Haber Ekonomi


Haberler > Lojistik Başlıkları

Aras Kargo YKB-CEO’su ve TOBB KGK Başkanı Evrim Aras: “Türkiye 2023 hedefine ancak daha fazla kadın ekonomiye katılırsa ulaşır”

Güncelleme :08.03.2016

Evrim Aras “Yolumuz uzun, işimiz çok. İş dünyasına kadınlar için istihdam yaratma, kadınlara da girişimcilikle ekonomiye ortak olma görevleri düşüyor" dedi.

Hayata geçirdiği özel uygulamalarla kadın çalışanlarının yaşamını kolaylaştıran Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı - CEO’su ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Evrim Aras, Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. "McKinsey Global Institute 2015 raporu diyor ki, ekonomide kadın-erkek eşitliği sağlandığında, 2025 yılında küresel büyüme rakamlarında 12 trilyon dolar artış sağlanacak. Türkiye 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında yer alma hedefine ancak kadınların ekonomiye katkısını artırarak ulaşabilir” diyen Aras, 8 Mart'ın gelecekte cinsiyet eşitliği için çaba sarf edilen değil, cinsiyet eşitliğinin sağlandığı ve kutlandığı bir gün olması temennisini dile getirdi.

Evrim Aras açıklamasında; TÜİK verilerine göre, Türkiye nüfusunun yüzde 49,8’inin kadın olmasına karşın erkeklerin istihdam oranının, kadınların 2,4 katı olduğuna da dikkat çekti. Aras “Yolumuz uzun, işimiz çok. İş dünyasına kadınlar için istihdam yaratma, kadınlara da girişimcilikle ekonomiye ortak olma görevleri düşüyor" dedi.

Kadın çalışanlara pozitif ayrımcılık uygulanıyor
Evrim Aras, iş dünyasında kadın istihdamını artırmaya yönelik yapılabilecekler için Aras Kargo’daki uygulamalardan örnek verdi. Kargo sektörünün dünyadaki tek kadın CEO'su olma ünvanını taşıyan Evrim Aras, "Şartlar eşitlenene kadar şirketlerin ve kurumların kadın çalışan sayısının artırılması yönünde pozitif ayrımcılık uygulaması gerektiğine inanıyorum. Aras Kargo'yu kadın dostu bir şirket olarak tanımlıyoruz. Türkiye’de Birleşmiş Milletler Kadınların Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan ilk kargo şirketi olarak, erkek iş gücünün ağırlıklı olduğu bir sektörde, kadın istihdamını artırmaya yönelik uygulamalar yaparak erkek egemen bakış açısını değiştirdik. Kadın çalışan sayısını artırmak için tüm yöneticilere kota hedef koymaktan tutun da çalışanlarımızın önerdikleri kadın personel adayları işe alındığında çalışanlarımıza prim vermeye kadar pek çok yöntemle kadın istihdamını artırmaya çalışıyoruz. Şirketimizi anneler için çekici hale getirmek için okulun ilk ve son günlerinde, aşı günlerinde idari izin veriyor, çocukları 3 yaşına gelene kadar annelerimizi Cumartesi mesaisinden muaf tutuyoruz. Tüm aktarma merkezlerimize ve bölge müdürlüklerimize hijyenik emzirme odaları inşa ediyor, anne-çocuk sağlığı eğitimleri düzenliyor, çalışanlarımıza daha fazla kadın çalışanı şirketimize nasıl çekebiliriz diye önerilerini soran anketler yapıyoruz” dedi.

Girişimcilik kariyer fırsatı olarak sunulmalı
Kadın girişimci sayısının son beş yılda yüzde 40 arttığına değinen Aras, nüfusun kadın – erkek oranının eşit olmasına rağmen kadın girişimcilerin nüfusa oranının sadece yüzde 9 olduğuna dikkat çekti. Bu oranın ülke hedefleri için yeterli olmadığına vurgu yapan Aras, “Bu rakamları yükseltmek bir seçenek değil zorunluluk” diye konuştu.

Evrim Aras açıklamasında, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak bu anlamlı günde kadınların girişimci olmasının önünü açmak için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek sözlerine şöyle devam etti; “Türkiye'deki kadın girişimci potansiyelinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınların finansmana erişiminin kolaylaştırılması, mevcut kadın girişimcilerin korunarak daha donanımlı hale getirilmesi için çalışıyoruz. Sanayici kadın girişimci sayısının artması, devlet nezdinde lobi yapılması, liseler ve üniversiteler ile işbirliği yaparak girişimciliğin bir kariyer fırsatı olarak sunulması için çalışmalara başladık.”

Bu haber 4092 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Toyota Tokyo Auto Salon’da Motorsporları Ruhunu Yollara Taşıdı... 18.01.2022
OPEC'in petrol üretimi geçen ay arttı... 18.01.2022
Michelin Ay’a Gitmeye Hazırlanıyor... 18.01.2022
Continental kış lastikleri bir ilke imza atarak Kars’ta snowboard’a meydan okudu!... 18.01.2022
CLECAT, Denizyolu Lojistiği Tedarik Zincirinde Adil Rekabet ve Eşit Şartlar İçin Çağrıda Bulunuyor... 18.01.2022
Renault Trucks, Buyruk Otomotiv İle Türkiye’nin Kesişim Noktası Konya’da ... 18.01.2022
Gizli enerji maliyetlerini Hager ile keşfedin ... 18.01.2022
“Lassa ile Yine Bekleriz”, ikinci sezonuyla izleyicisi ile buluşuyor... 18.01.2022
Ekvator Enerji'den hidroelektrik santrali yatırımı... 18.01.2022
Mercedes-Benz Türk’ün uzun dönem staj programı PEP için başvurular başladı... 18.01.2022
Almanya Başbakanı: Kuzey Akım-2 projesi durdurulabilir... 18.01.2022
Türkiye'den 83 ülkeye 1,3 milyar dolarlık 'otobüs-minibüs-midibüs' ihracatı yapıldı... 18.01.2022
Asis, Yetkili Servisleri İle Yeni Döneme Hazır... 18.01.2022
Aydem Enerji’nin İSG ve Çevre Grup Direktörlüğü’ne Hatice Çinar Atandı... 18.01.2022
Enerjisa ‘Küsmesin Yıldızlar’ Tiyatro Oyunu ile Sömestr Tatilinde Öğrencilerle Buluşuyor ... 18.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.