Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Elektrik Başlıkları

Aksa Enerji Göç Belgeseli “Tenere” İle Afrika’ya Desteğini Sürdürüyor

Güncelleme :05.11.2019

2 kıta ve 5 ülkede faaliyet gösteren Aksa Enerji, Afrika kıtasındaki varlığını Tenere belgesel filmine destek olarak beyaz perdeye taşıdı. Afrika bölgesinde yaşanan göç sorununun gündeme gelmesine katkıda bulunmak amacıyla belgesele destek veren Aksa Enerji, Afrika’da acil enerji ihtiyacı olan bölgelerde enerji santralleri kurarak yerel halkın enerji ihtiyacını karşılıyor ve bölgenin istihdamına destek oluyor. Belgesel yapımcısı ve yönetmen Hasan Söylemez’in çektiği Tenere filminde, Afrika halkının dünyanın en çetin coğrafyalarından biri olan Tenere çöl bölgesinden Libya ve Avrupa’ya yaptıkları umuda yolculuk öyküsü anlatılıyor.
 

Türkiye’nin global enerji şirketi Aksa Enerji; Gana, Mali ve Madagaskar’da faaliyet gösteren enerji santralleriyle Afrika kıtasının acil enerji ihtiyacını karşılayarak istihdamına ve yerel kalkınmasına destek oluyor. Belgesel yapımcısı ve yönetmen Hasan Söylemez’in dünyanın en zorlu coğrafyalarından biri olan Sahra Çölü’nde çekimlerini gerçekleştirdiği Tenere filmine destek olan Aksa Enerji, Afrika’nın en büyük sorunlardan biri olan zorlu ‘göç’ yolculuklarını gündeme taşıyor. Çöllerin çölü anlamına gelen Tenere, Nijer’in Agadez şehrinden yola çıkarak Libya ve Avrupa’ya ulaşmak için 1000 km’lik zorlu bir yolculukla çölü geçmeye çalışan Afrikalı insanların gerçek hikayesini anlatıyor.

Afrika’daki yerel halkın zorlu göç yolculuklarına ışık tutmak amacıyla Tenere belgeseline destek olduklarını ifade eden Aksa Enerji CEO’su Cemil Kazancı, “Afrika hem coğrafi hem de ekonomik zorlukların yaşandığı bir kıta. Tenere belgesel filmi, güç şartlar nedeniyle Afrika’dan göç etmek zorunda kalan insanların yaşadıklarını tüm gerçekliğiyle ortaya koyuyor. Aksa Enerji, Gana, Madagaskar ve Mali’deki santralleriyle bu coğrafyadaki insanların hayatına dokunuyor ve bölgenin kalkınmasına destek oluyor. Dolayısıyla, Afrika’daki sorumluluğumuzun farkındayız ve bölgenin gelişmesi amacıyla hayat bulan tüm farkındalık projelerinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Filmin çekim süreci ve konusu hakkında bilgi veren yönetmen Hasan Söylemez ise, “Filmin çekim sürecine başlamadan önce yaklaşık bir yıl yolculuk hakkında bilgi topladım, gerekli izinleri aldım. Yolculuğa başlamak için Nijer’in Agadez şehrine gittim. Burada göçmenleri taşıyan kamyonla birlikte seyahat ettim. Filmde herhangi bir senaryo, gerçek bir oyuncu ya da anlatıcı yok. Her şey gerçek ve bu zorlu yolculukta yaşananlar anlatılıyor” şeklinde konuştu. Son üç yılda bu göç yolunda 4 bin insanın hayatını kaybettiğini belirten Söylemez, bu filmle birlikte farkındalığın artacağına inandığını belirtti ve destekleri için Aksa Enerji’ye teşekkür etti.

 

Bu haber 3206 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aytemiz Motobike İstanbul Fuarı’nda motosikletlilerin yanında... 22.02.2020
Poyrazoğlu, “Türkiye’nin En Etkin 50 CMO’su” arasında... 22.02.2020
Türkiye Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar 2019 raporu yayımlandı... 21.02.2020
Mobil 1 Center’dan Yeni Hizmet Noktası!... 21.02.2020
Scania’dan Trafik Güvenliğinde Devrim ... 21.02.2020
Türkiye’nin Enerjide Dokunulmamış Hazinesi: Biyokütle... 21.02.2020
TruckStore, Kuzeyhan Lojistik’e 25 adet Mercedes-Benz Actros teslim etti... 21.02.2020
MAN Truck & Bus, Bilbao’da tanıttığı yeni nesil kamyon ve çekicileri ile standartları yeniden belirledi... 21.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.