Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

'Türkiye enerji güvenliğinde olumlu adımlar attı'

Güncelleme :06.09.2016

Eski CIA Başkan Yardımcısı McLaughlin, Türkiye'nin enerji güvenliği konusunda son zamanlarda olumlu adımlar attığını belirterek, "Türkiye sağlam bir enerji geleceği için Rusya ile yaralarını sarıyor." dedi.
 

 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) eski başkan yardımcısı John McLaughlin, Türkiye'nin bölgedeki enerji güvenliği çalışmalarını  değerlendirdi.
Son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Rusya ile ilişkileri geliştirdiğini ve Türkiye'nin İran'la da efektif bir ilişki kurduğunu anlatan McLaughlin, "Bu, Türkiye için olumlu bir şey. Şunu biliyorum ki; Türkiye, Rusya ile derinlemesine ticari ilişkilere sahip. Zaten Rusya, büyük bir enerji tedarikçisi ülke olarak Türkiye için önemli bir bileşen. Öte yandan, Azerbaycan'la Türkiye zaten birbirine çok yakışan iki ülke. Söylendiği gibi iki ülke bir millet durumu söz konusu." diye konuştu.
McLaughlin, Türkiye'nin, enerjide geleceğini güvence altına almak için birçok şey yaptığını dile getirerek, "Türkiye, enerji güvenliğinde olumlu adımlar attı. Şu anda hem NATO'ya karşı yükümlülüklerini yerine getiriyor hem de sağlam bir enerji geleceği için Rusya ile yaralarını sarıyor." diye konuştu.
Türkiye'nin, Suriye'de terör örgütü DAEŞ'e karşı büyük bir mücadele yürüttüğünü belirten McLaughlin, "Türkiye, şu anda çok güçlü bir şekilde DAEŞ'le çarpışarak, ne yapması gerekiyorsa onu yapıyor. Sınırlarının güvenliğini sağlamak ve komşularıyla daha güvenli bir sınıra sahip olmak için çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu.
 

 

Bu haber 2104 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otokar ve IVECO BUS üretim anlaşması imzaladı... 26.02.2020
OYAK, TOTAL Oil Türkiye ve M Oil’i devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurdu... 25.02.2020
PÜİS, İstasyon sahiplerinin maliyetlerini düşürmek için çalışıyor... 24.02.2020
IVECO, ilk IVECO S-WAY çekicileri törenle teslim etti... 24.02.2020
Tırsan’dan Akar Lojistik’e 50 Adetlik Treyler Teslimatı... 24.02.2020
EVS ve ZEBRA Elektronik, elektrikli araç şarj istasyonlarını müşterilerinin ortak kullanımına açmak için işbirliğine gitti ... 24.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.