Haber Ekonomi


Haberler > Doğalgaz Başlıkları

Kimya Sektöründe Ar-Ge’yi Güçlendirecek İş Birliği Protokolü İmzalandı

Güncelleme :21.01.2022

 Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’de kurulan Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge için protokol anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre GEBTEK, GTÜ Teknopark’ta faaliyet gösterecek. Protokol anlaşmasıyla 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan üniversite-sanayi iş birliği alanında önemli bir adım atılmış oldu. 

 Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’de yer alan GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) arasında Ar-Ge faaliyetleri için iş birliği anlaşması imzalandı. 

Anlaşmayla GEBTEK, GTÜ Teknopark’ta yer alacak. GTÜ’nün akademik gücüyle GEBKİM’in sektörün içinden deneyimi, Türkiye’de üretilmeyen kimyasalların üretimi, kimya sektörünü ilgilendiren problemlerin çözümü ve yenilikçi kimyasal teknolojiler konularında Ar-Ge çalışmalarına hız verecek. 

İŞ BİRLİĞİ ÖN PROTOKOL ANLAŞMASI İMZALANDI

İş birliği protokol anlaşması, GEBKİM Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, GTÜ Rektörü Prof. Dr. M. Hasan Aslan, GTÜ Teknopark Genel Müdürü Zübeyde Demirkapu, GEBKİM Yönetim Kurulu Üyeleri, Şafak Türkay, Cem Yelten, Eralp Erdem, Sebahattin Işık, GEBTEK Stratejik Birimi PMO Partners Kurucusu Bengü Türk, PMO Partners Eğitim Koordinatörü Funda Kılıç ve PWC Şirket Ortağı Cem Aracı’nın katıldığı toplantıda imzalandı. 

11’İNCİ KALKINMA PLANI İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM 

2019-2023 dönemini kapsayan 11’inci Kalkınma Planı’nda yer alan sanayi-üniversite iş birliğine atıfla imzalanan protokol anlaşması, Yüksek Öğretim Kurulu’nun kimya alanında Ar-Ge için seçtiği GTÜ ile GEBKİM’in iş birliğiyle önemli bir ivme kazanacak. 

SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARINA ÇÖZÜM ÜRETMEK İÇİN KURULDU

GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi’nin kuruluş amaçları arasında, “Ulusal ve uluslararası kimya yeterlilik belgelerinin yönetimi, Mevzuat değişiklikleri ve güncel yasal zorunluluklar konusunda bilgilendirme, Karbon ayak izi ölçümü ve raporlama hizmetleri, Ulusal ve uluslararası proje yönetim hizmetleri, Uluslararası iş ağları kurulumu, Uluslararası pazarlara yatırım fizibilite desteği, Kurumsal olgunluk analizleri, Dijitalleşme ve Teknoloji yönetim danışmanlık hizmeti, Kurumsal altyapı sistemlerine geçiş danışmanlık hizmeti, Girişimcilik ekosistem oyuncularının tanıtım ve pilot uygulamaları, İnsan kaynakları süreç danışmanlık hizmeti, GEBTEK Akademi seminerleri” maddeleri yer alıyor. 

“GELECEĞİ BUGÜNDEN İNŞA ETMEK İÇİN ÜNİVERSİTE-OSB İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ”

“Geleceği bugünden inşa etmeliyiz” diyen Aracı, “İthal ettiğimiz ana kimyasalların Türkiye’de üretimi için GEBTEK ile GTÜ’nün Ar-Ge iş birliği büyük önem taşıyor. Üreticilerimizin hammadde bağımlılığını azaltmamız, Türkiye’nin cari açığını kapatmamızda ve üreticilerimizin rekabet gücünün artmasına fayda sağlayacak. GEBKİM, GTÜ iş birliği ayrıca, kimya sektörünün ve sanayinin küresel ısınma, enerji ve çevre sorunlarına çözümler sunacaktır. Attığımız bu adımın örnek olmasını diliyoruz” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı. 

Bu haber 4929 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otokoç Otomotiv ve KoçDigital’den Geleceğin Otomotiv Teknolojilerine Ortak Yatırım ... 28.05.2022
Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları 46. Yeşil Bursa Rallisi için hazır!... 28.05.2022
ABB, NUH ÇİMENTO ile karbon ayak izini sıfıra düşürmek için anlaşma imzaladı ... 28.05.2022
Norm Holding Fabrikaları Enerjiyi Güneşten Karşılıyor ... 28.05.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde atölye buluşması gerçekleştirildi... 28.05.2022
Enerji Timi, Kadın Kooperatiflerine Tasarrufu Anlattı... 28.05.2022
Karsan, Busworld Turkey 2022’de Elektrikli Modelleriyle Şov Yaptı! ... 28.05.2022
Enerji Bakan Yardımcısı: “Birkaç nükleer santrale daha ihtiyaç var”... 28.05.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.