Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Dogalgazda maliyetler artmasına rağmen mevcut fiyat politikamızı devam ettiriyoruz

Güncelleme :11.04.2014

Enerji Bakanı Yıldız, "30 Marttan sonra medyana gelen siyasi istikrar ile dövizde yaşanan gerileme maliyetlere olumlu yansıyor. Petrolde de bir miktar gerileme var. Ancak doğalgazda maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen  şu anki fiyat politikasına devam ediyoruz" dedi.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesine ilişkin, "Biz bu karara katılmıyoruz. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi, serbestleşmesi ve özel sektör eliyle büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz" dedi.

Yıldız, Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından düzenlenen "15. Uluslararası Enerji Arenası" programının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldız, Moody's'in Türkiye'nin not görünümünü negatife çevirmesi ile ilgili bir soru üzerine, 17 Aralık'tan sonra Türkiye'nin siyasi istikrarını tehdit eden bir takım unsurların ortaya çıktığını belirterek, 30 Mart seçimlerinde Türk halkının tercihini ortaya koyduğunu ve Türkiye'nin siyasi istikrarının sürmesi yönünde karar verdiğini söyledi. 17 Aralık sürecinden sonra sevinenlerin olduğunu ifade eden Yıldız, şunları kaydetti:

"Şu an Moody's 120 milyar dolarlık hasarın not görünümünü yapıyor. Biz buna katılmıyoruz. Türkiye 30 Mart seçimlerinden sonra bütün ekonomik göstergeleri doğru yönde satın almıştır. Biz yatırımlarımıza devam edeceğiz. Piyasanın özelleşmesi ve serbestleşmesi ve özel sektör eliyle alakalı büyümesi konusundaki kararlılığımıza devam edeceğiz. Türkiye'nin oluşturulmaya çalışılan istikrarsızlık dönemini geride bıraktığına inanıyorum. 30 Mart seçimlerinden sonra Türkiye büyüme ve gelişmesine devam edecek bu manda her hangi bir sıkıntı yok. Türkiye'nin siyasi istikrarını bozmak isteyen hangi etmen olursa olsun buna müsaade etmeyiz."

"Ukrayna'ya yapılan kesinti Ukrayna'yı kapsayacak"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna ile ilgili olarak gönderdiği mektuba değinen Yıldız, konuya ilişkin şunları söyledi: "Sayın Putin bu mektupla Ukrayna'da son dönemde yaşanan olaylarla ilgili doğal gaz konusunda bir takım sorunlar olacağına dair bir mesaj veriyor. Türkiye ile Rusya'nın ilişkileri son derece sağlam. Stratejik bir iş birliğine dayanıyor. Putin, önümüzdeki süreçte Ukrayna'ya yapılan kesintinin yalnızca Ukrayna'yı kapsamayacağını mektupta belirtiyor. Böyle bir riski öngörmüyoruz. Çünkü Rusya ile olan ilişkilerimiz bunu söylüyor. Önümüzdeki dönemde bunun ilgili toplantılar yapacağız."

"Kuzey Irak'ta top Bağdat ve Erbil'de"

Taner Yıldız, Kuzey Irak petrolü ile ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi: "Şu an yönetilmesi gereken konu Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkidir. Ankara ile herhangi bir problem söz konusu değil. Irak'ın üreteceği kadar Türkiye'nin ileteceğini duyurduk. Önümüzdeki süreçte Bağdat ile Erbil'in bir varlık noktasında buluşacaklarına inanıyorum. Türkiye'den kaynaklanmayan nedenlerden dolayı Irak petrollerinde bir kesinti olmuştu. Irak'ın kendi sınırları içinde petrol boru hattına yapılan terör eylemleri nedeniyle Irak'lı kardeşlerimiz petrolü sevk edemiyor. O yüzden her zaman söylüyorum, Türkiye'den kaynaklanmayan bir problemin çözümünü Iraklılar bulmak durumunda. Top şu an Bağdat ve Erbil'de. 30 Nisan'da Irak seçime gidecek. Irak'ın gelişmesi  petrol ve doğal gaz gelirlerini artırmasından geçiyor. Türkiye, Irak'ın ürettiklerini iletmek için önemli bir güzergahta bulunuyor."

Yıldız, Türkiye'de oluşturulmaya çalışılan siyasi istikrarsızlıktan yabancı yatırımcıların olumsuz etkilendiğine dikkati çekerek, "Özelleştirme konusunda 6 firmanın verdiği teklif değerlendiriliyor. Makul teklifler gelmesi halinde mutlaka değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum. Kamuyu tatmin edici bir teklif gelmezse biz yolumuza devam ederiz" dedi.

Doğalgaz fiyatlarına da değinen Yıldız, "30 Marttan sonra medyana gelen siyasi istikrar ile dövizde yaşanan gerileme maliyetlere olumlu yansıyor. Petrolde de bir miktar gerileme var. Ancak doğalgazda maliyetlerimiz artıyor. Buna rağmen  şu anki fiyat politikasına devam ediyoruz" ifadesini kullandı.

Yıldız, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan saldırıya ilişkin olarak, saldırıyı kınadıklarını belirterek, saldırganın serbest bırakılmasını doğru bulmadığını ve bu kararın özendiricilik yarattığını söyledi.

Bu haber 2863 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.