Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

'Tekrar olmaması için tüm tedbirleri alacağız'

Güncelleme :02.04.2015

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin tekrar yaşanmaması için tüm tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili Petroleum İstanbul Fuarı'nın açılışında soruları yanıtladı. 

Yıldız, ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin tekrar yaşanmaması için tüm hazırlıkların titizlikle elden geçirildiğini ve tüm tedbirlerin alınacağını ifade etti. 

Yıldız, Türkiye'nin elektrik arzında eksiklik olmadığını belirterek, "Türkiye'de arz açığı ile alakalı bir problem kalmadığı gibi, tam tersi arz fazlası var şu anda. Gidin herhangi bir üretici ile konuşun malını satmak için uğraşıyor" diye konuştu. 

Kesintinin sebeplerini henüz netleştiremediklerini aktaran Yıldız, "Vakayı okuduk. Tespit ettik. Olayı teşhis ettik. Fakat sebepler konusunda daha ihtiyatlı davranmamız lazım. Olayı bütün şeffaflığıyla paylaşmamız lazım. Lehimize veya aleyhimize, olayı doğru bir şekilde ortaya koyacağız" ifadelerini kullandı.  

Yıldız, kesintinin ekonomik maliyetiyle ilgili henüz bir çalışma yapmadıklarını söyleyerek, "Maliyetin bize 157 milyon lira civarında olduğu söylendi. Fakat bununla alakalı Enerji Bakanlığı olarak bir çalışma yapmadık, bunu teyit etmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Siber saldırı ihtimali üzerine konuşan Yıldız, "Siber saldırı varsa bunu açıklayacağız. Onun için delillere ulaşmamız lazım. Şu anda siber saldırıdır diyebileceğimiz bir delil yok elimizde. Doğru olan neyse kamuoyuyla onu paylaşacağız" dedi.

Yıldız, "Bir gün 86 bin 400 saniye. Bir gün önce yaşanan bir sorunun aynı saatte tekrar yaşanma ihtimali 86 bin 400'de bir. Bu ihtimal dışında değil ama az bir ihtimal var" şeklinde konuştu.

Nükleer santrallerle ilgili tartışmalara değinen Yıldız, "Kayseri’de yeterince su olsaydı kesinlikle yaptırırdım. Kayseri'de nükleer santralin yanında yaşamaya hazırım. Çünkü güvenlikle alakalı tedbirleri aldığımızda bunun ne olduğunu biliyorum" diye konuştu. 

Türk Akımı projesinin önemi hakkında da konuşan Yıldız, "Türk Akımı projesini gözdağı vermek için yapmıyoruz ama kendisine gözdağı verilmiş olarak kabul edenler var" dedi.

Türkiye'nin Kandil Dağı eteklerinde yapacağı petrol aramalarına da değinen Yıldız, "PKK ile herhangi bir değer falan paylaşmayı düşünmüyoruz. Petrolü falan hiç paylaşmayız" ifadelerini kullandı.

Bu haber 2093 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mercedes-Benz Türk’ün yılın en büyük kamyon teslimatı Hüner Grup’a yapıldı ... 29.09.2020
Petronas Pist Laboratuvarı Yarış Dünyasına Katkı Sağlıyor!... 29.09.2020
Sanko Enerji Salihli’de Robotik Kodlama Sınıfı açtı... 29.09.2020
Mobil Oil Türk A.Ş. ile WEConnect International’dan Şirket Sahibi Kadınlara Network Desteği!... 29.09.2020
CW Enerji, Karadeniz’in en büyük Güneş Enerji Santrali’ni kurdu... 29.09.2020
Otopratik’ten Araç Sahiplerine Özel İndirim Kampanyası... 29.09.2020
IVECO’dan Kormad’a 3 adet Trakker Teslimatı... 29.09.2020
UTİKAD Tarihinde Bir İlk… ... 29.09.2020
Allison otobüs filolarına eGen Flex'i sunuyor... 29.09.2020
Doğalgaz Yerine Isı Pompası Kullanmak Isıtma Masrafını Azaltır Mı?... 29.09.2020
Akaryakıt Pompasına Kadın Eli Değdi... 29.09.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.