Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

Marmara’daki doğalgaz için yeni kuyu açılacak

Güncelleme :03.08.2015

Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi, Karaağaç Köyü sınırları içerisindeki yaklaşık 5 bin metrekare alanda doğalgaz arama faaliyeti yapılacak.
 

Marmara Bölgesi’ndeki doğalgaz varlığının belirlenmesi ve bu rezervin ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla Kırklareli’de yeni kuyu açılacak.
Amity Oil Int. Pty. Ltd. Merkezi Avustralya Türkiye-Ankara Şubesi tarafından Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesi, Karaağaç Köyü sınırları içerisindeki yaklaşık 5 bin metrekare alanda doğalgaz arama faaliyeti yapılacak.
Arama faaliyetlerinin yapılacağı saha, doğalgazın oluşması için gerekli jeolojik veriler dikkate alınarak belirlendi.
Şirket, proje kapsamında Güney Reis Dere 1 adlı arama kuyusu ile doğalgaz arama faaliyeti gerçekleştirecek.
Proje ile Marmara Bölgesi’ndeki doğalgaz varlığı belirlenerek, var olan doğalgaz rezervi ile Türkiye ekonomisine katkı sağlanacak, bölgede istihdam imkanı artacak.
Doğalgaz arama faaliyetleri 112 gün sürecek ve sondaj çalışması sonunda doğalgaz bulunması halinde kuyuda üretime geçilecek. Çalışmalar 24 saat boyunca 3 vardiya şeklinde sürdürülecek.
Söz konusu projede 28 kişinin çalışması planlanıyor.
500 MİLYON METREKÜP DOĞALGAZ ÜRETİLDİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) verilerine göre, geçen yıl toptan satış lisansı sahibi şirketlerce satışa sunulan doğalgazın 479 milyon metreküpü Türkiye’de üretildi. Bu üretimin 280 milyon metreküpü Tekirdağ’da, 71 milyon metreküpü Kırklareli’de, 64 milyon metreküpü Düzce’de gerçekleştirildi.
Doğalgaz üretiminin önemli kısmı Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ve Thrace Basin Natural Gas Corporation’ın faaliyetleriyle sağlandı. Amity Oil, yıllık yaklaşık 20 milyon metreküplük üretimle üçüncü sırada yer aldı.
Türkiye’de 9 şirket tarafından tarafından Güneydoğu Anadolu, Trakya ve Batı Karadeniz’de üretilen doğalgaz, sınai ve ticari kuruluşlara, dağıtım şirketlerine, ithalatçı şirketlere, toptan satış şirketlerine ve kuyu başından sıkıştırılmış doğalgaz lisansı sahibi şirketlere sunuluyor.

 

Bu haber 1237 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Mercedes-Benz Türk, yetkili servislerine “Üretici Standardında Onarım Merkezi Sertifikası” vermeye devam ediyor... 21.07.2018
Turpak, Araçtan Gerçek Kilometreyi Okuyabiliyor... 21.07.2018
Anadolu Isuzu, ihracatta rekora koşuyor... 21.07.2018
SEDAŞ Kandıra'nın Enerji Hatlarında Kaliteli Hizmet İçin Tam Kadro Bakım Yapıyor ... 21.07.2018
Yaşaroğlu Otomotiv´den 6 ile 22 araç teslimi... 21.07.2018
MPT, kamera kontrollü tank sızdırmazlık testi faaliyetlerine devam ediyor…... 21.07.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.