Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Güney Akım, Türkiye’nin ekonomik bölgesindeki çevreyi etkilemeyecek

Güncelleme :24.12.2013

 South Stream Transport şirketi tarafından hazırlanan raporda “Deniz doğalgaz boru hattının tasarımı, inşaatı ve işletilmesinin, Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesindeki çevre üzerinde önemli bir etkisi olmayacak” denilmekte.

Rus doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılmasından sorumlu uluslararası South Stream Transport şirketi, Güney Akım doğalgaz boru hattının Karadeniz’in Türkiye bölümündeki çevresine etkileriyle ilgili raporu Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim etti.

Raporda, “Deniz doğalgaz boru hattının tasarımı, inşaatı ve işletilmesinin, Türkiye’nin münhasır ekonomik bölgesindeki çevre üzerinde önemli bir etkisi olmayacak” ifadesi yer aldı.

Rapor, bağımsız Türk ve yabancı danışmanlar tarafından hazırlandı. Türkiye’de mevcut çevre koruma kuralları gereği rapor, projenin deniz jeolojisi, su kalitesi ve deniz ortamı dahil çevre üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin değerlendirmeyi içeriyor.

Rapor, projenin beklendiği gibi deniz canlıları, memeliler, deniz kuşları ve balıkların yaşam ortamına önemli etkisi olmayacağı sonucunu içeriyor.

Çevreciler ayrıca projenin deniz dibine potansiyel ektisini değerlendirdi ve örneğin batan gemilerin parçaları gibi kültürel ve tarihi mirasa hasar verilmesi olasılığını dışlamak amacıyla deniz derinliklerinde araştırmalar yaptı.

Bu haber 3071 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Avrupa'da doğal gaz fiyatları Rusya-Ukrayna gerilimiyle yeniden yükseldi... 24.01.2022
Auto King Oto Ekspertiz ile elektrikli araçlar için pil ölçümü başlıyor... 24.01.2022
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe bir kez daha ‘Yılın İtibarlısı’ seçildi... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Bakanlar Varank ve Dönmez, sanayide enerji kısıntılarına ilişkin sektör temsilcileriyle bir araya geldi... 24.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.