Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

İran, doğalgaz fiyatlarında indirime gidebilir

Güncelleme :30.01.2014

 İranlı yetkililer, Enerji Bakanı Yıldız'a, doğalgaz fiyatında Ankara'nın talebinden daha düşük bir indirim önerilmesi halinde tahkimden vazgeçip geçilmeyeceğini sordu. Bu soru, İran'ın doğalgaz fiyatlarında indirim yapabileceği sinyalini verdi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin refah seviyesi arttıkça enerjiye talebin de arttığını söyledi. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşabilmek için her yıl yüzde 5'lerden fazla büyümesi gerektiğini vurgulayan Yıldız, bu büyüme rakamlarına, Türkiye'nin enerji talebini karşıladığı temel kaynaklardan İran'ın da ilgi duyduğunu belirtti.

İran ziyaretinde müzakere konularından birinin doğalgaz olduğunu belirten Yıldız, bu alanda mutabık kalınıp kalınmadığına ilişkin "Şu anda yapılmış bir anlaşma yoktur. Ama üzerinde müzakere edilecek geniş bir alan vardır" dedi.

"İran bizi haksız görmüyor"

Türkiye'nin İran'dan aldığı doğalgaza, diğer kaynaklardan daha yüksek ödeme yaptığını ifade eden Bakan Yıldız, "İran'la doğalgaz fiyatlarında anlaşabilmiş değiliz. Satış rakamlarını gaz akışına mani olmayacak biçimde yüksek bulmaktayız" dedi.

Gaz fiyatının düşürülmesi gerektiğini İranlı meslektaşlarına aktarma imkanı bulduğunu kaydeden Taner Yıldız, "Onlar da bizi haksız görmüyorlar ama kendi içlerindeki mekanizma önemli. Tahkim devam ediyor. Önemli indirim talebimiz bu süreçte sonuçlanacak. Makul indirim teklifi gelmiş olsaydı vazgeçip vazgeçmeyeceğimiz soruldu. Biz de tabii ki zararımızın belli oranda karşılanabiliyor olması halinde vazgeçebileceğimizi söyledik. Önümüzdeki haftalarda müzakereler devam eder" diye konuştu.

"Mutabakat sağlayacaklarına inanıyoruz"

Bakan Yıldız, Türkiye'nin gaz almaya, İran'ın da doğalgaz ihraç etmeye ihtiyacı olduğunu belirtirken, "Ancak Türkiye olarak Makul fiyatlarla doğalgaz ithal etmemiz gerekiyor. İran tarafının da Bakan, Başbakan ve Cumhurbaşkanı seviyesinde kendi içlerinde bir mekanizmaları var. Mutabakat sağlayacaklarına inancımız tamdır" diye konuştu.

Yıldız, ayrıca  Türkiye'nin Rusya, Azerbaycan ve Irak'tan gelecek gazın yanı sıra yeni ve farklı kaynakları da Avrupa`ya taşıma çalışmalarının devam ettiğini anlattı."Akdeniz doğalgazı da dahil olmak kaydıyla İran'ın kaynaklarının da hem Türkiye'ye hem de Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması çalışmalarımız devam edecek" diyen Bakan Yıldız, bu konunun ise Türkiye'nin büyüme rakamlarından farklı, bağımsız bir konu olduğunu belirtti. enerjigunlugu.net sitesinin haberine göre; Yıldız, bunu Türkiye`nin yanı sıra, Avrupa Birliği`nin enerji ihtiyaçlarının da söz konusu olmasına dayandırdı.

AB ile müzakere sürecinde enerji başlığının siyasi gerekçelerle açılmadığını anlatan Bakan Yıldız, "ilerleme raporunda bahsedilen tarzda, masa başındakinden çok daha çok daha büyük işler yaptığımız, ileride olduğumuz söyleniyor" diye konuştu.

"Kıbrıs meselesi de tartışıldı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde Kıbrıs meselesiyle enerji arasındaki bağlantı konusunda yeni adımlar atabileceğinin işaretini verdi. Yıldız, "Yarın bir Kıbrıs ziyaretimiz var. Yeni bir enerji çalışmasını hükümetle konuşma imkanımız olacak. Türkiye temel politika ve stratejilerini devam ettirecek" diye konuştu.

"Erbil-Bağdat komitesi bekleniyor"

Taner Yıldız, Kuzey Irak gazının Türkiye üzerinden ihracına ilişkin tüm altyapının hazırlanıp test edildiğini belirterek "Top Erbil ile Bağdat arasında kurulan komitede ve onların vereceği kararlardadır. Biz bütün altyapıları hazırlamışş durumdayız. Gelişmeleri hep beraber izleyeceğiz" dedi.

Bu haber 3029 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.