Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

İsrail’in enerjisi Zorlu Enerji’den

Güncelleme :13.05.2014

Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de yüzde 25 ortaklıkla kurduğu Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali, İsrail Enerji ve Su Altyapıları Bakanlığı’ndan üretim ve tedarik lisansını aldı. Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali, İsrail’in enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 6’sını tek başına karşılayacak. Elektrik maliyetlerini düşürmesi ve çevreci olması nedeniyle, İsrail Enerji ve Su Altyapıları Bakanlığı’nın da desteklediği santral, önümüzdeki günlerde ticari faaliyetine başlayacak. 

Zorlu Enerji Grubu’nun İsrailli ortakları ile 1.2 milyar dolar yatırım ile Ashkelon’da kurduğu 840 MW kapasiteli Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali, üretim ve tedarik lisansını aldı. 

“İsrail’deki tüm yatırımlarımız tamamlandığında, 25 yıl boyunca İsrail, enerjisinin yüzde 7’sini bizden alacak”

Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali’nin lisansının alınmasına ilişkin bir açıklama yapan Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, “Dorad Doğal Gaz Çevrim Santralimiz, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin en önemli sonuçlarından bir tanesi. Bu santral aynı zamanda, İsrail’deki özel sektör yatırımı ile kurulan en büyük santral olma özelliği taşıyor. Santralimiz ile 13 bin MW enerji kapasitesine sahip İsrail’in enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 6’sını şu anda tek başımıza karşılayabilecek durumdayız. Bu önemli başarının ardında, Zorlu Enerji Grubu’nun imzasının olması bizim için oldukça gurur verici” dedi. 

Santralin 12 gaz türbini ile elektrik üreteceğini söyleyen Sinan Ak, “Santralimizin üretim ve tedarik lisansına sahip olması, İsrail’deki elektrik sektörünün rekabet ortamının gelişimi açısından çok önemli bir adım niteliği taşıyor. Dorad Doğal Gaz Çevrim Santrali, aynı zamanda elektrik maliyetlerinin düşürülmesi ve çevreci yapısı itibariyle İsrail Enerji ve Su Altyapıları Bakanlığı’nın da destek verdiği bir tesis” açıklamasında bulundu. 

Zorlu Enerji Grubu’nun İsrail’de devam etmekte olan diğer enerji yatırımlarına da değinen Sinan Ak şunları söyledi: “Zorlu Enerji Grubu olarak, İsrail’de ortak olduğumuz iki santralin inşaat çalışmaları da sürüyor. Toplam kurulu güçleri 175 MW olan Ashdod ve Ramat Negev Doğal Gaz Çevrim Santralleri’ni 2014 yılı sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. İsrail’deki bu yatırımlarımız da tamamlandığında, 25 yıl boyunca İsrail, enerjisinin yüzde 7’sini bizden alacak.”

Bu haber 2942 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.