Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Enerjide verimlilik ve tasarruf hayal değil

Güncelleme :10.06.2014

 Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren, “Doğru kazan ve ısıtma sistemlerin kullanılmasıyla enerji üretiminde yüzde 100’e varan verimlilik elde etmek ve enerji tüketiminde maliyetlerden yüzde 50’ye varan tasarruf yapmak artık hayal değil. Biz de Erensan olarak yüzde 100 yerli üretime dayalı, çevreye ve doğaya duyarlı, enerji üretiminde verimlilik, enerji tüketiminde tasarruf sağlayan ürünlerimizle 150 ülkeye ihracaat gerçekleştiriyor ve ülke ekonomisine katkımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ayhan Eren, “Enerji maliyetleri ülkemizdeki hemen hemen tüm sanayi kuruluşları ve üretim yapan tüm tesisler için en önemli gider kalemlerinden biri. Enerji maliyetleri göz önüne alındığında enerjiyi verimli kullanma gerekliliği açıkça görülüyor. Petrol ürünleri, doğalgaz ve kömür gibi enerji üretiminde gereksinim duyulan ürünlerde dışa bağlı bir ülkeyiz. Enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesine ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çalışmalar, özellikle sanayi iş kollarında diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de enerjinin ve enerji kaynaklarının verimli kullanımını gündemin en önemini başlıklarından biri haline getirdi” diye konuştu.

Ayhan Eren, “ArGe faaliyetleri ve üretimin enerji tasarrufuna odaklandığı günümüzde, Erensan enerji verimlilik, tüketiminde tasarruf sağlayan ve her biri sektörde yeni bir dönemi başlatan ürünleriyle, ısıtma sektöründe dünyanın en aktif başrol oyuncuları arasında yer alıyor” dedi. 

Çevre ve cüzdan dostu TR C

“TR C serisi bu yeni kazanlar doğalgazı yüksek verimli kullanarak hem yakıt ekonomisi sağlıyor hem de doğayı koruyor’’ diyen Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Eren, “Doğalgaz tüketimini azaltan yüksek teknolojisi ile çevre ve cüzdan dostu Türkiye’nin ilk kendinden yoğuşmalı kazanı olan TR C Serisi yoğuşmalı kazanlar; konutlarda, iş merkezlerinde, hastanelerde, okullarda, otellerde, endüstriyel ve resmi tüm yapılarda yakıt tasarrufu ve yüksek verimlilik sağlamaktadır. Az yakıt tüketimi ile daha az karbon dioksit emisyonu salarken doğayı da korumaktadır’’ diye konuştu.

“TR C serisi yoğuşmalı sıcak su kazanları ısı elde etmek için doğalgazın üst ısıl değerini kullanır. Doğalgazın alt ısıl değerine göre hesap yapıldığında % 11 nispetindeki gizli ısı oranı ortaya çıkmış olur” diyen Ayhan Eren, “Erensan TR C serisi yoğuşmalı kazanlar su buharını yoğuşturarak bu gizli ısı potansiyelinin büyük bir kısmını kullanır. Böylece, Buharlaşma ısısından faydalanılarak alt ısıl değere göre yapılan hesapta %100’ün üzerinde ısıl verim elde edilir’’ dedi.

Yaşam konforunu artırıyor

 “EUROWALL tamamen Erensan ArGe birimi tarafından geliştirilen Erensan mühendisleri tarafından Türkiye’de pazara sunulan bir ilk” diyen Erensan Yönetim Kurulu Üyesi Ayhan Eren, “Bu ürünü Türkiye’de üreten ilk ve tek şirketiz. Merkezi ısıtmada günümüzün en verimli kazanı diyebileceğimiz EUROWALL ile binalar yüzde 30’a varan doğalgaz tasarrufu yapabilirler.  EUROWALL’un bir diğer önemi özeliği de binaların çatılarına montajı yapılabiliyor. Önceden kazan dairesi yapılmamış binalar kolaylıkla EUROWALL kullanabilir” diye konuştu. 

Euromatic Kaskad Kontrol Panel Sistemi

Eren, “Erensan ArGe mühendislerinin geliştirdiği Euromatic Kaskad Kontrol Paneli ise, EUROWALL kullanıcılarının yaşam kalitesini artırıyor. İnternet tabanlı çalışabilen Euromatic ile ister ofisten, ister yolda arabanızdan evinizin sıcaklığını ayarlayabilir, yaşam konforunuzdan taviz vermeden daha az doğalgaz faturası ödeyerek ısınabilirsiniz” dedi.

“Isı sektörünün yenilikçi markası Erensan, Euromatic Panel serisi ile küçük ve orta-çaplı uygulamalar için standart çözümler öneriyor” diyen Ayhan Eren, “Farklı modellerden oluşan ve değişik sistemlere uyarlanabilen Euromatic Panel serisi, enerji verimliliği ile ekonomik avantaj sağlıyor dış hava kompansazyonlu kaskad kontrol edilme özelliği ile de ısıtma sistemlerinde kontrolör görevi görüyor. Aslantepe Stadyumu, Atatürk Havalimanı, Türkmenistan Stadyum Otel, TOKİ Başbakanlık, Meridian Romanya gibi birçok öncü kuruluşun tercihi olan Euromatic Kaskad Kontrol Panelleri, Euromatic Unit ve Euromatic Norm olmak üzere iki ayrı model olarak üretiliyor” diye konuştu.

Euromatic Unit

Isıtma ve sıcak su kazanlarında kullanılan tek veya iki kademeli modülasyonlu brülörlerin kontrolünü sağlayan entegre sıcaklık kontrol elemanlı kompakt kazan kontrol paneli olan Euromatic Unit hakkında da bilgi veren Eren, “Euromatic Unit çok değişkenli ısıtma ihtiyaçları için opsiyonel versiyonlar sunuyor. Çoklu kazan sistemleri için kaskad kontrolüne uygunluğu olan Euromatic unit, tüm elemanların entegrasyonu sayesinde önemli ekonomik avantaj oluşturmakta” dedi.

Euromatic Norm

Ayhan Eren, tek veya iki kademeli brülörlü ısıtma ve sıcak su kazanlarının kontrol panellerine montajı yapılabilen standart kontrol üniteleri olan Euromatic Norm’un ise, hem çoklu kazan sistemleri için hem de kaskad kontrolüne uygun olmakla birlikte çok değişkenli ısıtma ihtiyaçları için opsiyonel versiyonlar da sunduğunu söyledi.

“Erensan’ın Yozgat tesisleri bünyesindeki Avrupa'nın en büyük ve Türkiye'nin tek ısı laboratuarı olan ISILAB'da gerçekleştirilen yoğun Ar-Ge çalışmaları sonrası üretimine başlanan ESB Serisi Yüksek Basınçlı Buhar Kazanları İsrail, Norveç ve Rusya başta olmak pek çok ülkeye satılmakta” diyen Ayhan Eren,  “Yüksek mühendislik ve uygulanan ısıl tasarımı sayesinde yanma odasında tam yanma gerçekleştiren Üç Geçişli ESB Serisi Kazanlar, başta endüstriyel tesisler olmak üzere, otellerde, iş merkezleri ve resmi tüm yapılarda yüzde 95 verim sağlıyor. Yüksek ısıtma yüzeyi sayesinde benzerlerine oranla daha fazla kuru buhar üreten kazanlar yurt içinde pek çok sanayi tesisince kullanılmakta” diye konuştu.

Avrupa’dan Ortadoğu’ya kadar dünyada 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapan Erensan, EUROWALL, TR C, Ecomax ve Euromatic Kaskad Kontrol Paneli ürünlerinin dünyanın pek çok ülkesinde ve ülkemizde kullanılmakta…

 

Bu haber 3102 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Zorlu Elektrik Perakende Satış Şirketi’nden Plastik Kapak Toplama Kampanyasına destek... 21.01.2022
Fransız Enerji Şirketi "TotalEnergies" Myanmar'dan çekiliyor... 21.01.2022
Doğalgaz Depolama Tesisleri Bu Günler İçin Var... 21.01.2022
BOTAŞ’tan sanayi tarifesine ay ortasında gizli zam... 21.01.2022
Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı... 21.01.2022
"Yılın En İtibarlıları" ödüllerine kavuştu... 21.01.2022
Schneider Electric ve BP düşük karbonlu enerji çözümleri konusunda iş birliği yapıyor... 21.01.2022
Almanya doğal gaz stoklarını artırmayı hedefliyor... 21.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.