Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Erensan, Atlantic Group’la Okyanuslara Açılacak

Güncelleme :30.12.2011

Fransa’nın dünya devi Türkiye’nin Isı Sektöründeki öncü markasına ortak oldu

İklimlendirme ve ısıtma sektöründe yıllık 840 milyon EURO cirosu ile Avrupa ısı sektöründe prestijli markaların sahibi dünya devi şirketi Atlantic Group, Evsel ve Endüstriyel Isı Sektörünün ülkemizdeki öncü firması Erensan Isı Cihazları Pazarlama ve Servis A.Ş.’nin yüzde 25’ini satın alarak ortak oldu. 

Erensan ile Atlantic Group arasında imzalanan ortaklık anlaşması çerçevesinde Atlantic Group ürün gamında bulunan bazı kazan ve ısıtma sistemi ekipmanları da bundan sonra Erensan’ın İstanbul ve Yozgat fabrikalarında üretilecek. Bu sayede Erensan’ın üretim kapasitesi ve istihdamı artacak.
 Türk makine sektörü ve imalat sanayi için önemli bir bölümünü oluşturan ısıtma sektörünün ülkemizdeki öncü markası Erensan ile Fransa’nın iklimlendirme sektöründeki dünya devi Atlantic Group arasında yaklaşık 1 yıldır süren ortaklık görüşmelerinde anlaşmaya varıldı.

İstanbul Swissotel’de düzenlenen imza töreninde konuşan Erensan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eren, “72 ülkeye ihracat yapan, 12 milyon EURO’luk ihracatı ve 25 milyon EURO’luk cirosu ile dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Erensan olarak yıllardır pek çok küresel markadan ortaklık teklifleri aldık. Biz de büyüme ve ihracat hedeflerimiz doğrultusunda uluslararası stratejik bir partner arıyorduk. Yaklaşık 1 yıldır süren görüşmeler sonucunda, 840 milyon euro cirosu ile Fransa’nın önde gelen sanayi kuruluşlardan biri olan Atlantic Group ile ortaklık konusunda her yönü ile anlaşmaya vardık” diye konuştu.

Atlantic Group’un Erensan hisselerinin yüzde 25’ini satın aldığını kaydeden Eren, “İmzaladığımız anlaşma ile İstanbul ve Yozgat’taki tesislerimizde Atlantic Group’un ürün gamında yer alan Atlantic, Ygnis, Hamworthy gibi bazı markaların üretimi de yapılacak. Böylece ülkemiz ihracatına da önemli katkı sağlanacak” dedi.

Yönetim Erensan’da

Yapılan ortaklıkta Fransız partnerlerinin yönetime denetçi olarak katılacağının altını çizen Eren,  “Erensan yüzde yüz yerli üretim yapan bir Türk markası olarak yoluna büyüyerek devam edecek” diye konuştu.

“Kapasitemiz iki katına çıkacak”

Erensan İstanbul ve Yozgat fabrikalarında Atlantic Group’un bazı markalarının da yüzde yüz yerli olarak üretileceğine değinen Ali Eren, “Bu sayede üretim kapasitemiz iki kat, istihdamımız da yüzde 30 artacak” dedi.

“Okyanuslara açılmanın zamanı gelmişti”

“Stratejik bir ortaklığa imza attık” diyen Ali Eren, “Gerçekleşen ortaklıkla Erensan’ın küresel bir marka olması yolunda önemli bir adım atılmıştır. Çünkü kendi markamız ile hali hazırda 72 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Artık okyanuslara açılmanın vakti gelmişti. Bundan böyle 150 ülkeye ihracat gerçekleştiren Atlantic Group’un uluslararası deneyiminden, satış ağı ve network’ünden de faydalanarak ihracat yaptığımız ülke sayısını ikiye katlamayı hedefliyoruz” dedi. 

Cari açığı kapatmanın reçetesi

İmalat sanayinde yer alan diğer kurumlara da benzer stratejik ortaklıklar kurmayı öneren Erensan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eren, “Sayın Başbakanımızın işaret ettiği gibi Türk sanayicileri cumhuriyetin 100. yılında 500 milyar dolar ihracat hedefine emin adımlarla ilerliyor. Burada kritik nokta cari açık meselesidir. Cari açık Türkiye ekonomisi için on yıllardır süren kanayan bir yaradır. Bunun reçetesi bellidir. Teknolojiye yatırım yapmadan ve ihracatımızdaki yerli katma değer oranını cari açık tehdidini ortadan kaldıramayız. Atlantic Group ile imzaladığımız ortaklık bu bakımdan iyi bir model oluşturuyor” diye konuştu.  

Kalite ürünleri bizi etkiledi

Toplantıda söz alan Atlantic Group CEO’su Pierre Louis François, “Erensan ürünlerinin kalitesi, güçlü kurumsal yapısı ile küresel bir aktör olmaya aday bir marka. Ürün gamımızı ve pazarlama hinterlandımızı tamamlayan özelliklere sahip. Bizi bu yönü ile etkiledi. Ayrıca kurum kültürü ve vizyonu bakımından Erensan, Atlantic Group ile paralellik sergiliyor. Bu anlamda kimyamız örtüşüyor. Bu nedenle karlı ve akılcı bir yatırıma imza attığımızı düşünüyoruz” dedi.

Pierre Louis François, ”Biz sadece karlı bir yatırıma imza atmadık. Dünya pazarları için ürettiğimiz markalar için kaliteli üretim üsleri için stratejik bir ortak kazandık” diye konuştu. 

İzmir Torbalı’da yıllık 400 bin adet üretim kapasitesine sahip, yüz kişinin üzerinde istihdamı bulunan ve üretiminin yüzde 100’ünü ihraç eden bir havlu radyatörü tesislerinin de bulunduğunu kaydeden Pierre Louis François, aynı zamanda Erensan markasının Balkanlar, Orta Doğu, Türki Cumhuriyetler ve Kuzey Afrika’ya uzanan bir kolu olduğunu ve bu bölgelerde de Erensan yapılanmasıyla ürünlerinin pazarlanması konusunda anlaştıklarını belirtti.  

Fransa dışında Atlantic Group’un İngiltere, Mısır ve Ukrayna’da üretim tesisleri bulunduğunu, grup bünyesinde dünya çapında 4 bin 200 kişiye istihdam sağlandığını ifade eden Atlantic Group CEO’su François, “Biz Erensan’a yüzde 25 ortak olarak güçlü bir yol arkadaşı kazandık. Sahip olduğumuz 43 yıllık deneyimi ulusalararası pazarlarda Erensan ile paylaşacağız” dedi.

Basın toplantısı ortaklık anlaşmasının imzalanması ile sona erdi.    

 

Bu haber 3530 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Petrol Ofisi, akaryakıt sektöründe bir kez daha ‘Yılın İtibarlısı’ seçildi... 24.01.2022
IVECO PETRONAS Team De Rooy ekibi, 2022 Dakar Rallisi’nde 3 kamyonu ile ilk 10’da yer aldı... 24.01.2022
Doğa Karbondioksit Artışını Yavaşlatmaya Çalışıyor !... 24.01.2022
Auto King Oto Ekspertiz ile elektrikli araçlar için pil ölçümü başlıyor... 24.01.2022
Kademeli Tarifede Günlük Enerji Tüketimine Dikkat Çekildi... 22.01.2022
AKO Grup Üretime Yaptığı Yatırımla Büyüyor... 22.01.2022
Karsan’dan Kuzey Amerika Pazarı İçin Stratejik İş Birliği!... 22.01.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.