Haber Ekonomi


Haberler > Ekipman Başlıkları

Tora Petrol’den Toprak Kirliliği ve Saha İyileştirme Yöntemi “Pompala ve Arıt”

Güncelleme :08.06.2017

Tora, Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik kapsamında, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘’Yeterlilik Belgesi’’ verilmiş bir Firma olarak; saha kontrol ve iyileştirmesi konusunda en uygun yöntemler ile çalışmalarını yapmakta ve iyileştirme hizmetlerini sürdürmektedir.

Kimyasal ve ağır metal kirlenmesine maruz kalmış topraklarda, canlı (flora ve fauna) yaşamının olumsuz etki altında kalmasını önlemek amacıyla “Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik’’ kapsamında belirtilen yöntemlerle ‘’Kirli Toprak İyileştirmesi’’ çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ile toprağı verim alınabilir hale getirmek ve onu yeniden kazanmak hedeflenmektedir.

Bu kapsamda Tora, Toprak Kirliliğinin Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik kapsamında, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘’Yeterlilik Belgesi’’ verilmiş bir Firma olarak; saha kontrol ve iyileştirmesi konusunda en uygun yöntemler ile çalışmalarını yapmakta ve iyileştirme hizmetlerini sürdürmektedir.

Saha iyileştirme yöntemlerinden biri olan ‘’Pump & Treat - Pompala & Arıt’’; endüstriyel çözücüleri - solventleri, metalleri ve akaryakıt gibi hidrokarbonları içeren çözünmüş kimyasallar ile kirlenmiş yeraltı suyunun temizlenmesinde yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir.

‘’Pompala ve Arıt’’ sistemi aynı zamanda kirletici bulutunun daha fazla yayılmasının önüne geçtiği için, kirleticilerin içme suyu kuyularına, derelere, sulak alanlara ve diğer doğal kaynaklara erişimini engellemektedir. 

Bu yöntem ile yeraltı su gözlem kuyularından kirlenmiş yeraltı suyu çekilerek, satıh tesislerinde, arıtımı yapılmaktadır.

Aşağıda verilen resimde görüleceği gibi açılan kuyulardan çekilen kirlenmiş yeraltı suyu bir toplama tankına aktarılmakta, yeterince bekletilmekte, yoğunluk farkı ile ayrıştırılıp üzerinde biriken serbest faz (kirletici) sıyırılarak alınmakta ve arıtma ünitesine geçirilmektedir.  Arıtma ünitesinde havalandırma veya aktif karbondan süzülme gibi tek bir arıtma yöntemi uygulanabileceği gibi, yeraltı suyunun farklı tipte kirleticiler içermesi durumunda, birden fazla arıtma yönteminin uygulanması gerekebilir.  Arıtma sürecinde su içinde kirletici derişiminin - konsantrasyonunun azalmasının ardından, farklı bir arıtma yöntemine geçilebilir.

 Arıtma çıkış suyu deşarj - boşaltım yönetmelik değerlerini karşılaması durumunda tekrar kullanılabilir veya yine boşaltım standartlarına uygun olarak çevreye uzaklaştırılabilir. Arıtma sürecinde ortaya çıkabilecek atıklar ise serbest fazdan oluşan sıvı atık, arıtma çamuru, kirletici ile doygunluğa erişerek ömrünü doldurmuş aktif karbon ve kullanılmış filtrelerdir.

Uygulama sürecinde toplanan kirleticiler ve kullanılmış filtreler, uygun kaplar içinde, ‘’İzaydaş’’ gibi, bir bertaraf noktasına aktarılmaktadır.

 

Bu haber 3762 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aydem Enerji’nin “Hayat için Enerji” Temalı Reklam Filmi Yayında...... 11.08.2020
Enerjisa Enerji 2020’nin ilk yarısında yatırımlara devam etti, büyüme ivmesini korudu ... 11.08.2020
DKV’nin balkanlardaki hizmetleri büyüyor ... 11.08.2020
Anadolu Isuzu Araçlarında Aldığı Önlemlerle Yolcu ve Sürücüleri COVID-19 Virüsüne Karşı Koruyor ... 11.08.2020
Türkiye’nin lojistik gücü salgına rağmen yeni yatırımlarla büyüyor... 11.08.2020
ZF, yeni nesil ADAS kameralarını piyasaya sürüyor... 11.08.2020
OYAK’tan Yılın İkinci Büyük Birleşme Hamlesi... 11.08.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.