Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

“Hazar Bölgesi’nin Jeopolitiği” Kitabı Çıktı!

Güncelleme :13.04.2015

Hazar Bölgesi’nin jeopolitik öneminin incelendiği “Hazar Bölgesi’nin Jeopolitiği”, Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) etiketiyle okurlarla buluşuyor.
 

İçinde bulunduğumuz 21’inci yüzyılda Hazar enerji kaynaklarının önemi gün geçtikte artıyor. Bu nedenle dünya enerji rezervlerinin büyük bir çoğunluğuna sahip olan Hazar Bölgesi küresel aktörlerin “oyun” sahalarından birine dönüştü. Hazar Bölgesi üzerine çalışmalar yürüten 16 akademisyen Hazar Bölgesi’nin jeopolitik konumunu güvenlik ve istikrar kavramları çerçevesinde derinlemesine analiz etti. Editörlüğünü Hazar Strateji Enstitüsü Siyaset ve Sosyal Araştırmalar Merkezi uzmanlarından, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Yükleyen’in üstlendiği kitap “Güvenlik ve İstikrarın Jeopolitiği”, “Siyasi Krizler ve Dönüşümler” ve “Siyaset ve Ekonomide Karşılaşılan Engeller ve Fırsatlar” başlıklarını taşıyan 3 bölümden oluşuyor.
Kitapta Türkiye’nin Hazar politikaları, bölgeyle kurulan ekonomik ilişkiler, Hazar Bölgesi’nin hukuki statüsü, Türkiye-Rusya, Türkiye-Ermenistan ve Türkiye-Özbekistan ilişkileri, Ukrayna sorunu ve Kırım meselesi, Karabağ sorunu, dünya barışını tehdit eden Afganistan sorunu,  Azerbaycan’ın bölgesel ve uluslararası düzeyde enerji politikası ve Gürcistan’daki ekonomik fırsatlar gibi konulara yer veriliyor.
İngilizce hazırlanan 236 sayfalık kitap Nisan ayından itibaren tüm D&R mağazaları ve kitabevlerinde.
NE DEDİLER?
Özenle hazırlanmış bu eser, stratejik önemi sürekli artan Hazar Bölgesi konusunda son derece kısıtlı olan literatüre katkıda bulunmaktadır. Kitabın editörü, uluslararası alanda çalışmalar yürüten bir dizi uzmanın çok değerli görüşlerini ve katkılarını jeopolitik çerçevede bir araya getirmektedir. Dinamik ve sürekli gelişen bölge hakkında bilgi almak isteyen ve çağdaş jeopolitik teorilerine ilgi duyan herkes için bu eser eşsiz bir başlangıç noktası niteliğindedir.   
Joseph S. Szyliowicz, Öğretim Üyesi
Denver Üniversitesi Josef Korbel Uluslararası Çalışmalar Okulu


Bu eser; NATO, İran, Rusya ve Türkiye gibi küresel ve bölgesel aktörlerin Ukrayna krizi, cihat tehdidi ve zengin enerji kaynaklarına sahip Hazar Denizi’ndeki sınırların belirlenmesi gibi farklı güncel konular karşısındaki tutumları üzerine kapsamlı analizler sunmaktadır. Kitaptaki bölümlerden birinin Azerbaycan, Ukrayna, Gürcistan ve Rusya’nın enerjiye ve enerjiyle ilgili sorunlara yaklaşımlarına ayrılmış olması büyük önem taşımaktadır. Hazar Bölgesi’ndeki ülkeler sıklıkla çatışmalarla yüzleşmek zorunda kalıyor olsa da, bu ülkelerin geleceği ulusal ve bölgesel ekonomileri ilgilendiren konularda attıkları adımlara göre şekillenecektir. Kitabın yenilikçi yaklaşımı akademisyenleri ve karar alıcıları güncel sorunları çözmeye ve bölgede refah ve barış dolu bir gelecek inşa etmek için fırsatları değerlendirmeye çağırmaktadır.
Deniz Ülke Arıboğan, Öğretim Üyesi
İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü


 

 

Bu haber 1411 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mercedes-Benz Türk, yetkili servislerine “Üretici Standardında Onarım Merkezi Sertifikası” vermeye devam ediyor... 21.07.2018
Turpak, Araçtan Gerçek Kilometreyi Okuyabiliyor... 21.07.2018
Anadolu Isuzu, ihracatta rekora koşuyor... 21.07.2018
SEDAŞ Kandıra'nın Enerji Hatlarında Kaliteli Hizmet İçin Tam Kadro Bakım Yapıyor ... 21.07.2018
Yaşaroğlu Otomotiv´den 6 ile 22 araç teslimi... 21.07.2018
MPT, kamera kontrollü tank sızdırmazlık testi faaliyetlerine devam ediyor…... 21.07.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.