Haber Ekonomi


Haberler > Ticari Araçlar Başlıkları

TEMSA’nın elektrikli araçları İspanya’da toplu taşımayı dönüştürmeye hazırlanıyor

Güncelleme :26.01.2022

 TEMSA, elektrikli araç dönüşümlerinin hız kazandığı İspanya’da elektrikli otobüsü MD9 electriCITY’i tanıttı. İspanya’nın en büyük operatör şirketi olan ALSA öncülüğünde düzenlenen demo programı kapsamında kentin Murcia şehrindeki hatlarda bir ay boyunca hizmet verecek olan araç, ilk test sürüşlerinde kullanıcı ve yolculardan tam not aldı. Sıfır emisyon hedefiyle elektrikli dönüşüm projelerine hız verilen bölgede, 2022 yılı içerisinde elektrikli araç filosunun artırılması hedefleniyor.

 

Avrupa pazarında elektrikli araç atağına geçen TEMSA, şehirlerarası taşımacılığının dönüşmesine öncülük etmeye devam ediyor. Son olarak İspanya’nın Murcia şehrinde MD9 electriCITY model elektrikli otobüsünü tanıtan TEMSA, aracı uzun dönem olarak İspanya’nın en büyük operatör şirketi olan ALSA’nın hattına teslim etti. 

Murcia şehri Belediye Başkanı, Ulaştırma Daire Başkanı ve Mobility Sistemler Direktörünün de katılımıyla gerçekleştirilen demo sürüşleri, programa katılan büyük operatörlerden tam not aldı.  

İSPANYA ELEKTRİKLİ DÖNÜŞÜMÜ ATAĞINDA

Avrupa’da elektrikli araçlar konusunda hızlı bir dönüşüm yaşanırken İspanya da geçtiğimiz yıl elektrikli otomobil üretimi için milyar dolarlık bir yatırım paketi açıklamıştı. Çevreci dönüşümlere öncülük etmesiyle yakın tarihte planlanan büyük elektrik dönüşüm projeleri kapsamında elektrikli otobüs yatırımlarına da hız veren şehir, önceliğini TEMSA’dan yana kullandı. Sıfır emisyonlu şehirlerarası taşımacılığına teşvik edecek bir pilot deneyim oluşturmak amacıyla başlatılan demo programında, çevreci ulaşıma önemli katkılar sunması hedeflenen MD9 electriCITY, bir ay boyunca 14 bin kişinin aktif olduğu yeni Alcantarilla-Murcia hattında hizmet verecek.

SESSİZ VE KONFORLU SÜRÜŞ DENEYİMİYLE DİKKAT ÇEKTİ

Bölgede yapılan test sürüşlerinden başarıyla geçen MD9 electriCITY’nin geri bildirimler sonucu en beğenilen özelliklerinin başında sessiz sürüşü dikkat çekti. Sürücü alanının geniş görüş açısı ve oturma planının kullanışlı olması gibi konuların da ön plana çıktığı demo programında, aracın genel tasarımı ve performansı, sürüş konforu, menzil değerleri, güvenliği, uzun şarj kullanımı ve maliyet avantajları gibi koşulları sunulabiliyor olması büyük beğeni topladı.  

Avrupa Birliği normlarına uyumlu ekipmanları, ulaşım sistemine entegre yolcu bilgilendirme ekipmanları ile erişilebilir ve güvenli bir ulaşım çözümü sunan araç, programlanabilir rejenerasyon özelliği ile aynı zamanda, aracın yolculuk esnasında elektrik üreterek batarya kapasitesinden maksimum seviyede faydalanabilmesine olanak tanıyor. Yüksek yolcu kapasitesi ile 30+2 kişiye kadar çıkabilen ve 3 farklı şarj opsiyonu bulunan araç, 2 saatte şarj edilebiliyor.  Sıfır karbon emisyonuna sahip 9 metre uzunluğundaki çevreci otobüs, aynı zamanda sessiz, konforlu, yüksek performanslı son teknolojinin izlerini taşıyor. 

DEMO PROGRAMLARIMIZ TÜM AVRUPA’YA YAYILACAK 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan TEMSA Satış Genel Müdür Yardımcısı Hakan Koralp, “Geçtiğimiz yıl Avrupa ve çevre ülkelerde başlattığımız elektrikli araç seferberliğine bu yıl da hızla devam ediyoruz. Yeşil Mutabakat sonrası ana gündem maddesi olan ‘Akıllı şehirler’ vizyonu çerçevesinde önümüzdeki dönem dönüşümün daha da hız kazanacağını söylemek mümkün. Bu noktada TEMSA olarak buna öncülük ettiğimiz içi çok mutluyuz.  Öte yandan Avrupa'nın en büyük ikinci otomotiv üreticisi İspanya’nın toplu taşımasının dönüşümünde pilot rol oynamak da bizim için büyük gurur. Çeşitli noktalarda gerçekleştirdiğimiz test sürüşlerimiz, kullanıcılara birebir deneyim sağlamak ve geri bildirimleri anlık olarak değerlendirmemiz açısından çok önemli. Dolayısıyla 2022’de buna daha çok hız vereceğiz.  Programlarımız yakın zamanda tüm Avrupa ülkelerine yayılacak” dedi. 

Bu haber 867 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Otokoç Otomotiv ve KoçDigital’den Geleceğin Otomotiv Teknolojilerine Ortak Yatırım ... 28.05.2022
Castrol Ford Team Türkiye’nin genç pilotları 46. Yeşil Bursa Rallisi için hazır!... 28.05.2022
ABB, NUH ÇİMENTO ile karbon ayak izini sıfıra düşürmek için anlaşma imzaladı ... 28.05.2022
Norm Holding Fabrikaları Enerjiyi Güneşten Karşılıyor ... 28.05.2022
SEDAŞ’ın Kadın Enerjisi “Next” projesinde atölye buluşması gerçekleştirildi... 28.05.2022
Enerji Timi, Kadın Kooperatiflerine Tasarrufu Anlattı... 28.05.2022
Karsan, Busworld Turkey 2022’de Elektrikli Modelleriyle Şov Yaptı! ... 28.05.2022
Enerji Bakan Yardımcısı: “Birkaç nükleer santrale daha ihtiyaç var”... 28.05.2022

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.