Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Petrol Ofisi’ni satın almak isteyen şirketler arasında Saudi Aramco daha önde

Güncelleme :23.02.2017

Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR'ın da ilgilendiği Petrol Ofisi'nin satış sürecinde Saudi Aramco'nun öne geçtiği belirtiliyor. Petrol ve gaz çıkarma işine odaklanacak olan OMV, hisselerini geçen yıl satışa çıkarmıştı.
 

Suudi Arabistan'ın dev petrol şirketi Saudi Aramco, konuya yakın şirketlerin verdiği bilgiye göre Avusturyalı enerji şirketi OMV'nin satışa çıkardığı Petrol Ofisi ile ilgilenen şirketler arasında öne çıkıyor.


Verilen  bilgiye göre Petrol Ofisi'ni satın almak için teklif veren Saudi Aramco, teklifin değerlendirilmesini bekliyor.


OMV sözcüsü şirketin 2015 yılında yaklaşık 10 milyar euro satış geliri olan Petrol Ofisi için bağlayıcı teklifleri aldığını belirtti ancak ayrıntı vermedi. Şirket daha önce satışı bu yıl tamamlamayı öngördüğünü açıklamıştı.


Aramco sözcüsü şirketin söylenti veya spekülasyonlar hakkında açıklama yapmadığını ifade etti.
 

Diğer kaynaklar Azerbaycan kamu enerji şirketi SOCAR'ın da teklif verdiğini belirttiler.


Petrol Ofisi Türkiye geneline yayılmış dağıtım ağıyla, Aliağa'da Star adlı petrol rafinerisini inşa eden ve gelecek yıl tamamlamayı öngören SOCAR'ın Türkiye'de doğal bir dağıtım noktası oluşturuyor. Şirket geçen yıl Ekim ayında OMV'nin Aliağa'daki depolama terminalini de almıştı.
 

Konu hakkında SOCAR'a ulaşılamadı.


OMV petrol ve gaz çıkarma işine odaklanacak


OMV geçen yıl petrol ve doğalgaz çıkarma faaliyetlerine odaklanmak için Petrol Ofisi'nin oluşturduğu dağıtım ağı işini satışa çıkarmıştı.


Avrupa'da neredeyse en yüksek satış fiyatlarına sahip olmasına rağmen yüksek akaryakıt vergileri ve diğer düzenlemeler nedeniyle Türkiye'deki 70 dağıtım şirketi dar kâr marjlarıyla çalışıyor.


EPDK verilerine göre 2015 yılında 5.95 milyon ton akaryakıt satışıyla Türkiye piyasasının yüzde 24'üne sahip olan Petrol Ofisi son olarak Kasım ayında 530,206 ton satışla pazardan 22.7 pay aldı.


Şirket, internet sitesinde yer alan bilgiye göre yaklaşık 2,000 benzin istasyonu, bir madeni yağ üretim tesisi, 11 akaryakıt ve üç LPG terminali işletiyor. Şirketin 1.17 milyon metreküplük de depolama kapasitesi bulunuyor.

Bu haber 2082 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
IVECO, ilk IVECO S-WAY çekicileri törenle teslim etti... 24.02.2020
Tırsan’dan Akar Lojistik’e 50 Adetlik Treyler Teslimatı... 24.02.2020
EVS ve ZEBRA Elektronik, elektrikli araç şarj istasyonlarını müşterilerinin ortak kullanımına açmak için işbirliğine gitti ... 24.02.2020
PÜİS, İstasyon sahiplerinin maliyetlerini düşürmek için çalışıyor... 24.02.2020
Poyrazoğlu, “Türkiye’nin En Etkin 50 CMO’su” arasında... 22.02.2020
Aytemiz Motobike İstanbul Fuarı’nda motosikletlilerin yanında... 22.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.