Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > LPG Başlıkları

TürkAkım Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yaptı

Güncelleme :05.11.2017

 TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı’nı oluşturacak hatlardan ilki, 4 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yaptı.

TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı’nı oluşturacak hatlardan ilki, 4 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yaptı. Dünyanın en büyük inşaat ve boru döşeme gemisi Pioneering Spirit, Türkiye ve Rusya münhasır ekonomik bölgeleri arasındaki geçişin bir simgesi olarak, deniz tabanına her iki ülkenin bayraklarının resmedildiği bir boru hattı kesiti yerleştirdi. 

 Münhasır ekonomik bölgeler arası sınırın geçilmesi aynı zamanda deniz altında döşenen boru hatlarının Rusya münhasır ekonomik bölgesinde yer alan kesiminin tamamlanması anlamına geliyor. İki hattan oluşan projede, her bir hatta 224 kilometre olmak üzere toplam 448 kilometre yol kat edildi. Böylece projenin yaklaşık yüzde 25’inin yapımı altı aydan kısa bir sürede gerçekleştirildi. Takvime uygun olarak ilerleyen TürkAkım’dan doğalgaz akışının 2019 yılı Aralık ayında başlaması öngörülüyor. 

 İnşaat takvimi 

 Pioneering Spirit, ilk hattı münhasır ekonomik bölgeler sınırına ulaştırmasının ardından diğer hattın derin sulardaki yapımına başlamak üzere Anapa açıklarına döndü. Allseas şirketine ait Audacia gemisi her iki hattın sığ sulardaki yapımını Temmuz ayı sonlarında bitirmiş bulunuyordu. Tercih edilen inşaat düzeni sayesinde Rusya münhasır ekonomik bölgesinde gerçekleştirilecek başlıca inşaat faaliyetleri tek seferde tamamlandı. 

Pioneering Spirit bundan sonra boru hatlarından ilkini Türkiye’deki kara çıkışına dek döşeyecek. TürkAkım’ı oluşturacak iki hat İstanbul’a yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Kıyıköy beldesi civarında karaya çıkacak. 

Pioneering Spirit’in boru döşeme hızı günde 4 kilometreyi aşarken, gemi 1 Kasım 2017 tarihinde bir günde 5,15 kilometre boru döşeyerek bir rekora imza attı. Münhasır ekonomik bölgeler arasındaki sınırda yaklaşık 2171 metre olan su derinliği, TürkAkım güzergahının en derin noktasında 2198 metre olarak ölçülüyor.

2017’de gerçekleştirilenler 

7 Mayıs: Allseas şirketine ait Audacia gemisi tarafından boru hattının sığ sularda döşenmesine başlandı

31 Mayıs: Allseas şirketine ait Pioneering Spirit gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e girdi. 

23 Haziran: Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Pioneering Spirit gemisinde çalışmaları resmen başlatmasıyla Karadeniz’in derin deniz kesiminde boru döşenmesine başlandı. 

5 Eylül: Türkiye’deki doğalgaz alım terminalinin yapımına ilişkin ihaleyi Petrofac şirketi kazandı. 

2 Ekim: TürkAkım’ın deniz kesimine ilişkin Çevresel Etki Değerlendirmesi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından onaylandı.

4 Kasım: TürkAkım Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne girdi. Böylece her iki hattın Rusya Münhasır Ekonomik Bölgesi sınırları içindeki yapımı tamamlandı.

Temel Bilgiler:

TürkAkım, her biri 15,75 milyar metreküp kapasiteli olmak iki hattan oluşuyor. Toplam kapasitesi 31,5 milyar metreküp. 

Boru hattının denizdeki kesimi Rusya’nın Anapa kentinden Türkiye’nin Kıyıköy beldesine dek Karadeniz boyunca yaklaşık 930 kilometre boyunca ilerliyor. 

İlk hattan gelecek doğalgaz Türkiye piyasasında kullanılırken, diğer hat Türkiye-Avrupa sınırına ilerleyecek. 

TürkAkım Açık Deniz Boru Hattı’nın en derin noktası yaklaşık 2200 metre derinliğinde. 

Bu haber 1397 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Castrol Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya Direktörlüğü’ne yeni isim ... 12.12.2018
Zorlu Holding Kıvılcımlar Hareketi’ni Başlattı... 12.12.2018
Endüstri 4.0 Lojistiği de Yola Getiriyor! ... 12.12.2018
“Yılın Otomotiv Şirketi” Oyak Renault oldu... 12.12.2018
Yılport Holding Dünyada Yılın Liman İşletmecisi Ödülünü Kazandı... 12.12.2018
Kaya Çiftliği'nden lojistik hamlesi ... 12.12.2018
İpragaz’a Kurumsal Sosyal Sorumluluk ödülü... 12.12.2018

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.