Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

Zorlu Enerji çevreci santral uygulamalarıyla karbondioksit salımını azaltmayı hedefliyor

Güncelleme :23.09.2021

 Zorlu Enerji, jeotermal santrallerinde hayata geçirdiği çevre dostu uygulamalarıyla karbondioksit salımının önüne geçmeyi hedefliyor.

Zorlu  Enerji, jeotermal santrallerinde hayata geçirdiği çevre dostu uygulamalarıyla karbondioksit salımının önüne geçmeyi hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Zorlu Enerji bu kapsamda Türkiye'nin ilk ve en büyük jeotermal santrali  Kızıldere Jeotermal Santrali'nde "otomatik kimyasal dolum uygulaması"nı hayata geçirdi.

Zorlu Enerji, mühendislerinin tasarladığı uygulamayla santrale uzak mesafedeki 13 üretim kuyusunda yapılması gereken işlemleri santral merkezinde yaparak yılda 600 litre mazot kullanımı ve 1350 kilogram karbondioksit salımının önüne geçilmesini sağlıyor. İşlemlerin tek bir noktadan yönetilmesi iş sağlığı ve güvenliği konusunda da önemli avantaj sağlıyor.

Şirket, çevresel ve sosyal alanlardaki tüm riskleri daha iyi yönetmek amacıyla yeniden ele aldığı sürdürülebilirlik stratejisi ile 2040 yılına kadar tüm değer zincirini karbon nötr hale getirmeyi hedefliyor.

Zorlu Enerji, bu kapsamda Manisa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı iş birliğiyle Alaşehir Jeotermal Enerji Santrali'nde "online deşarj izleme sistemi" uygulamasını da devreye aldı.

Çevre ve sıfır atık uygulamalarıyla uyumlu olan sistemle, aynı zamanda atık su deşarjının tuzluluk, sıcaklık ve seviye gibi değerleri online olarak uzaktan ölçülüp izleme merkezine anlık olarak bildiriliyor. Bu sayede, jeotermal akışkanın üretiminden re-enjeksiyonuna kadar gerçekleşen tüm faaliyetlerin sürdürülebilirlik ilkelerine uygunluğu izlenerek ölçülebiliyor.

 

Bu haber 762 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Turpak ve Kıvanç Tekstil arasında güçlü işbirliği…... 20.10.2021
Castrol, Çin’den sonra en fazla büyümeyi Türkiye’de gerçekleştirdi... 20.10.2021
TIRTAŞ Uluslararası Nakliyat ASİS Teknolojileri İle Yollara Devam Ediyor... 20.10.2021
Petrol Ofisi ‘Yol Arkadaşım’ projesi ile Baykuş Ödülleri ‘Vizyoner Baykuş’ kategorisinde ödüle layık görüldü…... 20.10.2021
Kadoil 2021’i Tüm Bölge Ekibi ile Değerlendirdi ... 20.10.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.