Haber Ekonomi

 Facebook  Twitter   06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44


Haberler > Elektrik Başlıkları

İsveçli enerji devinin yapay zekaya dayalı bölgesel ısıtma sistemlerinde Cosa kullanılacak

Güncelleme :16.01.2020

 Avrupa’nın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan Vattenfall, İsveç’teki bölgesel ısıtma sistemlerinde maliyet ve konfor yönetimini için kullanacağı yapay zeka tabanlı platformda termostat ve radyatör vanası olarak Cosa’yı tercih etti.
 

Türkiye’nin ilk ve tek akıllı oda termostatı Cosa, evdeki kombi ve klimayı cep telefonundan her an ve her yerden kontrol etme imkanı sunarak ısıtma masraflarında sağladığı yüzde 30’luk tasarruf ile yabancı enerji şirketlerinin de ilgisini çekiyor.


Avrupa’nın önde gelen enerji şirketlerinden Vattenfall, İsveç’in Gustavsberg şehrindeki bölgesel ısıtma ağına bağlı evlere yapay zeka ile desteklenen ve kişiselleştirilmiş ısıtma hizmetleri sunacak bir projeyi hayata geçiriyor.


Bu projede, en son teknoloji ile yüzde 100 yerli mühendisler tarafından dizayn edilen ve bugüne kadar on binlerce kullanıcıya ulaşan Cosa’nın termostat ve vanaları kullanılıyor. Bu iş birliği, Türkiye’nin en büyük girişim sermayesi fonlarından Revo Capital tarafından da desteklenen ve bugüne kadar Yunanistan, Romanya, Polonya, Portekiz ve Şili’de kombi ve klima kullanıcılarıyla buluşan Cosa’nın uluslararası pazarlardaki büyümesinde önemli bir adım.


“Farklı sistemlere entegre olma yeteneğimizle projede yer aldık”


Cosa Kurucu Ortağı Cem Gül, projede yer almalarına ilişkin değerlendirmesinde, “Enerji dünyasında merkezi kullanım azalırken, dijitalleşmenin de desteğiyle tamamen kişiselleştirilmiş teknolojiler yaygınlaşıyor. Bu teknolojiler bir yandan ısınma konforunu artırır, maliyeti azaltırken diğer yandan da yakıt tüketimini azaltarak iklim değişikliğiyle mücadeleye katkı sağlıyor. Bu teknolojilerin böyle büyük enerji projeleriyle daha geniş kesimlere ulaşmasını önemli buluyoruz. Cosa olarak Vattenfall gibi önemli bir enerji şirketinin geliştirdiği yapay zeka altyapısına sahip yeni sistemde termostat ve radyatör vanası olarak bizi tercih etmesinden büyük gurur ve mutluluk duyduk. Bu projede yer almamızda etkili en önemli unsurlardan biri de farklı sistemlere entegre olma konusundaki yeteneğimiz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de ve Avrupa’da büyük çaplı kamusal hizmet projelerinde daha fazla yer alacağımıza inanıyoruz” dedi.


Cosa’dan yeni radyatör kontrolü ürünü


Cosa’nın bu projede de kullanılan yeni ürünü Cosa Akıllı Termostatik Vana, radyatörü tercih edilen oda sıcaklığına göre ayarlayarak odayı hep aynı sıcaklıkta tutuyor. Cep telefonundan yönetilebilen ve Cosa’nın tüm akıllı özelliklerini içeren bu ürün ile odaların gün içerisinde gereğinden fazla ısınması engellenerek yüzde 30’a varan tasarruf sağlanıyor.
Vattenfall’un projesinde Cosa’nın yanı sıra Eliq ve yine Türkiye merkezli bir girişim olan Quant Co ile iş birliği yapıyor.

 

 

Bu haber 2018 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Aytemiz Motobike İstanbul Fuarı’nda motosikletlilerin yanında... 22.02.2020
Poyrazoğlu, “Türkiye’nin En Etkin 50 CMO’su” arasında... 22.02.2020
Türkiye Enerji Sektöründeki Birleşme ve Satın Almalar 2019 raporu yayımlandı... 21.02.2020
Mobil 1 Center’dan Yeni Hizmet Noktası!... 21.02.2020
Scania’dan Trafik Güvenliğinde Devrim ... 21.02.2020
Türkiye’nin Enerjide Dokunulmamış Hazinesi: Biyokütle... 21.02.2020
TruckStore, Kuzeyhan Lojistik’e 25 adet Mercedes-Benz Actros teslim etti... 21.02.2020
MAN Truck & Bus, Bilbao’da tanıttığı yeni nesil kamyon ve çekicileri ile standartları yeniden belirledi... 21.02.2020


Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.