Haber Ekonomi


Haberler > LPG Başlıkları

IEA, Rusya'yı Avrupa'ya gaz ihracatını artırmaya çağırdı

Güncelleme :22.09.2021

Avrupa gaz piyasası, özellikle kış sonlarında, plansız kesintiler ve keskin soğuk havalar nedeniyle daha fazla stres testleriyle karşı karşıya kalabilir.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Salı günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Avrupa'ya gaz mevcudiyetini artırmak ve önümüzdeki kış ısıtma sezonuna hazırlık olarak depolamanın yeterli seviyelerde doldurulmasını sağlamak için daha fazlasını yapabileceğini söyledi.

IEA, Avrupa doğal gaz piyasasının, özellikle kışın sonlarında meydana gelirse, plansız kesintiler ve keskin soğuk havalardan kaynaklanan daha fazla stres testleriyle karşı karşıya kalabileceği konusunda uyardı.

IEA, doğal gaz ve elektrik piyasalarındaki son gelişmelere ilişkin yaptığı açıklamada, güçlü talep toparlanması ve beklenenden daha sıkı arzın yanı sıra havayla ilgili faktörlerin bir araya gelmesinin Avrupa gaz fiyatlarında keskin bir artışa yol açtığını söyledi.

Doğal gaz fiyatları Ocak ayından bu yana %250'den fazla artarak Hollanda TTF merkezinde megawatt-saat başına 75 €'nun üzerine çıktı.

IEA, 2021'in ilk çeyreğinde Doğu Asya ve Kuzey Amerika'daki güçlü soğuk dönemleri hatırlatarak Avrupa fiyatlarının daha geniş küresel gaz piyasası dinamiklerini de yansıttığını söyledi. Bunları, yukarı yönlü hareketlere katkıda bulunan Asya'daki sıcak hava dalgaları ve çeşitli bölgelerdeki kuraklık izledi. gaz talebi trendi.

IEA, Asya'da gaz talebinin, başta Çin olmak üzere, aynı zamanda Japonya ve Kore'nin de etkisiyle yıl boyunca güçlü kaldığını söyledi.

Arz tarafında, dünya çapında bir dizi plansız kesinti ve gecikmeler ve 2020'den itibaren geciken bakım nedeniyle dünya çapında sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) üretimi beklenenden daha düşük oldu.

Açıklamada, Rusya'nın Avrupa'ya ihracatının, Rusya'nın Avrupalı muadilleriyle uzun vadeli sözleşmelerini yerine getirmesine rağmen 2019'da görülen seviyelerin altında kaldığı belirtildi.

IEA, Rusya'nın Avrupa'daki gaz mevcudiyetini artırmak ve önümüzdeki kış ısıtma sezonuna hazırlık olarak depolamanın yeterli seviyelerde doldurulmasını sağlamak için daha fazlasını yapabileceğine inanıyor. Bu aynı zamanda Rusya'nın Avrupa pazarına güvenilir bir tedarikçi olarak sahip olduğu kimlik bilgilerinin altını çizmesi için bir fırsat' dedi.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol yaptığı açıklamada, "Küresel doğalgaz fiyatlarındaki son artışlar birden fazla faktörün sonucudur ve sorumluluğu temiz enerji geçişinin kapısına yüklemek yanlış ve yanıltıcıdır" dedi.

"İleriye dönük olarak, Avrupa gaz piyasası, özellikle kışın sonlarında meydana gelirse, plansız kesintiler ve keskin soğuk havalardan kaynaklanan daha fazla stres testleriyle karşı karşıya kalabilir. IEA, Avrupa'daki gaz depolama seviyeleri, beş yıllık ortalamalarının oldukça altında ancak 2017'de ulaşılan önceki beş yılın en düşük seviyelerinin önemli ölçüde altında değil" dedi.

Ajans, artan gaz fiyatlarına ek olarak, son haftalarda Avrupa elektrik fiyatlarının, Avrupa'daki doğal gaz, kömür ve karbon fiyatlarındaki artışın etkisiyle birçok pazarda megawatt-saat başına 100 €'nun üzerinde on yıldan fazla bir süredir görülen en yüksek seviyelere ulaştığını söyledi. Avrupa.

IEA, gaz fiyatlarındaki keskin artışın bazı Avrupa pazarındaki elektrik sağlayıcılarının elektrik üretimi için gazdan kömüre geçiş yapmasına yol açtığına dikkat çekti; bu eğilim, karbon fiyatındaki artış olmasaydı daha belirgin olurdu Avrupa pazarında emisyon izinleri.

Avrupa, fosil yakıtlardan, özellikle de kömürden kaynaklanan emisyonları azaltarak iklim değişikliğiyle mücadele etmek için temiz enerji geçişinde dünyaya öncülük ediyor.

“Bugünün durumu, özellikle temiz enerji geçişlerini hızlandırmaya çalışırken, özellikle toplumlarımızdaki en savunmasız insanlar için güvenli ve uygun fiyatlı enerji kaynaklarının öneminin hükümetlere bir hatırlatıcısıdır. İyi yönetilen temiz enerji geçişleri, bugün gaz ve elektrik piyasalarında gördüğümüz sorunların nedeni değil çözümüdür” dedi.

Gaz, elektrik piyasalarını dengelemek için önemli bir araç olmaya devam ediyor

IEA, bazı bölgelerde, özellikle de elektrik talebinde büyük mevsimsel değişikliklerin olduğu ülkelerde, gazın elektrik piyasalarını dengelemek için önemli bir araç olmaya devam etmesi nedeniyle, elektrik ve gaz piyasaları arasındaki bağlantıların yakında kaybolmayacağını söyledi.

Ajans, temiz enerji geçişleri net sıfır emisyon yolunda ilerledikçe küresel doğal gaz talebinde bir düşüş öngörüyor, ancak gazın elektrik güvenliğinin önemli bir bileşeni olmaya devam edeceğini söyledi.

Bu haber 895 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Anadolu Isuzu’dan İsviçre’ye Teslimat... 25.10.2021
Total İstasyonlari’ndan Yepyeni ve Taptaze Lezzet Dünyasi: Bi Güzel ... 25.10.2021
Brisa ve Kordsa’nın dijital ikilisi ile Türkiye’de dijitalleşmede yepyeni adım... 25.10.2021
Renault Trucks’ın Yeni T, C, K Serileri, Türkiye’ye İddialı Girdi ... 25.10.2021
Mercedes-Benz Türk, Otobüs Sürücü Eğitimleri’ne Kale Seyahat sürücüleriyle devam etti... 25.10.2021
Aydem Yenilenebilir Enerji, AKUT işbirliğiyle orman yangınlarına karşı eğitim verecek... 25.10.2021
Enerji Bakanı Dönmez: “Türkiye’de kışın doğalgaz sıkıntısı yaşanmaması için önlem alıyoruz”... 25.10.2021
Lojistik Sektörüne Çevik Çözüm: İRİS... 25.10.2021
Enerji iletim altyapısına yatırımların artırılması şart ... 25.10.2021
SEDAŞ, Sıfır Atık ile Geleceğe Sahip Çıkmaya Çağırdı... 25.10.2021
Mercedes-Benz StartUP 2021 kazananları Almanya Girişim Ekosistemi modülüne katılıyor... 25.10.2021
Vat Enerji’den Ülker’e Atık Isı Projesi ... 25.10.2021
Tankar Petrol, Dünya Devi Wayne Akaryakıt Dispenseri Tercih Etti... 25.10.2021
Yenilenebilir enerji sektörü 2020'de dünya çapında 12 milyon kişiyi istihdam ediyor... 25.10.2021
ASLANTÜRK LOJİSTİK Güvenli Yakıt İkmal Sistemlerinde TURPAK kalitesiyle yoluna devam ediyor... 25.10.2021
Aklease’den, sürdürülebilir ve yeşil enerji yatırımına destek ... 25.10.2021
HORIZON-2 İstasyonlardaki Yerini Alıyor... 25.10.2021
Aksa Elektrik, 2021 yılının üçüncü çeyreğindeki elektrik tüketim oranlarını açıkladı... 25.10.2021
Baskent EDAS, Zonguldak'taki Üç Köye 1 Milyon Liralık Yatırım Yaptı... 25.10.2021
Rüzgarda 8 ayda devreye alınan kapasite yıllık bazda yüzde 180 arttı... 25.10.2021
Vaillant, Gran Fondo ile amatör bisikletçileri desteklemeye devam ediyor... 25.10.2021
Gazprom, Türkiye'ye Bu Yıl Yaklaşık 25 Milyar Metreküp Gaz Sevk Etmeyi Planlıyor... 25.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.