Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Enerji ve Güvenlik’teki Olumlu Gelişim ile Pakistan’da Kalıcı Büyüme Başladı

Güncelleme :26.05.2017

Pakistan’ın Lahor şehrinde Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif’in ev sahipliğinde 22 Mayıs’ta gerçekleşen Yatırım Konferansı’na Türkiye’den büyük ilgi vardı. DEİK Türk - Pakistan İş Konseyi Başkanı ve Pakistan’ın en büyük Türk yatırımcısı Coca-Cola İçecek İcra Kurulu Üyesi Atilla Yerlikaya, güvenlik ve enerji alanlarında büyük ilerleme kaydeden Pakistan’ın hem ticaret hem de yatırım cazibesinin arttığını vurguladı.

 

Pakistan’ın en büyük eyaleti Pencap’ın başkenti Lahor'da Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif'in ev sahipliğinde düzenlenen yatırım konferansı 60’dan fazla Türk iş adamının katılımı ile gerçekleştirildi. Konferansın açılış konuşmasını yapan DEİK Türk - Pakistan İş Konseyi Başkanı ve Pakistan’ın en büyük Türk yatırımcısı Coca-Cola İçecek İcra Kurulu Üyesi Atilla Yerlikaya, Pakistan hükümetinin enerji ve güvenlik alanlarında geçtiğimiz beş yıl içerisinde büyük yol aldığını kaydetti.

Önceki yıllarda Pakistan pazarına girmiş olan Zorlu Enerji ve Albayrak Grubu gibi Türk şirketlerinin Pakistan'da yatırımlarını artırırken, Arçelik’in de ülkenin önde gelen beyaz eşya şirketi Dawlance'ı satın aldığına dikkat çeken Yerlikaya, rekabetçi ve kayıtlı ekonomi ile Pakistan’ın ekonomik cazibesinin ve yatırımcı çekme gücünün daha da artacağına işaret etti.


Pakistan’ın eskiden oldu gibi bir sınır pazarı değil, oldukça ilgi çeken ve gelişmekte olan bir pazar haline geldiğini belirten Yerlikaya, gelişmekte olan güvenlik şartları ve Türkiye-Pakistan serbest ticaret anlaşmasının ardından iki kardeş ülkenin iş adamları için karşılıklı fayda yaratan bir ekonomik ortama kavuştuğunu vurguladı.

Coca-Cola İçecek olarak 2010 yılından bu yana Pakistan’a kesintisiz yatırım yaptıklarını ve Pakistan’ın en büyük yatırımcılarından oldukları için büyük gurur duyduklarını belirten Atilla Yerlikaya, Pakistan’da 500 milyon doları aşan yatırımları ve ülke genelindeki 6 fabrikaları ile binlerce kişiye istihdam yarattıklarını belirtti. Pakistan’ın daha çok yabancı yatırımcı çekmesi için çaba göstermeye devam ettiklerini ifade eden Yerlikaya, “Serbest ticaret anlaşması ile iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımların artacağına inanıyorum. Bu kapsamda enerji ve sağlık sektörlerinin yanı sıra Türk müteahhitlik sektörünün de her türlü inşaat projesinin başarıyla üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Otelcilik sektörü yine Pakistan’da geliştirilmesi gereken ve Türkiye’nin deneyimli ve başarılı olduğu bir alan. Ayrıca Türk tüketim mallarına karşı duyulan sempati de büyük umut vaat ediyor. İhracat potansiyelimiz bu anlaşmayla düzenlenecek gümrük yasalarıyla beraber daha da artacak” dedi.

 

Bu haber 1682 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otokar ve IVECO BUS üretim anlaşması imzaladı... 26.02.2020
OYAK, TOTAL Oil Türkiye ve M Oil’i devralmak için Rekabet Kurulu’na başvurdu... 25.02.2020
PÜİS, İstasyon sahiplerinin maliyetlerini düşürmek için çalışıyor... 24.02.2020
IVECO, ilk IVECO S-WAY çekicileri törenle teslim etti... 24.02.2020
Tırsan’dan Akar Lojistik’e 50 Adetlik Treyler Teslimatı... 24.02.2020
EVS ve ZEBRA Elektronik, elektrikli araç şarj istasyonlarını müşterilerinin ortak kullanımına açmak için işbirliğine gitti ... 24.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.