Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Otomotiv-Lastik Başlıkları

Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani: Kar yağışını beklemeden kış lastiklerinizi taktırın!

Güncelleme :06.01.2015

 

*Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, sürücüleri kış lastiklerini bir an önce taktırmaları konusunda uyarırken, “Araç sürücüleri kar yağışının gelmesini beklemeden kış lastiklerini taktırmalı.

Türkiye’de genelinde bir süredir, İstanbul’da ise geçtiğimiz haftadan itibaren kendisini gösteren kar yağışları, sürücüleri daha dikkatli olmaya mecbur ediyor. Uzmanlar, yola çıkmadan önce sürücüleri araçlarının kontrollerini yapmaları konusunda uyarırken, kış lastiklerini ise bir an önce taktırmaları gerekliliğe dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının eksi derecelere kadar düşmesi beklenirken, kış lastiği taktırmayanları ise 519 TL’ye varan cezalar bekliyor. 

Michelin Türkiye Genel Müdürü Marco Giuliani, sürücüleri kış lastiklerini bir an önce taktırmaları konusunda uyarırken, “Araç sürücüleri kar yağışının gelmesini beklemeden kış lastiklerini taktırmalı. Bu şekilde çok daha güvenli ve yüksek performanslı yolculuk edebilirler hem de bayilerdeki yoğunluklara takılmamış olurlar. Michelin olarak, Aralık-Nisan ayları arasında kış lastiği kullanımının sürüş güvenliği için en önemli kriter olduğunu savunuyoruz” diye konuştu.

Yola çıkmadan önce bunlara dikkat!

Havanın soğuması, kar yağışları ve buzlanma tehlikesinin bir arada yaşandığı bu günlerde, sürücülerin her zamankinden daha dikkatli olmaları gerekiyor. Dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında yer alan Michelin’in ise sürücülere kış aylarında araç kullanımına ilişkin şu ipuçlarını veriyor;

Karlı ve buzlu zeminde düşük hızda seyir edin. Kışın lastiğin yol tutuşu normal hava şartlarına göre daha düşük oluyor.

Kış lastikler yola daha iyi tutundukları için yaz lastiklerine göre durma mesafesini de yarı yarıya düşürmektedir.

Otomobilinizi donatacağınız kış lastiklerinin aynı marka ve desen olmasına özen gösterin. 

Aracınızın lastik hava basıncını kış mevsimi şartlarına uygun olarak ayarlayın. Hava basıncının araç üreticisinin belirttiği ölçüde olmasına özen gösterin.

Güvenliğiniz için, orijinal dış çapa mümkün olduğunca uygun ebatlar seçin. En iyi sürüş kalitesini devam ettirmek için jant genişliğinizi değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu kararı vermeden önce bir uzmandan destek almayı ihmal etmeyin.

Arıza durumunda, otoyol kenarlarındaki ‘Acil durak’ alalarına gidin ve mümkün olduğunca sağa park ederek dörtlü flaşörlerinizi yakın. 

Akü kontrolünüzü yapın ve radyatördeki suyun donmaması için mutlaka antifriz kullanın.

Silecek suyunuzun cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyan alkol içermeyen bir silecek sıvısı olmasına özen gösterin.

Kış mevsimi yol şartlarında takip mesafesine, yüksek hızda seyir etmemeye, ani fren ve hızlanmadan kaçınmaya ve kısa farları sürüş esnasında sürekli açık tutmaya dikkat edin.

Yola çıkmadan önce çocuk koltuklarının uygun şekilde yerleştirildiğinden emin olun ve güvenli şekilde bağlandığını kontrol edin.

Alpin 5 ile maksimum güvenlik, maksimum performans

Michelin’in yeni kış lastiği Alpin 5, karla kaplı zeminin yanı sıra ıslak ve kuru zeminde de sağladığı yol tutuşu ve çekiş gücüyle sürücülere maksimum performans sağlıyor. Yeni Alpin 5, üzerindeki sırt deseni zemindeki karın lastik tarafından daha iyi kavranması ve kızaklamaya karşı direnç sağlayan “krayemer” etkisi ile eski jenerasyondan ayrılıyor. Diş derinliği, çok yönlü lastik tasarımı ve daha fazla sayıda sırt bloğu ve kanalları sayesinde eski jenerasyondan yüzde 17 daha fazla kavrama oranına sahip Alpin 5, karlı zemin üzerinde iz oluşturarak, ıslak zeminde ise lateral kanalları sayesinde suyu boşaltarak, kızaklamaya karşı direnç geliştiriyor.

Bu haber 1360 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörlüğü’ne yeni isim ... 12.12.2018
Zorlu Holding Kıvılcımlar Hareketi’ni Başlattı... 12.12.2018
Endüstri 4.0 Lojistiği de Yola Getiriyor! ... 12.12.2018
“Yılın Otomotiv Şirketi” Oyak Renault oldu... 12.12.2018
Yılport Holding Dünyada Yılın Liman İşletmecisi Ödülünü Kazandı... 12.12.2018
Kaya Çiftliği'nden lojistik hamlesi ... 12.12.2018
İpragaz’a Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülü... 12.12.2018

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.