Haber Ekonomi
06 Şubat 2012
Pazartesi
16:14:44

Haberler > Akaryakıt Başlıkları

BP Türkiye, “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” Belgesi aldı

Güncelleme :07.12.2017

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından verilen bu belge ile BP Türkiye, bu anlaşmayı imzalamış tüm ülkelerde gümrük işlemlerinde kolaylıklar elde ederken güvenli arz ve tedarik zinciri oluşturmaya da katkı sağlayacak.
 

BP Türkiye, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından uluslararası ticarette güvenli arz/tedarik zinciri oluşturmak için eşyanın varış ülkesine süratle ulaşmasını temin etmek amacıyla oto-kontrolünü yapabilen firmalara verilen, aynı zamanda gümrük işlemlerinde kolaylık sağlayan “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü” (YYS) belgesini almaya hak kazandı. Bu belge ile BP Türkiye, YYS anlaşması olan tüm ülkelerde güvenli arz/tedarik zinciri oluşturmaya katkı sağlayacak.

BP Türkiye, Yetkilendirilmiş Yükümlü olmak için gerekli olan 4 temel koşula sahip bulunuyor. Bu koşullar, ciddi veya mükerrer olarak gümrük mevzuatı ihlali yapılmamış olmayı gerektiren Güvenilirlik Koşulu, Ticari Kayıtların Güvenilir ve İzlenebilir Olması Koşulu, Mali Yeterlilik Koşulu ve Emniyet ve Güvenlik Koşulu olarak sıralanıyor.

BP Türkiye Finans Direktörü Tümkan Işıltan,
kazanılan statüyle ilgili yaptığı açıklamada “BP Türkiye olarak Akaryakıt İkmal, BP Havacılık, Ofis İdare, Satınalma, Muhasebe, İnsan Kaynakları, Arşiv birimlerimiz yanısıra Castrol Madeni Yağlar Gemlik Üretim Tesisi ve ATAŞ’ın katılımıyla oluşturduğumuz başvurumuzu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na sunduk. Gümrük Başmüfettişleri tarafından ticari faaliyetlere ilişkin, BP Merkez Ofisi’nde ve Gemlik Madeni Yağlar Üretim Tesisi’nde kayıtların izlenilebilirliği, emniyet ve güvenlik koşullarına uygunluk gibi konular yerinde incelendi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Risk Yönetimi ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün değerlendirmesinin ardından YYS belgesini almaya hak kazandık.” dedi.

BP Türkiye, öncelikle YYS alabilmek için gerekli olan; dış ticaret, gümrükleme, yönetim ve idari organizasyon faaliyetleri ile bu faaliyetlerle ilişkili işlemlerini ve bunlara bağlı üretim ve hizmet sunumlarını kapsayan ISO 9001 sertifikasını aldı. Ayrıca ithalat, ihracat, transit, gümrükleme gibi gümrük ve dış ticaret işlemlerini ve bu işlemlere ilişkin lojistik, depolama, muhasebe, finans ve bilgi işlem gibi faaliyetlerinin elektronik bilgi varlıkları ile bu varlıkları korumak amacıyla kullandığı bilişim güvenliğini kapsayan ISO 27001 sertifikasını da aldı.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü sahibi firmalar, talebe ve ek şartlara bağlı olmaksızın çeşitli kolaylıklardan yararlanabiliyor. Bunlar arasında; azaltılmış zorunlu bilgilerden oluşan özet beyan verebilme, daha az ve öncelikli olarak belge kontrolü veya muayeneye tabi tutulma, eksik belgeyle beyanda bulunabilme, kısmi teminat uygulamasından faydalanabilme, mavi hattan (taşıt üstü dahil) yararlanabilme ve eşya türüne göre sınırlama olmaksızın tam beyanlı yaygın basitleştirilmiş usulden yararlanabilme gibi kolaylıklar bulunuyor.

Bu haber 194 kere okunmuştur.
En Son Eklenen Başlıklar
Anadolu Isuzu’nun yerli araç üretim kalitesi, Japonya standartlarında tescillendi... 15.12.2017
EPGİS: “2 değil 3 istihdamla 8.500 kişiyi işe almaya hazırız”... 15.12.2017
Enerji ithalatçısı ülkeler için en avantajlı dönem... 15.12.2017
Kadoil’ den Adana ve Gaziantep’te Kadomatik Zirvesi... 15.12.2017
Türkiye'de sürücüsüz metro dönemi başladı... 15.12.2017
Ford Otosan teknolojisiyle geliştirilen Ecotorq motorlu kamyonlar Çin’de “Yılın Kamyonu” ödülünü kazandı... 15.12.2017
DAF, Baysallar’a 10 adet XF Space Kabin çekici teslim etti... 15.12.2017
Kadoil, ‘Yıl Sonu Satış Gücü Zirvesi’ için toplandı... 15.12.2017
Mercedes-Benz Türk’ten Transay Taşımacılık’a 30 adet Sprinter teslimatı... 15.12.2017

 

Copyright © 2015 - Tüm hakları saklıdır. EKONOMİ YAYINCILIK PAZR.SN.VE TİC.LTD.ŞTİ.