Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız: AB’nin Güney Akıma engeli Türkiye’yi etkilemez

Güncelleme :12.03.2014

Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir konu söz konusu değildir diyen Yıldız, Avrupa Birliği ile Rusya’nın bunu kendi aralarında çözmesi gerekir dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Nijer Madenler ve Sınai Kalkınma Bakanı Omar Hamidou ile Enerji ve Petrol Bakanı Foumakoye Gado ile Bakanlıktaki görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir basın mensubunun “Avrupa Birliğinin Kırım’da yaşanan gerilimin ardından Güney Akım Projesi kapsamında siyasi müzakerelerin durdurulduğunu açıkladı. Rusya’nın karşılığı 2009′daki 2 haftalık gaz kesintisini hatırlatarak oldu. Bu durum Türkiye’yi nasıl etkiler, yeni bir gaz kesintisinin sinyalleri mi var?” şeklindeki sorusu üzerine Yıldız, şunları kaydetti:

“İşin başında söylediğimiz bir konu vardı. Bu tür büyük projelerin riskleri, tehditleri, fırsatları sürekli oluşur. Enerji noktasına kadar sirayet edecek bir siyasi sıkıntının zaman zaman baş gösterdiğini görüyoruz. Avrupa Birliği ile Rusya arasındaki bir problemdir şu anda konuştuğumuz. Türkiye, Avrupa’nın doğal gaz ihtiyacını karşılamak için Güney Akım gibi bir projede iznini vermiştir Rusya’ya. Bunun gerçekleşmesini isteriz ama buna karar verecekler satıcı ve alıcılardır. Münhasır ekonomik sahamızdan geçecek ve denizden gidecek bu projede Türkiye’nin arz güvenliği ile alakalı herhangi bir konu söz konusu değildir. Temennimiz Avrupa Birliği ile Rusya’nın bunu kendi aralarında çözmeleri gerektiğidir.”

“Ukrayna 114 nükleer santral inşa etti”

 Bakan Yıldız, “Nijer ile özellikle nükleer santral kurduğumuz bir süreçte ilgimiz devam ediyor. Belki üçüncü ülkelerle bunun proses edilmesi söz konusu olacaktır. Bununla alakalı görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Japonya’daki Fukuşima kazasının yıl dönümü olduğunun hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine Yıldız, “Normalde biz bunu güvenlik sistemlerinin artırılması için önemli bir gerekçe olarak görüyoruz” dedi. 1986 yılındaki nükleer kazadan bugüne kadar Ukrayna’da 144 nükleer santral inşa edildiğini ifade eden Yıldız, her tür enerji kaynağına karşı gösterileri kalkınmaya karşı olarak değerlendirdiğini belirtti. Yıldız, nükleer enerjiye ilişkin “Şu ana kadar kararlılığımızı, duruşumuzu etkileyen, değiştiren herhangi bir şey olmamıştır” ifadelerini kullandı.

Yıldız, İran’ın doğal gazına yönelik başka bir soruya karşılık “Yalnızca İran’a has bir davranışta bulunduğumuzu söyleyenler, bizim Rusya ile yaptığımız projeleri o zaman açıklayamazlar, TANAP’ı açıklayamazlar, Kuzey Irak ile geliştireceğimiz projeleri açıklayamazlar” diye konuştu.

Bu haber 2884 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.