Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

AB, Enerjide Rusya'ya olan bağımlılığın azaltmasının yollarını arıyor

Güncelleme :27.03.2014

 AB, Ukrayna krizi nedeniyle gerilim yaşadığı Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmanın yolunu arıyor. İlk seçenek olarak düşünülen ABD’den doğal gaz ithalatının Obama’nın Brüksel temaslarında ele alınması bekleniyor. Belçika’da ilk olarak 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Amerikan askerlerinin mezarlarını ziyaret eden Obama’nın Brüksel’deki temaslarının iki ana konusunu, Ukrayna’daki gelişmeler ve AB ile ticari ilişkiler oluşturacak.

Obama, AB-ABD zirvesi kapsamında AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Dışişleri ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi Karel De Gucht ile bir araya geldi. 

Obama’nın ticaretten sorumlu üst düzey temsilcilerinden Michael Froman, iki tarafın ticari ilişkilerini bir kademe yükseltmesi ve daha fazla işbirliğine gitmesi için güçlü gerekçelerin olduğu bir dönemden geçtiklerini söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel geçen hafta, petrol ve gaz ihtiyacının üçte birini Rusya’dan sağlayan AB’nin, bu bağımlığının azaltılması için Obama’dan ithalat kısıtlamalarının gevşetilmesini istemeye sıcak baktığını belirtmişti.

AB’nin enerji ihtiyacını ABD’den karşılamasının yolu, iki taraf arasında başlatılan en büyük serbest ticaret anlaşmaları olmaya aday, ‘TransatlantikTicareti Yatırım Ortaklığı’ (TTIP) anlaşmasında aranıyor.

AB Komisyonu’nun ticaretten sorumlu üyesi De Gucht, AB’nin öncelikli beklentisini vurgulayarak söz konusu serbest ticaret anlaşmasının enerji konsunda kapsamlı bir fasıla ihtiyaç duyduğunu söylemişti.

Enerjide işbirliği konusunun Brüksel’deki görüşmelerin dışında, ömüzdeki hafta AB-ABD Enerji Konseyi’nde de gündeme gelmesi bekleniyor. AB ile temaslarının ardından NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen ile ikili bir görüşme yapacak olan Obama’nın gündeminde, yine Ukrayna’daki gelişmeler ve Rusya ile ilişkilerin güvenlik boyutu ön planda yer alacak. Amerikan yetkilileri, Obama’nın bu görüşmede ABD’nin NATO müttefiklerine yönelik güvenlik güvencelerini teyit eden bir açıklama yapacağını vurguluyor.

Obama, Brüksel’deki temaslarını Güzel Sanatlar Sarayı’nda yapacağı bir konuşmayla tamamlayarak İtalya’ya geçecek.

Bu haber 2911 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.