Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji alanında Türkiye ile işbirliğimizi geliştirmek istiyoruz

Güncelleme :27.02.2014

 İngiliz Bakan, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerinde enerji faslının açılmasının önemini vurguladı.

İngiltere Avrupa Birliği Bakanı David Lidington, Ankara’ya iki günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Lidington’ın programının gündeminde ağırlıklı olarak enerji konuları yer aldı. İngiliz Bakan, Türkiye’nin Avrupa Birliği müzakerelerinde enerji faslının açılmasının önemini vurguladı.

Salı günü Nükleer Enerji Konferansı’nın açılışında konuşan Lidington, Türkiye’nin enerjide ithalata yüksek derecede bağımlı ve enerji talebinin yüksek olduğuna işaret etti ve artış eğilimindeki bu talep sebebiyle 2020′ye kadar 120 milyar dolarlık enerji yatırımına ihtiyaç duyulduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Lidington, İngiltere olarak bu düzeyde bir yatırımı gerçekleştirebilmek için ihtiyaç olan teknik uzmanlığı Türkiye ile paylaşabileceklerini söyledi.

İngiliz Bakan, Çarşamba günü de TEPAV-BP Enerji Forumu’na katıldı. Burada yaptığı konuşmada Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılım müzakerelerinde enerji faslının açılmasını istediğine dikkat çekerek, bu faslın Türkiye’nin ile hem AB, hem de İngiltere ile arasındaki diyaloğu geliştireceğini söyledi.

Enerjide arz güvenliğinin geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Lidington, Türkiye ile İngiltere arasındaki ikili görüşmelerin daha geniş çaplı olarak ele alınması gerektiğini belirtti.

Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da ilgili başlığın müzakerelere açılmamış olmasını ‘siyasetin sektör içindeki yükü’ olarak niteledi ve bu yükün kaldırılması gerektiğini söyledi.

AB’ye katılım müzakerelerinde enerji konularını kapsayan 15. fasıl, Güney Kıbrıs vetosu sebebiyle açılamayan başlıklar arasında yer alıyor.

Lidington, Ankara temasları çerçevesinde mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile de bir araya geldi. İngiliz Bakan, enerji faslı resmen müzakerelere açılmasa da konunun, Avrupa Komisyonu ile Türkiye arasında çalışma yürütülen alanlardan biri olarak belirlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Lidington Türkiye’nin AB üyeliğine desteklerini yinelerken, Çavuşoğlu da mevkidaşına ve İngiliz hükümetine destekleri için teşekkür etti.

Bu haber 2046 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Eren enerji otomasyon çözümleri için Mepsan’ı tercih etti... 28.02.2020
Madeni Yağın Uzmanı Motul, Deniz Tutkunları ile CNR Avrasya Boat Show’da buluşuyor... 28.02.2020
Onikişubat Belediyesi Araç Takip Sistemlerini Neofleet İle Değiştirdi... 27.02.2020
Krone, Daralan İç Pazarda Satışlarını Yüzde 17 Arttırdı... 27.02.2020
Scania’dan Satış Sonrası Servis Hizmetlerinde Kampanya... 27.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.