş. Genel Müdürü Yasir Şahin ve TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik otobüs alımı için sözleşmeyi imzaladı. İmzaların ardından Başkan Topbaş, Güler Sabancı ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’nin önündeki yeni otobüste inceleme yaptı. Otobüsü bir süre kullanan Başkan Topbaş yeni otobüsle ilgili olarak basın mensuplarına bilgi verdi.

Bu haber 3116 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Auto King Oto Ekspertiz ile elektrikli araçlar için pil ölçümü başlıyor... 24.01.2022
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe bir kez daha ‘Yılın İtibarlısı’ seçildi... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Avrupa'da doğal gaz fiyatları Rusya-Ukrayna gerilimiyle yeniden yükseldi... 24.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.