Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Azeri doğalgazı Bulgaristan’a ulaşacak

Güncelleme :07.01.2014

 Azeri gazını Türkiye sınırından itibaren Avrupa’ya taşıyacak olan TAP projesi için 2014′te ihaleye çıkılması, 2015′te de inşaatın başlaması planlanıyor.

Trans-Adriyatik Boru Hattı AG (TAP) ve Yunanistan ile Bulgaristan’ı birbirine bağlaması planlanan boru hattından sorumlu olan Yunanistan-Bulgaristan Enterkonektörü (ICGB), işbirliği mutabakat zaptı imzalayarak iki projenin birbirine bağlanmasının ve böylece Azeri gazının, doğalgazda neredeyse yüzde 100 oranında Rusya’ya bağımlı olan Bulgaristan’a ulaşmasının önünü açtı.

TAP’dan yapılan yazılı açıklamaya göre taraflar, Gümülcine civarında bir bağlantı noktasını hayata geçirmek için birlikte çalışma kararı aldı. Bu sayede doğalgaz, Bulgaristan şebekesine de ve Güneydoğu Avrupa bölgesinin geri kalanına da iletilebilecek.

TAP Ticari Direktörü Lutz Landwehr, bu anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını ve Hazar Denizi’nden Bulgaristan’a doğalgaz getirme fırsatı olarak gördüklerini, bu sayede ülke ve daha geniş anlamda Güney Doğu Avrupa bölgesinde tedarikçilerin çeşitlenerek enerji arzı güvenliğinin sağlamlaştırılacağını söyledi.

Mutabakat zaptının imzalanmasının ardından TAP ve ICGB, projenin teknik gereksinimlerini belirlemek için işbirliği yürütecek.

Azeri gazını Türkiye sınırından itibaren Avrupa’ya taşıyacak olan TAP projesi için 2014′te ihaleye çıkılması, 2015′te de inşaatın başlaması planlanıyor.

Bulgaristan Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın aktardığına göre ICBG çerçevesinde 140km’si Bulgaristan, 28.5 km’si de Yunanistan’dan geçecek toplam 168.5km’lik bir çift yönlü doğalgaz boru hattı inşa edilecek. Hat, Gümülcine bölgesinde Yunanistan şebekesine, Eski Zağra bölgesinde ise Bulgaristan şebekesine bağlanacak. 700mm çapındaki boru hattının yılda 3 ile 5 milyar metreküp doğalgaz kapasitesine sahip olması bekleniyor.

2011′de ‘Bulgar Enerji Holdingi EAD ve IGI Poseidon (%50 EDISON ve %50 DEPA ortaklığında), ‘ICGB AD adında bir şirket kurmuştu. BEH EAD ve IGI Poseidon’un eşit miktarda hissesi bulunuyor. Ortaklık, altapıyı inşa edecek, işletecek ve IGB enterkonektörünün geliştirilmesi, dizaynı, finansmanı, inşası, kurulumu, operasyonu ve bakımından sorumlu olacak.

Bulgar basınında yer aldığına göre 160 milyon Euro’ya mal olması beklenen ICGB’nin finansmanının büyük ölçüde Avrupa Komisyonu ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) gelmesi bekleniyor. Boru hattı Yunanistan’dan itibaren, Bulgaristan’ın doğalgaz şebekesine bağlanacağı Eski Zağra’ya ulaşmadan önce Kırcaali, Hasköy ve Dimitrovgrad’dan geçecek

Bulgar yetkililerin belirttiğine göre ICBG’nin inşaatının bu yıl başlaması ve 2016′da tamamlanması bekleniyor.

Bulgaristan, Azeri gazını Türkiye’den itibaren Bulgar toprakları üzerinden kuzeye taşıyacak Nabucco projesinin seçilmesini umuyordu. TAP projesinin seçilmesi Sofya’da büyük hayal kırıklığı yarattı. Ancak TAP konsorsiyumu, projelerinin Bulgaristan’ın doğalgaz tedarikçilerinin çeşitlenmesine yardımcı olacağı teminatı vermişti.

Bu haber 3084 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.