Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora Petrol'ün ekibi sayesinde yanan aracın çevreye zarar vermesi önlendi

Güncelleme :20.11.2015

Samsun’un Terme ilçesinde akaryakıt istasyonu sınırları içinde bir araçta meydana gelen yangına olay yerinde bulunan Tora Petrol’ün bakın ekibi tarafından müdahale edilmesi olası can ve mal kaybını önlemiştir.
 

Samsun’un Terme İlçesinde bir akaryakıt istasyonun da istasyon sınırları içerisinde araçta yangın çıktı. Olay 14.11.2015 tarihinde saat 10.00 sularında gerçekleşti. Bir anda aracın ön kaput kısmında elektriksel bir ark duman çıktığı görüldü. Dumanlarla birlikte aracın yandığı fark edildi. Aracın sahibi panik içerinde aracı terk etmiştir. Bu esnada istasyonda elektriksel bakım işlemleri için bulunan TORA bakım ekibi olayı anında fark etmiştir. İlk tespitlerde Olayın aracın kaput kısmında elektriksel bağlantılarından çıktığı belirlenmiştir.
Tora Bakım ekibi Elektrik Mühendisi, Elektrik Teknisyeni ve Mekanik teknisyeni olmak üzere 3 kişiden oluşmaktadır. Olayı fark eden ekip anında organize ve kontrollü bir şekilde durumu tahlil etmişlerdir.  Araç en yakın Dispenser Pompa 30mt. mesafede bulunmaktadır. Dolum ve ön saha kısmında bulunan olası akaryakıt tehlikesini göz önünde bulundurmuş. Akaryakıt ve LPG Acil Stop butonlarına basarak istasyon içerisindeki elektriğin kesilmesini sağlamış ve  yanlarında bulunan yangın söndürme tüplerini boşaltarak oluşum safhasındaki yangını kontrol altına almışlardır. Diğer ekip çalışanı ise aracın kontağını kapatmıştır. Kaput açık vaziyette yangının söndüğünden emin olana dek kontrolleri sürmüştür. Araç ön kaputunda LPG ve akaryakıt kontrolleri yapılarak Portatif Gaz Dedektörü ile LEL Ölçümleri yapılmıştır. Kontak kapalı olarak araç istasyonun çıkış bölgesindeki ACİL DURUM TOPLANMA Noktasına itilerek götürülmüştür. Olay sonrası hemen itfaiye ve polis ekiplerine haber verilmiş ve akabinde itfaiye ekipleri olay yerine gelerek  gerekli  incelemelerde bulunmuşlardır.
Olayı yaşayan ekip şefi Ahmet İlker Şin, elektrik teknisyeni Emrah Kaplan, mekanik teknisyeni Mehmet Göçmen olayla ilgili ilk izlenimlerini paylaşmışlardır. Gerekli soğukkanlılığı göstererek paniğe mahal vermeden olayı emniyete almışlardır. Tecrübeli ekip deneyimlerini aktarırken soğukkanlı bu uygulamayı alınan teorik pratik eğitimler çerçevesinden oluştuğunu belirtiyor. Her yıl periyodik olarak SEÇ eğitimleri, Acil Durum eğitimleri, İlkyardım ve Yangın Eğitimlerinin faydalarına değinmişlerdir. İstasyonda iş öncesi oluşturulan Acil Durum Plan Krokisinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Kroki içerisinde Çalışma alanı, İstasyon sahası, Acil Stop butonu,  Yangın söndürücülerin konumu, Acil durum toplanma noktaları çizilerek belirtilmiştir. Bu sayede Acil durumlarda anında müdahale için ekipman ve tesis yerleri akılda kalıcı olarak farkındalık uyandırmaktadır.Tora Petrol Ekibinin olaya anında müdahalesi Yangın oluşum safhasında can kaybı olmaksızın sonuçlanmıştır. Detaylı bilgi :  www.torapetrol.com

 

Bu haber 3567 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Continental'in Yaza Özel İndirim Kampanyası Devam Ediyor ... 05.08.2020
MAN’ın 50 yıllık elektrikli otobüs tecrübesi Automotive Brand Contest ‘Tasarım Ödülü’ ile taçlandı... 05.08.2020
ZES’ten elektrikli otomobillere 100 yeni istasyon... 05.08.2020
İSO 500’ün yükselen değeri: HT Solar... 05.08.2020
DKV, İtalya’da Kendi Geçiş Kutusunu Hizmete Sunuyor... 05.08.2020
2020’nin ikinci çeyreğinde elektrik tüketimi azaldı... 05.08.2020
SEDAŞ, yeni organizasyon modeline geçişi tamamladı ... 05.08.2020
IVECO’dan Hüner’e 10 adet S-WAY çekici teslimatı ... 05.08.2020
Otokar’a “Türkiye’nin En İyi İşvereni” ödülü... 05.08.2020
Tofaş, İlk Yarı Sonuçlarını Açıkladı!... 05.08.2020
Nergiz Kadooğlu Çiftçi, Tankar Petrol'ü ziyaret etti... 05.08.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.