Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

Berat Albayrak’tan gençlere tam destek

Güncelleme :15.01.2016

35. Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen 7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na Shell Eco-marathon araçları renk kattı. Shell Eco-marathon takımlarının standını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ziyaret etti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise gençlerin en az enerjiyle en uzun mesafe gitmek üzere tasarladıkları Shell Eco-marathon araçlarını kullandılar. Albayrak, stand ziyaretinde gençlere tam destek sözü verdi.

 

Bu yıl yedincisi düzenlenen Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katılımıyla, Wow Convention Center - Istanbul' da konuklarına kapılarını açtı.

Açılış konuşmasının ardından fuar alanında incelemelerde bulunan Berat Albayrak, ziyaretine ilk olarak “en az enerjiyle en uzun mesafe” gitmek üzere tasarlanan araçların yer aldığı Shell Eco-marathon takımlarının standlarından başladı. Takım üyelerinden teknik bilgi alan Berat Albayrak, alternatif enerji kaynaklarının önemine vurgu yaptı.
Albayrak; ''Siz genç nesiller sayesinde alternatif enerji kaynaklarını en iyi, en verimli şekilde değerlendireceğiz. Bu konuda sizlere çok iş düşüyor, projelerinizde sizlere destek olmaya hazırız'' dedi. Takımların başarı grafiği hakkında bilgi alan Berat Albayrak; ''Bu yarışmalarda en az bir Türk takımımızın 1. olması gerekiyor'' diye konuştu. Albayrak'ın yanı sıra standı ziyaret eden EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, Yeditepe Üniversitesi’nin ve İstanbul Üniversitesi’nin Shell Eco-marathon araçlarını kullanarak araçlar hakkında teknik bilgi aldı.

7. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’na, Yeditepe Üniversitesi’nden YUEMT, İstanbul Üniversitesi’nden Hidroist ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden AE2 Project takımları katıldı. 3 üniversite de, 2015 yılında Hollanda’nın Rotterdam şehrinde düzenlenen Shell Eco-marathon Avrupa yarışmasında ülkemizi başarıyla temsil ederek derece almışlardı. Yıldız Teknik Üniversitesi takımı AE2 Project, Shell Eco-marathon Avrupa Emniyet Ödülü’nü alarak ülkemize kupayla dönme başarısı göstermişti. İstanbul Üniversitesi takımı Hidroist, hidrojenle çalışan araçlarıyla Avrupa 5.si, Yeditepe Ünviersitesi takımı YUEMT ise elektrikli araçları ile Avrupa 9.su olmuştu.

Shell 10 senedir Türkiye’de, öğrencilerin kendilerini inovasyon, teknoloji ve mühendislik alanlarında geliştirmesine Shell Eco-marathon ile katkıda bulunuyor. Gençleri geleceğin enerji teknolojileriyle çalışan araçlar geliştirmeye teşvik etmek üzere düzenlenen yarışmaya, 2005’den bu yana Türkiye’den 120’nin üzerinde takım ve 1500’e yakın öğrenci katıldı. 16-25 yaş grubundaki öğrenciler, tasarlayıp ürettikleri araçlarla Shell Eco-marathon’a katılarak en az enerji ile en uzun mesafeyi kat etmeye çalışıyorlar. 2015’de Shell Eco-marathon’u, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle ilk kez Türkiye’de düzenleyen Shell Türkiye, yarışmaya Türkiye’nin farklı illerinden 185 üniversite ve lise öğrencisinin katılımını sağladı. 2016 yılında 30 Haziran – 3 Temmuz tarihleri arasında Londra’da düzenlenecek Shell Eco-marathon Avrupa’da ülkemizi Türkiye’den 24 takım temsil edecek.
 

 

Bu haber 1082 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Anadolu Isuzu’nun kadın pilotları 8’incisi düzenlenen Transanatolia yarışını tamamladı... 18.08.2018
"Türkiye'de yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz"... 18.08.2018
Alpet, 400’ü aşkın istasyonu ile bayram tatilinde ziyaretçilerini bekliyor... 16.08.2018
Mercedes-Benz Türk’ten Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne 10 adet Körüklü CNG Mercedes-Benz Conecto ... 16.08.2018
Petronas’tan Modern Otomobillere Özel Teknoloji! ... 16.08.2018
EPDK’dan bir akaryakıt firmasına 83 bin 839 lira ceza... 16.08.2018
TOTAL yeni imaj kampanyasında “Bu Ülke Özel, Türkiye’nin Enerjisi Güzel” diyor ... 16.08.2018
Turpak, başarılı bölge bayilerine şükranlarını sundu... 16.08.2018
Akaryakıt fiyatlarında ÖTV düzenlemesi... 16.08.2018

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.