Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

“Doğal Gaz Depolama Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları” kabul edildi

Güncelleme :03.04.2014

Epdk, doğalgaz depolama şirketleri için tarife hesaplama usul ve esaslarını belirledi.

Türkiye’nin arz talep dengesi açısından büyük önem taşıyan ve özellikle kış aylarında gaz basıncının düşmesine karşı tedbir olarak yapılan doğalgaz depolama yatırımları açısından büyük önem taşıyan tarifelendirme düzenlemesi yürürlüğe girdi. Tarife uygulama döneminin süresi 3 yıldan kısa 10 yıldan uzun olamayacak. Bu sürenin belirlenmesinde ilgili depolama şirketinin talebi esas alınacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar ile EPDK’nın 20 Mart 2014 tarihli toplantısında; “Doğal Gaz Depolama Şirketleri İçin Tarife Hesaplama Usul ve Esasları”nın kabul edildi. Karar, doğal gaz depola (LNG veya gaz) tarifeleri hesaplama metodolojisine ilişkin düzenlemeleri kapsıyor.

Depolama şirketleri tarife çalışmalarına baz olacak veri, bilgi ve belgeler ile bu Usul ve Esaslara uygun olarak hazırlayacakları tarife önerilerini yeni tarife uygulama dönemi başlamadan 9 ay önce Kurum evrakına girecek şekilde sunacak.

Tarife uygulama dönemi için tesis genişleme yatırım tutarları dahil öngörülen yatırımlar, tarife hesaplamalarında dikkate alınacak. Tarife uygulama dönemi içerisinde ilave yatırıma ihtiyaç duyulması durumunda, bu yatırımlara ilişkin talep Kurul tarafından değerlendirilecek ve Kurul tarafından onaylanan ilave yatırımlar ile ilgili getiri ve itfa dahil maliyetler bir sonraki tarife uygulama dönemi hesaplamalarında dikkate alınacak. Ancak, ilave yatırımların tutarının ilgili tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının yüzde 10′unu aşması durumunda, ilave yatırım tavanının onaylanmasıyla birlikte tarifeler de ilave yatırımlar dikkate alınarak revize edilecek.

Depolama şirketlerinin, faaliyetlerinde kullandıkları depolama tesisi haricindeki varlıklarına (bina, taşıt, yazılım vb.) ilişkin giderler için, tarife uygulama dönemindeki her bir tarife yılı için tarife uygulama dönemi başı düzenlenmiş varlık tabanının yüzde 5′i tarife hesaplamalarında dikkate alınacak.

Reel getiri oranı, tesis yatırımlarının finansmanı kapsamında kullanılan kaynakların maliyetleri olan borç maliyet oranı ve öz kaynak maliyet oranı ile ilgili finansman kaynaklarının toplam sermaye içerisindeki payları dikkate alınarak hesaplanacak.

Tarife uygulama döneminin süresi 3 yıldan kısa 10 yıldan uzun olamayacak. Bu sürenin belirlenmesinde ilgili depolama şirketinin talebi esas alınacak. Depolama şirketlerinin kullanım usul ve esaslarında belirlenecek olan kapasite rezervasyon süreleri, tarife uygulama dönemi dikkate alınarak belirlenecek.

Depolama şirketinin tarifelerinin belirlenmesinde kullanılan faktörlerde önemli değişiklikler meydana gelmesi halinde tarifelerinde revizyon talebi ile Kuruma başvurabileceği gibi Kurul da önemli değişikliklerin meydana gelmesi durumunda re’sen bu değişikliği gerçekleştirebilecek. Mevcut depolama tesisleri için bu Usul ve Esaslar kapsamında belirlenecek tarifelerin geçerli olacağı birinci tarife uygulama dönemi, 1 Eylül 2014 tarihinden önce olmamak üzere, ilgili şirketin Kullanım Usul ve Esaslarında belirtilen depolama yılının ilk gününde başlayacak. Bu şirketler için yapılacak ilk tarife düzenlemesinde “Depolama şirketleri tarife çalışmalarına baz olacak veri, bilgi ve belgeler ile bu Usul ve Esaslara uygun olarak hazırlayacakları tarife önerilerini yeni tarife uygulama dönemi başlamadan 9 ay önce Kurum evrakına girecek şekilde sunulacak” hükmü dikkate alınmayacak.

Bu haber 3307 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe bir kez daha ‘Yılın İtibarlısı’ seçildi... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Auto King Oto Ekspertiz ile elektrikli araçlar için pil ölçümü başlıyor... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.