Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora’dan Yanlış Dolum Kazalarına Etkili Çözüm

Güncelleme :16.11.2015

Yanlış dolum kazalarına etkili çözümler sunuyoruz diyen Uğur Çavdaro, sektörün öncü firmalarından Secu-Tech ile olan işbirliğimiz sayesinde burada bir kısmı yakıt taşıyan tankerlere, bir kısmı akaryakıt istasyonlarına ve bir kısmı da dolum tesislerine monte edilen üç bacaklı bir sistem mevcuttur dedi.
 

Tora Petrol ‘ün Secu-Tech ile olan işbirliği sayesinde akaryakıt istasyonlarında meydana gelen yanlış dolum problemlerine etkili çözüm sunduklarını belirten Tora Petrol Proje Müdürü Uğur Çavdaro, bu alanda sundukları çözümlerle ilgili  bilgi verdi:

Yanlış/çapraz dolumu açıklamak gerekirse;  akaryakıt istasyonlarında müşterilere satılan yakıt yer altındaki akaryakıt tanklarında depolanır. Satılan yakıt çeşitliliğine göre istasyonlarda birden fazla tank bulunur. Örneğin Kurşunsuz benzin için 1 yeraltı tankı, Motorin için 2 yeraltı tankı. Tankerden yeraltındaki tanka dolum yapılırken örneğin Motorin tankına Kurşunsuz benzin doldurulmasına çapraz ya da yanlış dolum denir. Çözümümüzü açıklamak gerekirse;
Sektörün öncü firmalarından Secu-Tech ile olan işbirliğimiz sayesinde bir kısmı yakıt taşıyan tankerlere, bir kısmı akaryakıt istasyonlarına, ve bir kısmı da dolum tesislerine monte edilen üç bacaklı bir sistem mevcut. Sistemin üçüncü bacağı olan dolum tesisi kısmı aslında sisteme sonradan dahil edilebilecek bir opsiyon.
Tankere monte edilen kontrol cihazı ve diğer sensörler aracılığı ile tankerin hangi gözüne hangi yakıtın doldurulduğu dolum tesisinde programlanıyor. Bu dolum tesisinde bulunan otomasyon sayesinde otomatik olarak yapılabileceği gibi, bir operatör sayesinde manuel olarak da yapılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şekil1: Tankere monte edilen sistem parçaları

Tankerin ilgili gözüne programlanan yakıt tipi, o gözdeki yakıt boşalana kadar değiştirilemiyor ve o gözün dolum mekanizmasını kilitliyor.
Akaryakıt istasyonunda ise yeraltı tanklarının dolum ağızlarına takılan P.I.D (Product Idendification Device) ler sayesinde her tanka bir ürün tanımlanıyor. Tanker istasyona gelip güvenli dolum ekipmanlarını bağladığı zaman (iletken dolum hortumu, dolum dirseği vb.) Tankerde bulunan kontrol ünitesi bağlanılan tankı tanıyarak ürün eşleştirmesi yapıyor. Eğer ürün doğru olarak eşleşmez ise doluma izin verilmiyor. Ve kilitlenen dolum mekanizması açılmıyor.
Ayrıca bütün bu ekipman ve yazılımlar EN 14116 ve EN 13616 standartlarına uygun olarak çalışıyor ve tabiki ATEX sertifiakasına haiz.
Tahmin edebileceğiniz gibi çözümün lojistik firmalarını ilgilendiren kısmı; bu tür yanlış operasyonları önleyen bir ürün olduğu için. Hem SEÇ (Sağlık Emniyet Çevre) açısından riskleri ortadan kaldırmaya yarıyor hemde yanlış/çapraz dolum sonrasında ortaya çıkacak büyük maliyetleri ortadan kaldırıyor. Hatta konuyla ilgili sigorta primlerinde bile büyük indirim sağlayacağı ön görülüyor.


 

Bu haber 4387 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aydem Enerji’nin “Hayat için Enerji” Temalı Reklam Filmi Yayında...... 11.08.2020
Enerjisa Enerji 2020’nin ilk yarısında yatırımlara devam etti, büyüme ivmesini korudu ... 11.08.2020
DKV’nin balkanlardaki hizmetleri büyüyor ... 11.08.2020
Anadolu Isuzu Araçlarında Aldığı Önlemlerle Yolcu ve Sürücüleri COVID-19 Virüsüne Karşı Koruyor ... 11.08.2020
Türkiye’nin lojistik gücü salgına rağmen yeni yatırımlarla büyüyor... 11.08.2020
ZF, yeni nesil ADAS kameralarını piyasaya sürüyor... 11.08.2020
OYAK’tan Yılın İkinci Büyük Birleşme Hamlesi... 11.08.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.