Haber Ekonomi


Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Koç Topluluğu’nda “Avıs Filo Connect” İle Sürüş Güvenliği Dönemi!

Güncelleme :21.09.2021

 8 Bine yakın şirket aracında sürüş davranışları teknoloji desteği ile gözlemlenecek trafik kazalarını önleyici gelişim alanları tespit edilecek

 Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanlığı tarafından yürütülen İş Sağlığı ve Güvenliği çalışmalarının bu yılki odak noktalarından bir tanesi “Sürüş Güvenliği” olarak belirlendi. Mart 2021’de Koç Topluluğu genelinde yayınlanan “Sürüş Güvenliği Standardı” ile şirket aracı kullanan Koç Topluluğu çalışanlarına “Güvenli Sürüş Eğitimleri” verilmesinden başlayarak, yolculuk rotası risk analizlerine uzanan kapsamlı uygulamalar hayata geçirildi. Ayrıca Otokoç Otomotiv bünyesinde geliştirilen Otokoç Bağlı Araçlar Platformu’nun bir ürünü olan “Avis Filo Connect”, Koç Holding’in beklenti ve ihtiyaçlarına uygun şekilde, güvenli sürüşe odaklanacak şekilde yapılandırıldı. Bu sistem ile şirket aracı kullanan tüm Koç Topluluğu çalışanlarının sürüş davranışları teknoloji desteği ile analiz ediliyor, trafik kazalarını önleyici gelişim alanları tespit ediliyor ve geri bildirimler kendileriyle paylaşılıyor. Bu sistemi kullanarak Koç Topluluğu Şirketlerindeki İş Sağlığı ve Güvenliği ekipleri, sürücü davranışlarını gözlemleyip “Sürüş Güvenliği Standardı”na göre gerekli gördükleri aksiyonları düzenli bir şekilde devreye alıyorlar.

Özgür Burak Akkol: “Attığımız her adımda çalışma arkadaşlarımızın sağlığını ve güvenliğini önceliklendiriyoruz. Sürüş güvenliği en önemli odak alanlarımızdan birini oluşturuyor.”

Koç Holding İnsan Kaynakları ve Endüstri İlişkileri Başkanı Özgür Burak Akkol, İş Sağlığı ve Güvenliği açısından en önem verdikleri odak alanlarından birini sürüş güvenliğinin oluşturduğuna dikkat çekerken, şöyle devam etti: “Attığımız her adımda olduğu gibi bu önemli projeyi hayata geçirirken de en önemli hedefimiz çalışma arkadaşlarımızın sağlığı ve trafikteki güvenliği oldu. Sürüş güvenliği çalışmalarımızı kademeler halinde hayata geçirdik. Ulusal ve uluslararası uygulamaları da inceleyerek Topluluğumuz için standartları belirledik. Öncelikle Topluluğumuzdaki şirket araçlarında sürüş güvenliği sistemi zorunlu oldu. Profesyonel ve profesyonel olmayan sürücüler için, belirli periyotlarda tekrar eden zorunlu eğitimler tanımladık. Aralıksız sürüş süresi kısıtlarını belirledik. Ayrıca yüksek riskli ve sık kullanılan rotalar için ‘Yolculuk Risk Planları’ yapılmasını zorunlu hale getirdik. Sürücü davranışlarını online olarak takip eden ve geri bildirimlerle besleyen bir yazılıma, uygulamaya ve cihaza sahip olmak bu sürecin bizim adımıza en önemli parçasıydı. Yaklaşık bir yıldır Otokoç Otomotiv ve Koç Holding ekipleri bir arada oldukça yoğun mesailer harcadı ve Avis Filo Connect’i hayata geçirdiler. Emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma içtenlikle teşekkür ederim” dedi. Projenin bir diğer önemli çıktısının ise sürücü alışkanlıklarının değiştirilmesi ile araçların yakıt tüketiminde sağlanacak büyük orandaki tasarruf olduğunu belirten Özgür Burak Akkol, “Bu proje, Koç Topluluğu olarak iş stratejilerimize entegre ettiğimiz sürdürülebilirlik yaklaşımımızı da odağına alıyor ve filo araçlarından kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına da katkı sağlıyor. Bu teknolojik çözümün, 2021 yılı içerisinde yönettiğimiz filo içerisindeki tüm binek araçlarda uygulanmasını hedefliyoruz” diye konuştu.

Otokoç Otomotiv Genel Müdürü İnan Ekici ise yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden beri ekiplerimizin üzerinde çalıştığı Otokoç Connectivity (Bağlı Araçlar) Platformu’nun bir ürünü olan Avis Filo Connect, hayatımızı daha güvenli hale getirmeyi hedefliyor. Bu ürün ile amacımız hem Koç Topluluğu’ndaki çalışma arkadaşlarımızın sürüş güvenliğini artırmak hem de sürüş sırasında oluşabilecek riskleri ve olası kazaları azaltmak. Bu kapsamda; hız aşımı, ani ivmelenme, ani frenleme, keskin dönüş ve emniyet kemeri takmama gibi parametreleri ölçümleyerek hayatımızı doğrudan etkileyebilecek sürüş alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyoruz. Araçlara takılan telematik kontrol üniteleri ile alınan veriler, platformumuzda anlık olarak işlenerek seyahat bazlı sürücü skorları oluşturuyor. Şirket lig tablosu özelliği ile çalışanlar anlık olarak şirket içindeki sıralamalarını takip edebiliyorlar. Verilecek güvenli sürüş eğitimleri ile paralel olarak yakıt tüketiminde %15’e varan tasarruf öngörülüyor. Önümüzdeki dönemde, ürünümüzü güvenli ve ekonomik sürüşü hedefleyen tüm şirketlerin kullanımına açarak ülke genelinde trafik kazalarının önlenmesine katkı sağlamayı planlıyoruz. Avis Filo Connect web ve mobil uygulamaları sayesinde, sürüş güvenliğini artırıyoruz.” 

Bu haber 690 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Anadolu Isuzu’dan İsviçre’ye Teslimat... 25.10.2021
Total İstasyonlari’ndan Yepyeni ve Taptaze Lezzet Dünyasi: Bi Güzel ... 25.10.2021
Brisa ve Kordsa’nın dijital ikilisi ile Türkiye’de dijitalleşmede yepyeni adım... 25.10.2021
Renault Trucks’ın Yeni T, C, K Serileri, Türkiye’ye İddialı Girdi ... 25.10.2021
Mercedes-Benz Türk, Otobüs Sürücü Eğitimleri’ne Kale Seyahat sürücüleriyle devam etti... 25.10.2021
Aydem Yenilenebilir Enerji, AKUT işbirliğiyle orman yangınlarına karşı eğitim verecek... 25.10.2021
Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’de kışın doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için önlem alıyoruz”... 25.10.2021
Lojistik Sektörüne Çevik Çözüm: İRİS... 25.10.2021
Enerji iletim altyapısına yatırımların artırılması şart ... 25.10.2021
SEDAŞ, Sıfır Atık ile Geleceğe Sahip Çıkmaya Çağırdı... 25.10.2021
Mercedes-Benz StartUP 2021 kazananları Almanya Girişim Ekosistemi modülüne katılıyor... 25.10.2021
Vat Enerji’den Ülker’e Atık Isı Projesi ... 25.10.2021
Tankar Petrol, Dünya Devi Wayne Akaryakıt Dispenseri Tercih Etti... 25.10.2021
Yenilenebilir enerji sektörü 2020'de dünya çapında 12 milyon kişiyi istihdam ediyor... 25.10.2021
ASLANTÜRK LOJİSTİK Güvenli Yakıt İkmal Sistemlerinde TURPAK kalitesiyle yoluna devam ediyor... 25.10.2021
Aklease’den, sürdürülebilir ve yeşil enerji yatırımına destek ... 25.10.2021
HORIZON-2 İstasyonlardaki Yerini Alıyor... 25.10.2021
Aksa Elektrik, 2021 yılının üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı... 25.10.2021
Baskent EDAS, Zonguldak'taki Üç Köye 1 Milyon Liralık Yatırım Yaptı... 25.10.2021
Rüzgarda 8 ayda devreye alınan kapasite yıllık bazda yüzde 180 arttı... 25.10.2021
Vaillant, Gran Fondo ile amatör bisikletçileri desteklemeye devam ediyor... 25.10.2021
Gazprom, Türkiye'ye Bu Yıl Yaklaşık 25 Milyar Metreküp Gaz Sevk Etmeyi Planlıyor... 25.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.