Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

"Ulusal Marker" denetimi sonunda 14 akaryakıt istasyonu hakkında işlem başlatıldı

Güncelleme :22.09.2014

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 34 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 41 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirildi 14 akaryakıt istasyonu hakkında işlem başlatıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 34 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 41 bin litre kaçak akaryakıt ele geçirildi ve 14 akaryakıt istasyonu hakkında işlem başlatıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 200 personelden oluşan 22 ekip, riskli olarak tespit edilen bölge ve güzergahlardaki 624 akaryakıt istasyonunda 1 hafta süre ile "ulusal marker" denetimi gerçekleştirdi. Bazı istasyonlarda ise adli makamlardan alınan izinle gizli tank ve düzenekleri tespit amacıyla kazılar yapıldı.

Yapılan denetimlerde 41 bin litre motorin ve benzin olarak piyasaya arz edilmeye hazır kaçak akaryakıt ele geçirildi ve 14 akaryakıt istasyonu hakkında adli ve idari işlem başlatıldı.

Satışlar gün sonunda siliniyor

Operasyonlarda çok ilginç kaçakçılık yöntemleri de ortaya çıkarıldı. Samsun yolundaki bir istasyona müşteri gibi giden ekipler, LPG tabancalarına bağlı olması gereken ödeme kaydedici cihazın ofiste bulunan dizüstü bilgisayara bağlanarak, bir yazılımla satış bilgilerinin silindiğini görmesi üzerine olaya müdahale etti.

Söz konusu yazılımın incelenmesi sonucunda, akaryakıt istasyonuna yakıt almak için gelen müşteriye satış yapılıp fiş verildiği ancak gün sonunda satışların silindiği ve yazar kasadan alınan raporlarda bu satışların görülmediği tespit edildi.

Diğer bir akaryakıt istasyonuna yapılan operasyonda, ağustosta kaçak akaryakıt satması nedeniyle mühürlenen istasyonunun, akaryakıt satışına devam ettiği tespit edildi.

Denetim esnasında proje harici ilave pompa kurarak kaçak akaryakıt satışı yapmaya devam ettiği anlaşılan istasyonun ilave pompası mühürlenerek faaliyetten men edildi. Kaçak akaryakıt alımı yapan araca da el konuldu.

Diğer taraftan, 5 akaryakıt istasyonunda akaryakıt harici ürünler ile jet yakıtı karışımlarından elde edilen kaçak yakıta el konuldu. Söz konusu istasyonların faaliyetleri durduruldu.

Bu haber 1720 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Eren enerji otomasyon çözümleri için Mepsan’ı tercih etti... 28.02.2020
Madeni Yağın Uzmanı Motul, Deniz Tutkunları ile CNR Avrasya Boat Show’da buluşuyor... 28.02.2020
Onikişubat Belediyesi Araç Takip Sistemlerini Neofleet İle Değiştirdi... 27.02.2020
Krone, Daralan İç Pazarda Satışlarını Yüzde 17 Arttırdı... 27.02.2020
Scania’dan Satış Sonrası Servis Hizmetlerinde Kampanya... 27.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.