Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Amerikan petrol lobisinin Kuzey Irak endişesi

Güncelleme :12.08.2014

Missouri Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. David Romano, IŞİD’e cuma günkü ABD müdahalesinde petrol lobisinin etkili olduğunu iddia etti.

Kuzey Irak’ta faaliyet gösteren uluslararası petrol şirketleri, IŞİD’in Erbil’e girme ihtimali üzerine personelini geri çağırıyor, üretimi azaltıyor ya da durduruyor. Uzmanlar, ABD’nin uzun dönemli siyasi ve ekonomik çıkarları ile Irak’ın istikrarı için “daha sert müdahale etmesi” gerektiğini belirtiyor.

Geçen perşembe, Amerikan devi Chevron ve Exxon Mobile’nin personelini geri çağıracağını duyurmasının ardından, IŞİD hedeflerine hava müdahalesi, “ABD, Kürt bölgesindeki petrol çıkarlarını korumak için mi müdahale etti” tartışmasını gündeme getirdi. Konuyla ilgili Anadolu Ajansına değerlendirmede bulunan uzmanlar, ABD’nin müdahalesinde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bölgesinde faaliyet gösteren Amerikan petrol şirketlerinin baskısının etkili olduğunu ancak uzun dönemli çıkarların korunması için IŞİD’e karşı uzun süreli ve daha sert müdahale gerektiğini söyledi.

Missouri Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. David Romano, IŞİD’e cuma günkü ABD müdahalesinde petrol lobisinin etkili olduğunu iddia etti.

“Erbil’i koruma söylemi bile şirketleri rahatlatır” diyen Romano, birkaç sınırlı hava saldırısından oluşan müdahaleyi yetersiz bulduğunu söyledi. Romano, Obama’nın IŞİD tehdidini dar bir perspektiften okuduğunu savundu.

ABD’nin Kürtlere silah yardımı yapması gerektiğini öne süren Romano, şöyle konuştu:

“ABD, daha fazlasını yapmayacağını söylüyor, Kürtlere silah yardımı yapmayacağını söylüyor ve Kürtleri Maliki’nin anayasa yorumuna mecbur ediyor. Bu, Kürtlerin işini zorlaştırıyor, sonuçta Maliki şu an Kürtlerin karşı karşıya kaldığı IŞİD tehdidinden uzak. IŞİD, ABD’nin temel çıkarları için bir tehdit. Kürtleri silahlandırmak, Irak’ın bölünmesine ve daha da istikrarsızlaşmasına yol açmayacak. Tersine IŞİD’i kontrol altına alacak ve Maliki’nin gücünün de dengelenmesini sağlayacak. Ayrıca petrol şirketlerinin de geri dönüp faaliyetlerine başlamasını sağlayacak ve umarım bunu yaparlar.”

“ABD’ni denge oyunu”

Teksas Üniversitesi Siyaset Bilimi Profesörü Richard Stoll ise müdahalede ABD’nin petrol çıkarlarının etkili olduğunu ancak tek faktörün bu olmadığını, ABD’nin “denge oyunu” oynadığını söyledi.

ABD’nin çıkarlarını, “toprak bütünlüğü korunan bir Irak, sivil ölümlerin engellenmesi ve küresel petrol pazarında stabil fiyatlar” olarak özetleyen Stoll, Obama’nın gönülsüzce, kısa dönemli düşünerek müdahale ettiğini ve kara operasyonuna girmeyeceğini iddia etti.

Stoll, ABD’nin Irak’ta uzun dönemli çıkarlarını koruyabilmesi için daha uzun süreli hava bombardımanı yapması ve insani yardım göndermesi gerektiğini kaydetti.

Bölgede çeşitli sahalarda üretim yapan uluslararası şirketler, olası IŞİD tehdidine karşı personel sayısını düşürerek ya da üretimi durdurarak güvenlik önlemi alıyor.

Londra merkezli Afren, Erbil’in 55 kilometre kuzeybatısında işlettiği Barda Rash sahasındaki üretimi güvenlik gerekçesiyle geçici olarak durdurdu ve personelini geri çağırdı.

Bu haber 1766 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aytemiz Motobike İstanbul Fuarı’nda motosikletlilerin yanında... 22.02.2020
Poyrazoğlu, “Türkiye’nin En Etkin 50 CMO’su” arasında... 22.02.2020
Türkiye Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar 2019 raporu yayımlandı... 21.02.2020
Mobil 1 Center’dan Yeni Hizmet Noktası!... 21.02.2020
Scania’dan Trafik Güvenliğinde Devrim ... 21.02.2020
Türkiye’nin Enerjide Dokunulmamış Hazinesi: Biyokütle... 21.02.2020
TruckStore, Kuzeyhan Lojistik’e 25 adet Mercedes-Benz Actros teslim etti... 21.02.2020
MAN Truck & Bus, Bilbao’da tanıttığı yeni nesil kamyon ve çekicileri ile standartları yeniden belirledi... 21.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.