Haber Ekonomi


Haberler > Elektrik Başlıkları

Karbon tüketiminde “Eli Sıkı” şirketler ödüllendirildi

Güncelleme :18.04.2016

Küresel ısınma ve iklim değişikliğinin etkilerinin her geçen gün daha fazla hissedildiği, doğal yaşamın giderek yok olduğu dünyamızda, karbon yönetiminde başarılı şirketler ödüllendirildi. Karbon ayak izini düşürmek için attığı her adıma özen gösteren 19 şirket, Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği tarafından verilen Düşük Karbon Kahramanı ödülünü 3. Karbon Zirvesi’nde aldı. İTÜ Öğretim Üyesi ve Sürdürebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, “Dünyanın geleceğini kurtarmak için karbon konusunda eli sıkı şirketlere, karbon cimrilerine daha fazla ihtiyacımız var” dedi

 

Karbon salımında cimri davranan şirketler, 3. İstanbul Karbon Zirvesi’nde Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından Düşük Karbon Kahramanı olarak ödüllendirildi. Uluslararası Emisyon Ticareti Derneği (IETA), İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO desteğiyle SÜT-D tarafından düzenlenen zirvede, Türkiye’den ve yurt dışından katılan 58 proje değerlendirildi. Başarılarıyla dikkat çeken 19 şirket, kurum ve kişi Düşük Karbon Kahramanı ödülünü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün elinden aldı.

Şirketler düşük karbon kahramanı olmak için yarıştı
Başvurularda enerji projeleri öne çıktı. Atıktan enerji üretiminde sürdürülebilir atık yönetimi karbon azaltımı başarıları ile İzaydaş, Körfez Enerji, Hexagon Katı Atık Yönetimi firmaları Düşük Karbon Kahramanı olurken, DB Tarımsal Enerji tarladan egzoza biyodizel üretimi, Borusan EnBW Enerji Balabanlı Rüzgar Enerji Santrali, Türk Hava Yolları yakıt tasarrufu azaltımı projeleriyle Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler. “Sıfır Karbon Ayak İzi Ormanları Projesi” ile başardıkları karbon yönetimi teknik ve sosyal çıktıları Zorlu Enerji Grubu'nu Düşük Karbon Kahramanı yaptı. Akçansa, klinker üretim hattı baca gazından mikroalg üretiminde karbondioksit tutulması, Esan Eczacıbaşı sıfır karbon salım hedefli maden stok sahası yönetimi, Enat Endüstriyel Ağaç, hızlı büyüyen ağaçlı yeni ormanlarla karbon yutak alanları kazandırılması çalışmaları ile ödüllendirildi. Dow Türkiye, mevcutlara göre küresel ısınma potansiyeli düşük, yeni nesil, geri dönüşebilir membran ürünü ile Green Chemicals ise çevre dostu atık su arıtımı kimyasalı ile Düşük Karbon Kahramanı ödüllerini aldılar. “İklim Değişikliği Eylem Planı ve Uygulamaları” ile Garanti Bankası, “Karbon- Nötr Bankacılık” projesi ile Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) ödüle layık bulundular.

Ödül uluslararası bir boyut kazandı
Yerli şirketler yanı sıra Almanya’dan Bonn İklim Projesi ile başvuran Uluslararası Temiz Enerji Ortaklık Vakfı İklim Teknolojisi Merkezi, Biyokütle Enerjisi Kullanımı ile Sera Gazı Azaltımı Projesi ile ABD’deki Rutgers EcoComplex, Karbon Tutma ve Depolama konulu çalışmasıyla İngiltere’deki Coventry Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Seyed Shariatipour Düşük Karbon Kahramanı ödülünün sahibi oldular.

SÜT-D'nin seçimi kojenerasyon teknolojisi oldu
SÜT-D bu yıl bir kişi ve sivil toplum örgütünü kendi izleme ve değerlendirmesi ile Düşük Karbon Kahramanı olarak belirledi. Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği (TÜRKOTED) Onursal Başkanı Özkan Ağış ve TÜRKOTED, 1998'dan bu yana, aynı anda elektrik, ısı ve/veya buhar üretimi (kojenerasyon) için uğraş verirlerken, enerji üretimde karbon azaltımı konusunun önemi ve bilinirliği için yaptıkları çalışmalarla Düşük Karbon Kahramanı ilan edildiler.

Şirketlerin var oluşu için iklimle mücadele şart olacak

İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, karbon ayak izini düşürmek için bireylerden şirketlere kadar herkese önemli sorumluluklar düştüğüne dikkat çekti. Prof. Dr. Karaosmanoğlu, bu yıl ikincisini verdikleri Düşük Karbon Kahramanları Ödülleriyle dünyamızın geleceğini kurtarmak için adımlar atan, yalnızca bugünü değil yarını da düşünen kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendirdiklerini belirterek, şirketlerin sürdürülebilirlik yönetimleri stratejilerinin temel öğesi olmalıdır dedi. Karaosmanoğlu, verdikleri bu ödülle karbon salımını azaltma konusunda bilinci artırmayı hedeflediklerini söyleyerek “Karbon konusunda eli sıkı şirketlere, karbon cimrilerine daha fazla ihtiyacımız var” mesajını verdi.
 

 

Bu haber 3205 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Borusan Limanı, IoT teknolojileriyle daha güvenli bir çalışma ortamı sağlıyor... 14.06.2021
Eni, Kuzey Denizi'nde petrol keşfetti... 14.06.2021
“Enerjisi Güzel Takım”, FIBA 2021 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda Yepyeni Hayallere Koşuyor!... 14.06.2021
Maxion Jantaş, 33.333.333’üncü jantın üretimini kutladı... 14.06.2021
Pirelli Türkiye’den Ses Getiren İletişim Kampanyası: “Everesting Meydan Okuması”... 14.06.2021
Lastik sanayicilerinden Güvenli Trafik Projesi... 14.06.2021
Almanya’ya İhracat Rekorunda Lojistik Etkisi... 14.06.2021
Renault Trucks, D-MED Kamyonun İlk Rotasını Başarı İle Tamamladı ... 14.06.2021
Müşteri Deneyimi Ödülleri’nden İstanbul Havalimanı’na Dört Ödül… ... 14.06.2021
UND Başkanı Nuhoğlu: UND’de keyfi kararlar alınamaz... 14.06.2021
Ayedaş şebeke bakımlarıyla Anadolu Yakası’nda yaza hazır... 14.06.2021
Pepsico Türkiye Enerjisini Güneşten Alıyor... 14.06.2021
Bakan Karaismailoğlu: Milli elektrikli trenimizi bu yıl içerisinde hizmete sunacağız... 14.06.2021
Fırat EDAŞ Yatırımları İle Köye Dönüşe Enerji Oluyor... 14.06.2021
Sakarya doğalgaz keşfi Türkiye'nin elini güçlendirecek... 14.06.2021
Türkiye’nin En Büyük Özel Doğal Gaz Dağıtım Şirketi Başkentgaz BİST’te İşlem Görmeye Başladı... 14.06.2021
Aytaş Lojistik, 2 adet Mercedes-Benz Arocs 3353 S siparişini teslim aldı... 14.06.2021
Rüzgar, yükselen kapasitesiyle yenilenebilir enerjide payını artırıyor... 14.06.2021
Tuncay Seyahat filosuna 30 Atlas kattı... 14.06.2021

 

 
 
 
 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.